Birbirini seven çiftler neden birbirlerine benzer?

Birbirini seven çiftlerin, birbirlerine benzedikleri her zaman söylenir. Birçoğumuz bunun bir söylentiden ibaret olduğunu düşünürdük ancak bilim de bu iddiayı destekliyor.

Peki birbirini seven çiftlerin neden benzediklerini düşündünüz mü hiç? Bilimsel araştırmalara göre bunun iki nedeni var; birçoğumuz kendimize benzeyen kişileri sevme eğilimi taşıyoruz ve bir kişiyle ne kadar uzun süre birlikteysek o kadar çok birbirimize benziyoruz.

İlgili yazı: Yaşlı çiftlerden hepimize “Aşkın yaşı yoktur” dedirten eğlenceli fotoğraflar

Ancak bazı kişiler, ilişkilerinin başlangıcından itibaren birbirlerine benziyor. Bunun sebebi, kendimize benzer kişilerden etkileniyor olmamız. Peki neden? Bilim insanları, genleri kendimizin genlerine benzeyen partnerler seçme eğilimimiz olduğuna inanıyor. Sonuçları Psychological Science dergisinin 16’ncı sayısında yayımlanan bir araştırmaya göre, tek yumurta ikizi olan kişilerin eşleri, çift yumurta ikizi olan kişilerin eşlerine göre birbirlerine fiziksel olarak daha çok benziyor. Yani bir başka deyişle, iki kişinin ortak genleri ne kadar fazlaysa, romantik ilişkilerinde benzer kişilere yönelme ihtimali de o kadar fazla oluyor.

Birbirini seven çiftler neden birbirlerine benzer?
Birbirine en çok benzetilen çiftler, en mutlu olduğunu söyleyen çiftler

1999 yılında yapılan bir başka araştırma da benzer sonuçları destekliyor. Araştırmada, heteroseksüel katılımcılara bir dizi portre fotoğrafı gösterilip çekiciliklerine göre oylamaları istendi. Ancak fotoğraflardan biri, katılımcının kendi fotoğrafının dijital olarak karşı cinse dönüştürülmüş halinden oluşuyordu. Araştırmanın sonunda katılımcıların birçoğunun bu dönüştürülen portrenin kendisine ait olduğunu fark etmediği ve en çekici bulduğu fotoğrafın bu olduğu anlaşıldı.

En şaşırtıcı olan da birbirini seven kişilerin birbirlerine olan benzerliklerinin zaman içinde artması. 1987 yılında yapılan ve artık klasikleşmiş bir araştırma kapsamında üniversite öğrencilerinden yeni evlenen çiftlerin ve 25 yıldır evli olan çiftlerin fotoğraflarını değerlendirmeleri istenmiş ve çiftlerin birbirlerine ne kadar benzediklerini ve ne kadar süredir evli olduklarını tahmin etmeleri istenmişti. Ancak gösterilen fotoğraflardaki çiftlerin bazıları gerçekten evli, bazıları ise sadece benzer yaşlardaki farklı farklı kişilerin fotoğraflarıydı. Araştırmacılar bu araştırmanın sonunda katılımcıların, uzun süredir evli olan çiftleri, yeni evlenenlere veya evli olmayanlara göre birbirlerine daha çok benzettiklerini tespit etti. Hatta, katılımcıların yeni evlenen çiftlerle, evli olmayan ve birbirini tanımayan kişileri ayırt edemedikleri anlaşıldı. Ancak uzun süredir evli olan çiftlerin, evli olduklarını kolayca tahmin edebildiler. Bu araştırmadan çıkan en önemli sonuçlardan biri de birbirine en çok benzetilen portrelerin, en mutlu olduğunu söyleyen çiftlerin portreleri olmasıydı.

İlgili yazı: Uyuyan çiftlerin gecesini bir karede özetleyen büyüleyici fotoğraflar

Peki bu sonuçları nasıl yorumlamalıyız? Neden çiftler zamanla birbirlerine benziyor? Buna kesin bir yanıt vermek mümkün değil ancak uzmanlar, bunun altında yatan temel nedenin empati olduğunu söylüyor. Çiftler, sık sık birbirlerine karşı empati kuruyor ve birbirleriyle duygusal durumlarını paylaşıyor. Duygusal durumu paylaşmak, aynı zamanda yüz ifadelerini paylaşma anlamına geliyor. Bu da fiziksel benzerliği artırıyor. Yani, yüz kaslarını uzun süre boyunca aynı şekilde hareket ettirmek, çiftlerin mimiklerinin, yaşlılık çizgilerinin birbirine benzemesi sonucunu ortaya koyuyor.

Tabii ki bilim bu konuya başka açıklamalar getirebilir. Örneğin aynı çevrede yaşamak, aynı beslenme düzenine sahip olmak ve diğer çevresel unsurlar da benzerliklere neden olabilir.

Kaynak:
LehMiller

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!