Biranın vatanı Dublin’de bir lokal gibi içebileceğiniz 7 pub

Biraların birası Guinness’in ana vatanı olan Dublin, her bira severin gitmek istediği ve o meşhur pub’larında içmek istediği bir yer. İrlanda’da bira milli içecek. Ülkenin akla gelen ilk simgesi de siyah bira. Pub’lar, İrlandalıların sadece sosyalleştiği bir yer değil, aynı zamanda kültürlerinin de önemli bir parçası. Biranın içildiği belli bir saat olmamakla birlikte akşam 17:00 itibariyle Dublin’in eski şehrindeki tarihi sokaklarda bir hareketlenme başlıyor. Pub’lar dolup taşıyor ve geleneksel İrlanda müzikleri ile birlikte bardaklar siyah bira ile doluyor.

Dublin ve bira deyince akla ilk gelen yer Temple Bar oluyor ama ben size Dublin’de daha çok yerellerin takıldığı pub’ları anlatacağım. İşte o mekanlar:

The Dawson Lounge

Dublin’in en küçük pub’ı olan The Dawson Lounge’a yeraltına açılan bir kapıdan geçerek giriliyor, bu yüzden The Dawson Lounge’u ararken gözlerinizi dört açmalısınız. Pub daha çok akşam 6 itibariyle kalabalıklaşmasına rağmen, günün erken saatlerinde alışveriş yapıp yorgun düşen insanların bir yorgunluk birası içtikleri yer olarak da tanımlanabilir.

the-dawson-lounge

Central Hotel Library Bar

Central Hotel Library Bar, adından da anlaşılacağı üzere bir kütüphane havasında tasarlanmış. Kadife döşemeli koltuklar ve raflara dizilmiş kitaplarla burası Dublin’deki en nostaljik pub diyebilirim. Eğer rahat bir koltuğa oturup, kitapların arasında biranızı yudumlamak ve tek başınıza vakit geçirmek isterseniz, adres Central Hotel Library Bar.

İlgili yazı: Bira tutkunlarının gezi planlarına eklemesi gereken 15 şehir

library bar dublin

O’Donoghue’s

Müzikal tarihi ile Dublin’in en ünlü pub’larından biri olan O’Donoghue’s, geleneksel İrlanda müziğinin en ünlü iki grubuna ev sahipliği yapıyor. The Dubliners ve Christy Moore, birçok akşamını bu pub’da yerelleri eğlendirerek geçirmiş. Pub’ın duvarları İrlandalı müzisyenlerin fotoğrafları ve isimleri ile dolu. Özellikle ragbi maçlarının olduğu akşamlar pub’da adım atacak yer kalmıyor ama yine de bu atmosferi deneyimlemek için denemeye değer.

O’Donoghue’s

Johnnie Fox

Dublin’in dağlık bölgelerinde yer alan Johnnie Fox, şehrin en yüksek pub’ı olma özelliğinden ötürü bira severlere muhteşem manzaraya karşı Guinness içme şansı tanıyor. Aynı zamanda geleneksel İrlanda yemekleriyle de ünlü olan Johnnie Fox’ta haftanın her günü geleneksel İrlanda müziğiyle dans edebilirsiniz. Daha farklı bir deneyim yaşamak isterseniz Hooley Night için rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Johnny Fox's Pub, Glencullen

Cafe en Seine

Dawson Caddesi üzerinde bulunan Cafe en Seine’i diğer pub’lardan ayırt eden şey, etkileyici ve zarif ahşap mimarisi. Fakat bu pub’ın daha ilginç özelliği zamanında bir doktorun ameliyathanesi, bir bisikletçinin dükkanı ve bir galericinin showroom’u gibi birbirinden farklı amaçlar için kullanılmış olması. Diğer pub’lara göre fiyatı biraz daha yüksek ama eğlence garanti.

Cafe en Seine

The Brazen Head

Dublin’in en eski pub’ı olarak bilinen The Brazen Head tahmin edeceğiniz gibi Guinness severler tarafından sıklıkla tercih edilen bir pub. Güliver’in Gezileri kitabının yazarı Jonathan Swift ve müzisyen Van Morrison da Guinness içmek için bu pub’a gelirmiş. Diğer birçok pub’da olduğu gibi The Brazen Head’te de her akşam geleneksel İrlanda müziği dinletisi var.

IMG_8495

Harbour Bar

Lonely Planet tarafından dünyanın en iyi pub’ı olarak seçilen Harbour Bar İrlandalı bir aile tarafından 1872 yılında açılıyor. Geleneksel İrlanda müziği akşamları da var, indie müzik akşamları da, bu yüzden birçok farklı insana hitap ediyor. Harbour Bar, U2 müzik grubundan Bono, aktör Brendan Gleeson gibi dünyaca ünlü insanların da gelip bir bira içtiği bir bar. Harbour Bar, Dublin’e 45 dakika uzaklıktaki Bray şehrinin limanında yer alıyor.

harbour_bar

Dublin harika bir şehir ve bu şehirdeki pub’lar dünyanın hiçbir yerindeki pub’lara benzemiyor. Yolu Dublin’e düşeceklerin bu listedeki pub’lardan en az birine gitmesini mutlaka tavsiye ediyorum.

Öznur Demirhan
Bu hayatta en çok heyecan duyarak yaptığım şey seyahat etmek, beni en çok motive eden şey yeni yerler görmek, olmaktan en mutluluk duyduğum yerler ... Devam