Bir tatlı huzur molası: Bodrum’un güzelliklerine kısa bir yolculuk

Kısa aralar vermek ve bu aralarda mümkün olduğunca yeni yer gezip görmek, bunu da yeni insanlar tanıyarak yapmak hem keyif hem de ruhen beni besliyor. Popüler olanı değil, ama kısıtlı zamanda maksimum fayda alınacak alternatifleri bulduğumuzda da tadından yenilmez oluyor. Yağmurlu bir bayram arasında Bodrum’a gitmek denize girememek dışında süper bir tercih oldu.

Gezip göreni çok ama bende iz bırakan kimisi yeni kimisi ise popüler birkaç yeri bu yaz Bodrum planı olanlar için önermek istedim. Ege Mutfağı’nı deneyimlemeyi her zaman çok sevdim ama iyi yapılmadığında hayal kırıklığına dönüşebiliyor. Bitez’deki “Sade Bir Ege Mutfağı” lezzetleriyle, her gün değişen menüsüyle ve içten ilgili mekan sahibi-çalışanlarıyla bizde iz bıraktı. 18:00’a kadar açık olan restoran öğle yemeği için sağlıklı bir şey atıştırıp üzerine seyahat planı yapanlara keyifli bir alternatif. Tatilin tadını kilo almadan ve lezzetli deneyimlerle artırmak isteyenler mutlaka uğramalı.

Dilerseniz yürüyerek, dilerseniz 2 dakikalık araba yolculuğuyla keyifli bir kültürel tura çıkmak ve doğanın sessizliğini modern restaurant veya kütüphane ile birleştirmek isteyenler Zai’yi ziyaret ederek gününü daha da keyiflendirebilir. Sanatın farklı dallarını bir araya getiren mekan bir anda farklı bir dünyaya açılmış gibi hissettiriyor. Restaurantında yemek deneyimi edinemedim, 15 yaş altı misafirlerle giriş sağlanamıyor ama kısa bir gezi bile iyi hissettirdi. Yaz sıcaklarında zeytin ağacının gölgesinde ferahlamak isteyenler için de eminim güzel bir uğrak yeri olacak. Yine Bitez’de mola verenler için İstanbul ve Eskişehir’den sonra Bodrum’da da farklı bir kahve deneyimi sunan “Hey Joe” buzlu kahveleri ve tatlılarıyla güzel bir alternatif olabilir.

Yalıkavak soğuk ve yağmurlu havaya rağmen bu sezonda da gördüğümüz en kalabalık bölgeydi. Bildiğimiz kafelerin dışında burada sokak lezzetlerinin tadını çıkarma fırsatımız oldu. Esnafın ücretlerce adil olduğu, lezzetiyle 2. tabak garantili “Kavaklı Köftecisi” ara durak olmayı hak eden bir esnaf lokantası. Öğle saatinde buraya uğrayıp ardından klasik Bitez Dondurması’nı 2 dk yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Akşam için romantik bir yemek veya gün batımını harika bir manzara eşliğinde lezzetli bir menüyle birleştirmek isteyenler Kitchen Bodrum da yerini ayırabilir. Diğer alternatiflere göre daha yüksek bir bütçe ayırmak gerektiğini unutmadan özel günler için deneyim odaklı bir akşam yemeği alternatifi.

Bodrum Kalesi, Zeki Müren Müzesi gibi turistik yerleri gezmek için Bodrum merkeze de uğramasak olmazdı. Yazını bilmem ama Kumbahçe yürüyüş için Bodrum Merkez içerisinde en keyif aldığımız yer oldu. Burada da yine Ege Mutfağı ve gurme lezzetler bir arada, her güne özel menüsü ile gönlümüzde yer edinen “Havan’dan” harika bir tercih oldu. İstanbul’da yaşayanlar için de Reşitpaşa’daki şubesini ziyaret etmenizi öneririm. Son durağımızda Bodrum’u birçok kişinin hayatına dahil eden Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı) yürüyüş rotamızdaki bir bankta yerini almış bize anın tadını çıkarmanın mesajını veriyor:

“Burası engin göklerin memleketidir. İçten gelen bir türküyü kapıp koyuverin. Uzaklaştıkça, türkü gökte masmavi olur. Işık burada yalnız karanlığı aydınlatmakla kalmaz. Aydınlattığı maddeyi değiştirir ve bir şair rüyasına çevirir. Başka yerlerde ölüp nur içinde yatacağına, burada nur içinde yaşanır.”

İlginizi çekebilir: 4 adımda rutinin dışına çıkın: 2022’de değişime rutinlerden başlayın

Didem Sümer Tiryaki
Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji lisans eğitimi ardından Galatasaray Üniversitesi'nde işletme yüksek lisansını tamamladı. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde İnsan Kaynakları alanında çalışıyor. Kadın Girişimciler Derneği'nin ... Devam