Bir spor aşığından: “Akıllı cihazdan fitness koçu olur mu?”

Akıllı cihazdan fitness koçu olur mu?
Akıllı cihazdan fitness koçu olur mu?

Bu yazı, bana mail atarak; gün içerisinde pek fazla hareket edememekten yakınıp da evde, seyahatte tek başlarına nasıl çalışabileceklerini soranlara gelsin.

Değişik nabızlar için şerbet niteliği taşıyan; akıllı cihazlarınız yardımıyla her zaman her yerde aktif, dinamik, heyecanlı olmanızı sağlayacak; onayımdan geçmiş uygulama önerilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Baklava Sahibi Olmak Ya da Olmamak

Benimle paylaşılanlara, kulağıma fısıldananlara bakıldığında en çok kafaya takılan ve üzerinde çalışmak için inanılmaz bir istek duyulan bölge, karın bölgesi olarak çıkıyor karşımıza.

Akıllı cihazdan fitness koçu olur mu?
Akıllı cihazdan fitness koçu olur mu?

O zaman hemen başlayalım hayalimizdeki karın kaslarını oluşturmaya.

Runtastic tarafından geliştirilen Six Pack adlı uygulama yeni düştü Apple Store’a. 3 farklı zorluk derecesinde kategorilendirilmiş olan karın egzersizleri, 10-15-25 günlük alternatif videolar halinde çıkıyor karşımıza. Yapacağımız 3’erli setler sonucunda hedefimize adım adım yaklaşabilir, dilediğimiz an her setin sonundaki ekstra çalışmayı da yaparak süreci hızlandırabiliriz.  Ayrıca egzersiz bitiminde yaptığımız tekrar sayısını görebiliyor, harcadığımız kaloriyi ve günün önerisini de arkadaşlarımızla paylaşabiliyoruz. Umarım çoktan indirmeye başlamışsınızdır Six Pack’i.

Not: 3 gündür devam ediyorum programa ve tatlı tatlı yanan karın kaslarım bir sonraki günü iple çekmeme neden olmuyor desem yalan söylemiş olurum. Ne yapayım yani, hoşuma gidiyor bu acılar.

runtastic six pack 1 runtastic six pack 2 runtastic six pack 3 runtastic six pack 4

Formumuzu Dans Ederek Koruyalım

Fitness hareketleri pek sıkar beni, hem dans etsem hem de egzersiz yapmış sayılsam mesela.’ iç sesine kulak vererek bir şeyler düşünecek olsam ilk sırayı neyin alacağı belli…

latin dansı

Bence Latino Aerobics pek başarılı bir egzersiz türü. Toplam 13 dakika süren dans boyunca Santo ile dans etmeye doyamayacaksınız. Dans birkaç bölümden oluşuyor ve tamamını denemeden hepsini ayrı ayrı çalışabiliyoruz. Tek başımıza da eğlenceli olabilir ancak eğer imkanımız varsa ve birkaç arkadaşımızı toplayıp birlikte çalışırsak bol kahkahanın garanti olduğunu söyleyebilirim. Biraz Mambo, biraz Çaça… Hazır mısınız dansa?

latino aerobics 1 latino aerobics 2 latino aerobics 3 latino aerobics 4

Yaşam Enerjimiz Nereye Kaçmış Acaba?

Fazla yorulmadan güne enerjik bir şekilde başlamak veya günün yorgunluğunu atmak isteyenleri de unutmayayım ve hemen Qi-Gong’tan bahsedeyim. Bedendeki enerji dengesini çeşitli duruşlar, imajinasyon ve nefes tekniğiyle geliştirmeye imkân tanıyan bu Uzakdoğu felsefesi, ‘Yaşam enerjisi çalışma sanatı’ olarak da adlandırılıyor. Hemen yükleyin ve hafiflemeye başlayın.

qi gong 1 qi gong 2 qi gong 3

Deneyeceğiniz uygulamalar ve egzersiz çeşitleriyle ilgili fikirlerinizi merak ediyor, maillerinizi dört gözle bekliyorum.

Aman unutmayalım!

Düzenli spor yapmaya ne halimiz, ne vaktimiz, ne de naktimiz yok ya hani; o zaman önümüze çıkan fırsatları iyi değerlendirmeye bakalım. Mesela Avrasya Maratonu Halk Yürüyüşü için kayıt olmayı unutmayalım ve bir kıtadan diğerine geçilen dünyadaki tek maratonun heyecanını birlikte yaşayalım.

Ben ilk kez koşacağım 42 km’yi Adım Adım, İyilik Peşinde tamamlamaya çalışacağım. Vaktiniz olursa finish’e beklerim.

 

Sevdiklerinizi kullanımı kolay spor uygulamalarıyla tanıştırmak için bu yazıyı onlarla paylaşabilirsiniz.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam