Bir rüya analizi örneği: Kendi rüyalarınızı nasıl yorumlamalısınız?

Bugün bir rüyayı analiz edeceğim. Sizler de kendi rüyalarınızı analiz ederken dikkatli bir şekilde sembollerinizin üzerinden gidebilirsiniz. Rüyada gördüğünüz canlı, cansız sembollerin sizin için ne ifade ettiğini irdeleyerek rüyanızın analizini yapabilirsiniz.

Gelelim analiz edeceğimiz rüyamıza…

“Akşamüstü üstü kapalı, kafe gibi bir yerde oturuyoruz. Yanımda hatırlamadığım birkaç kişi var, bir arkadaş grubu gibiyiz. Sonra kalkıyoruz, bazıları yan masalara geçiyor başkalarının yanına, biz Haliç metro durağının oralarda gayet gösterişli ve havalı bir etkinliğe gidecekmişiz. Ama etkinliğe girmemiz için denizin üstünden bir yerlere tırmanmamız gerekiyor, ayaklarımızı da pilates ipleri gibi bir şeylere takıyoruz, çok zor bir hareket. Yanımda ablam var, o bir hamlede hiç zorlanmadan geçiyor. Benim içinse çok zor gözüküyor ama korkmuyorum geçmekten, kararlıyım. Ablam bana yardım ediyor. Yanımda okuldan tanıdığım ve çok da sevmediğim bir kız arkadaşım da var.

Sonra tren veya kompartıman, tramvay gibi bir yerde oturuyoruz, yanımızda pencere var. Yanımdan okuldan tanıdığım, çok yakın olmadığım bir hoca geçiyor, onun da yanında başka birileri var, bir tanesi sevgilisi olabilir. Elinde tabanca var, tabancanın namlu kısımları ince, uzun ve yamuk. Oyuncak tabancayla bana şaka yapacak gibi… Arada cam var ama istemeden de olsa bana gelir diye irkilerek yerimden kalkıyorum. Normalde gelmesi mümkün değil ama. Hoca ateşleyince silahın ucundaki kırmızı boya camı delip geçiyor, iki-üç parça çok sıcak guaj boya gibi değişik bir madde bu, sanki sanayide kullanılan bir madde… Rüyamın her tarafındaki renkler siyah-beyaz, oldukça donuk, sadece boyanın kırmızısı çok canlı. Boyanın diğer tarafa geçmesine şaşırıyorum. Rüyamda silahı karşındakine yöneltip ateş etmenin bir şeyleri sembolize ettiğini düşünüyorum; aşk, yaşamak, değişmek, harekete geçmek, dönüşmek, teslim olmak vb…”

Öncelikle rüya sahibine değerli rüyasını bizimle paylaştığı için çok teşekkür ediyorum. İlk sorum, yatmadan önce bir niyet, düşünce, telkin, soru ile yattınız mı?

Evet, bu rüyada niyet edilerek yatılmış.

İlk paragraftaki anlatımdan bu niyetle ilgili zorlandığını, zorlayan bilinçaltı kayıtlarının olduğunu, hatta bu inanca anne karnında annesinin sahip olabileceğini ve kendisine aktarma ihtimalini düşünüyoruz. Bu niyetle ilgili kendisinin zorlanacağına inanıyor. Ayrıca niyet, başkalarının gerçekleştirdiğini, kendisinin zorlandığını düşündüğü bir durum. (Tüm bunları anlatımlarından çıkarıyoruz, anne karnından getirdiğine ise denizin üzerinden tırmanmasından tahmin edebiliyoruz.)

Burada ablayı ve yanındaki kız arkadaşı analiz edeceğiz. Bunun için rüya sahibinden bu kişilerin onun için ne ifade ettiğini üçer kelime ile ifade etmesini istiyoruz. Abla: İnsan canlısı, çok enerjik, sevgi dolu. Arkadaş: Muhalif, negatif enerji… Buradan rüya sahibinin niyetine ya da niyetiyle ilgili kişilere biraz daha yakın olması, iletişim kurması, enerjisini daha çok vermesi (ablasının özelliklerinden dolayı) gerektiğini anlıyoruz. Belki de rüyada yanında duran arkadaşı gibi bu niyete karşı içinde çatışmalar yaşayan, mesafeli bir duruş sergiliyor olabilir.

İkinci paragrafta ise hocasını 3 kelime ile ifade etmesini isteyeceğiz. Hocamız için ise, “alanında yetkin”, “derslerde sorularıma ilgisiz” ifadelerini belirttiği için niyetiyle ilgili araştırmalara ya da insanlarla iletişim halinde olmaya, onların taleplerini anlamaya biraz daha dikkat etmesi gerekebileceğini söyleyebiliriz. Sonrasında ise renklere dikkat edeceğiz. Silahtan ateş çıkmasını, zihnindeki düşüncelerin yaşamına yansıması olarak değerlendirebiliriz. Rüya sahibinin düşüncelerinin çok net olmadığını, özellikle bu niyetiyle ilgili olan kısmında donukluk olduğunu, güçlenmesi ve harekete geçmesi gerektiğini anlatıyor. (Bunu da kırmızı renkten anlıyoruz. Kırmızı, canlılık, yaşam enerjisi ve ateşi ifade eder.) Düşüncelerinde netlik ve kararlılığı harekete geçirdikten sonra kendisinin de ifade ettiği gibi akışa teslim olmasını, bırakmasını anlatıyor.

Umarım herkes için aydınlatıcı olmuştur. Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda eğitim almak isterseniz @nefesle.terapi Instagram hesabını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Cevaplar rüyalarınızda saklı olabilir: Cevap almak üzere uyumak

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam