Bir iyilik yap, #EvdeKal: Sosyal izolasyon günlerine özel aktivite önerileri 

2019’un son günlerinde ortaya çıkan ve şu anda tüm dünyanın gündemine oturan koronavirüs, ülkemizi de etkisi altına aldı. Hem kendimizi korumak hem de sevdiklerimizi güvence altına almak için alabileceğimiz en etkili önlemler, zorunda kalmadıkça evden çıkmamak ve fiziksel mesafelendirme kurallarına uymak.

Günlük yaşam temposunda, çoğu zaman işten çıkıp eve döndüğümüz anları iple çekerken, şu an bilinmezliğin etkisiyle bocalıyor ve ne yapacağınızı bilemiyor olmanız normal. Baharın gelişiyle dış mekan aktivitelerine özlem duymanız da… Ancak düşünce biçiminizi değiştirerek ve gününüzü renklendirecek aktivitelerle evde kalmayı keyifli bir hale dönüştürmek mümkün.

Vaktimizin neredeyse tamamını evde geçirirken, hayatla bağlantınızı koparmamak ve akışta kalabilmek için, koronavirüs öncesi rutininizi sürdürmek yararlı önerilerden biri. Günlük işlerden arta kalan zamanlarda, üretkenlik yarışına girmeden, hem kendinize hem sevdiklerinize hem de evinize zaman ayırmak için aktivite önerilerimizi sizler için bir araya getirdik.

Kendinizle baş başa kalmak için

Evde kalmanın ve iş hayatını da eve taşımanın en güzel yanlarından biri, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için trafikte geçen uzuuun saatlerden kurtulmuş olmak. Eğer bu zamanları kendinize ayırmak ve kendinizle baş başa kalmak istiyorsanız:

1. Yavaşlayın ve farkına varın

Kısa bir süre öncesine hayatımızı “hafta içi” ve “hafta sonu” olarak ikiye böldüğümüz yoğun bir tempoya ayak uydurmaya çalışıyorduk; şimdiyse yavaşlama ve farkına varma zamanı. Bu süreçte kendinizi dinlemek, duygu ve düşüncelerinizi anlamak ve anlamlandırmak için zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Dilerseniz hislerinizi kağıda dökebilir, günlük tutmaya başlayabilirsiniz.

2. Meditasyon ve nefes egzersizlerine zaman ayırın.

Meditasyon yapmak, düşüncelerimizin farkına varmak ve yalnızca kendimize döndüğümüz anlar yaratmak için harika bir yöntem. Nefes egzersizleri ise nefesinizi kontrol ederek sakinleşmenin ve zihninizi berraklaştırmanın en etkili yollarından biri.

3. Rahatlamak için: Doğadan Relax serisinden destek alın

Kendinizle baş başa kaldığınız zamanları, sakin ve huzurlu rahatlama anlarına dönüştürmek için doğal bir çözüm arıyorsanız, Doğadan Relax serisinde yer alan Doğadan Melisa, Doğadan Papatya ve Doğadan Passifloralı çaylarından destek alabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde kafeinsiz içecekler tüketmek isteyenler için harika bir seçenek olan Doğadan Relax serisi, kaliteli bir uykuyu da destekliyor.

4. Teknoloji detoksu yapın.

Modern çağın vazgeçilmezlerinden olan teknolojik cihazlar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırıyor olsa da; asla durmayan bilgi akışı zihinlerimizde büyük bir yük. “Bildirimlerden uzak, hayata yakın”, yalnızca kendinize ait birkaç saat geçirmek için teknoloji detoksuna bir şans verebilirsiniz.

Keyifli zaman geçirmek için

Zamanınızı verimlilik endişesi olmadan, yalnızca keyif alacağınız aktivitelerle değerlendirmek en büyük hakkınız. Peki neler yapabilirsiniz?

1. Yeni tarifler deneyin.

Evde daha çok vakit geçirmeye başlamamızla birlikte, mutfağa da daha sık girer olduk. Bu dönemde vakitsizlikten şikayet ettiğiniz zamanlarda denemeye fırsat bulamadığınız tarifleri deneyebilir, kendi ekmeğinizi yapabilir ya da kendinizi tamamen dolaptaki malzemelere teslim ederek kendi tariflerinizi yaratabilirsiniz.

2. Hobilerinize zaman ayırın.

Resim yapmak, bir enstrüman çalmayı öğrenmek ya da örgü örmek… Hobilerinize vakit ayırmak yalnızca yaratıcılığınızı geliştirmek ve akışta kalmak için değil, keyifle üretmek için de harika bir yöntem.

3. Mutluluk veren filmler izleyin.

Modunuzu yükseltmek, başka dünyalar keşfetmek ve ilham almak için keyfinizi yerine getirecek filmler izleyin. Dilerseniz seçtiğiniz filmleri sevdiklerinizle eşzamanlı olarak izleyebilir, patlamış mısır eşliğinde film gecesini bir sinema deneyimine dönüştürebilirsiniz.

4. Oyun oynayın.

Oyun oynayan yetişkinlerin çözüm bulmada daha başarılı ve yaratıcı olduğunu biliyor muydunuz? Çocukken en sevdiğiniz oyunları yeniden oynamayı deneyebilir; Monument, Enchanted Forest ya da Journey gibi meditatif oyunlarla rahatlatıcı bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kendinize daha iyi bakmak için

Sağlıklı ve mutlu zihin-beden-ruh için rutinize ekleyebileceğiniz öneriler:

1. Cildiniz ve saçlarınız için bakım rutini oluşturun

İyi görünmenin mutluluk verici etkisi yadsınamaz; evde olsanız bile. Bu dönemde bakım rutinizi de eve taşıyabilir, doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz karışımlarla cildinize, saçlarınıza ve ruhunuza iyi gelecek kişisel bakım saatleri organize edebilirsiniz.

2. Sağlıklı bir beden için egzersizi ihmal etmeyin

Spor yapmanın faydalarını saymamıza gerek yok. Sağlıklı ve güçlü bir bedenin daha da önem kazandığı bugünlerde, spor yapmayı alışkanlık haline getirmek için her gün 5 dakika kuralıyla mata çıkabilir; egzersiz sonrası salgılanan endorfin hormonunun mutluluk verici etkisinin tadını çıkarabilirsiniz.

3. Bağışıklığınızı desteklemek için: Bitkilerin gücünden destek alın

Bağışıklık sisteminizi desteklemek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de doğanın şifa kaynağı bitki çaylarını tüketmek. Bitkilerin gücünden destek alarak daha iyi hissetmek için gün içinde Doğadan’ın Adaçayı, Zencefil Limonlu, Ayvalı Ihlamur gibi bitki çayı çeşitlerini ve sevdiğiniz Yeşil Çay çeşitlerini tüketebilirsiniz. Çaylarınızın etkisini artırmak için, evde bulunan bal, limon, zencefil gibi malzemeleri kullanacağınız pratik tarifler deneyebilirsiniz.

4. Hiçbir şey yapmamanın gücü: Niksen ile tanışın

Fiziksel ve zihinsel olarak zinde kalmak için ara vermek ve dinlenmek şart. Evde geçirdiğiniz bu dönemde sürekli bir şeyler yapıyor olma fikri sizi zorluyorsa, Hollandalıların hiçbir şey yapmama felsefesi Niksen’i uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken basit: hiçbir şey yapmamak.

Baharın yenileyici enerjisini hissetmek için

Havaların ısındığı ve baharın kendisini iyice hissettirmeye başladığı bugünler, evinize ve bedeninize baharın enerjisini getirecek değişikleri yapmanın tam zamanı!

1. Dekorasyonunuzu değiştirin

Tüm hayatımızı evimize sığdırmaya çalıştığımız bugünler, evinizle ilgili ertelediğiniz işleri yapmak için harika bir zaman. Bahar temizliğiyle birlikte dekorasyonunuzdaki fazlalıklardan kurtulabilir, koltuk örtüleri ya da minderlerinizi daha sıcak renklerdeki alternatiflerle değiştirebilir, bitkilerle evinize canlılık katabilirsiniz. 

2. Güneşin gücünü hissetme zamanı

Bahar geldi, şimdi güneşten güç alma zamanı. Vücudunuzun D vitamini ihtiyacınız karşılamak için güne güneşi selamlayarak başlayabilir, balkon, bahçe ya da pencerede zaman geçirerek güneşin enerji veren etkisinden faydalanabilirsiniz.

3. #HerGün1KupaYeşilÇay ile canlanın

Baharın canlandırıcı etkisini bedeninizde hissetmek için, gün içinde sıkça tükettiğiniz siyah çay ya da kahve gibi içeceklere alternatif sağlıklı kafein kaynağı yeşil çayı tercih edebilirsiniz. #HerGün1KupaYeşilÇay detoks etkisi ile arınmaya yardımcı olurken, içeriğindeki L-theanine ve antioksidan içeriği ile hem canlandırıcı hem de rahatlatıcı etki sağlar.

4. Sadeleşerek özgürleşin

Sadeleşmenin özgürleştirici gücü, bahara canlandırıcı ve arındırıcı bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir. Gardırobunuzda mevsim değişikliği yaparken giymediğiniz kıyafet ve ayakkabılarınızı seçebilir, bağışlamak istediklerinizi ayırabilir ve bakıma ihtiyaç duyanları elden geçirebilirsiniz.

Bir iyilik yap #EvdeKal

Bu dönemde zorunlu haller dışında evden çıkmayarak virüsün yayılmasını önlemek, hem kendiniz hem de sevdikleriniz için yapabileceğiniz en etkili şeylerden biri. Sen de Bir iyilik yap herkese #evdekal

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Doğadan (@dogadan_cay)’in paylaştığı bir gönderi ()


Sosyal izolasyon günlerine özel önerileri bir araya getirdiğimiz bu yazı Doğadan katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement