Bir elimde çatal, bir elimde kadeh, damağımda Kayra Restoran Haftası

Kayra Restoran Haftası
Kayra Restoran Haftası

Bu Pazar gurmelere ve şehri keşfetmeyi sevenlere güzel haberlerimiz var. Bu yıl beşincisi düzenlenen Kayra Restoran Haftası başladı. 24 Nisan’a kadar sürecek olan bu özel hafta 100’den fazla restoranda yer alacak. Hafta için, yemeklerle şarapları kombinlemeyi sevenler için şehrin en keyifli mekanlarında kaçırılmaz bir fırsat diyebiliriz.

Kayra Restoran Haftası ile anlaşmalı restoranlarda özel indirimli öğlen menülerinde “2 lezzet tabağına 1 kadeh şarap” düşüyor. Akşam menülerinde ise “3 lezzet tabağına 2 kadeh şarap” eşlik edecek.

Bu menülerde Türk mutfağının en özel lezzetleri, İtalyan mutfağının ikonik tatları, Tapaslar ve Uzakdoğu lezzetleri gibi seçenekler gastronomi tutkunları ile buluşacak. Öğlen ve akşam sunulacak menülerin yanı sıra 2 kadeh Cameo d’oro veya Leona Blush’a eşlik edecek atıştırmalıklar gün boyunca sunulmaya devam edecek. Haftaya katılan fine dining restoranlarda Wine & Nibbles menülerinde Cameo d’oro ile hazırlanmış özel kokteyller atıştırmalıklarla birlikte sunulacak.

Etkinlikte yer alan restoranlar arasında, 360, Aşşk Kafe, Baylo, Sunset, Sosa gibi hit mekanlar bulunurken; seçkin otellerin restoranlarında da tadım menüleri uygulanacak. İstanbul, Ankara ve İzmir’de etkinlik dahilindeki tüm restoranlar listesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Gurmeler için şüphesiz en ilgili çekici etkinlik 10 Nisan’da yer alacak Chefs Night Out olacak. Belirli noktalarda şefler aynı saatte mutfağın dışına çıkarak tüketicilere özel sunumlar yapacaklar.

Menüler dışında çeşitli yan etkinliklerin de sunulduğu bu özel gurme haftasına www.restoranhaftasi.com adresinden bakabilir, Nisan ayı restoran tercihlerinizi belirleyebilirsiniz.

Havalar da bu kadar güzelleşmişken teraslara serpilmenin tadını çıkarın.

Keyifli pazarlar!

Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine ... Devam