Bir birey olarak sevilen insanların öz saygılarına zarar gelmiyor

İlişkilerinizde sevilmek için yaptığınız fedakarlıklar kendinize, benlik saygınıza ve öz güveninize zarar vermenize neden oluyor olabilir.

Bir birey olarak sevilen insanların öz saygılarına zarar gelmiyor
İlişkilerde sevilmek için fedakarlık yapma, benlik saygınıza zarar verebilir

Karşınızdaki kişi tarafından sevilebilmek ve kabul edilebilmek için bir şeyler yapmak; alt mesaj olarak size “Koşullu seviliyorum, bu fedakarlıkları yapmasam beni sevmez.” şeklinde geçer.

Şu durumda sizi sevilir kılanın yaptıklarınız olduğuna inanmaya başlarsınız. Bu inanç da; sevilen, değerli ve kıymetli biri olduğunuz inancını en dibinden baltalar.

Sevilirliğiniz yaptıklarınıza bağlı olmamalıdır. Bu inanç ilişkilerinizde hep “Bir şeyler yapmalıyım.” diye düşünmenize neden olur, ki bu çok hatalı bir düşünce şeklidir.

Bir birey olarak sevilen insanların öz saygılarına zarar gelmiyor
Bir birey olarak sevildiğinizi hissetmek, öz güveninize zarar vermeden mutlu olmanızı sağlayabilir

Benlik saygınızı koruyabilmeniz için, karşınızdaki kişi için yaptıklarınızdan dolayı değil, bir birey olarak sevildiğinizi hissetmeniz çok önemlidir.

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam