Bilinçaltınıza kulak verin: Rehber rüyaların 6 ortak özelliği

Bazı bilim insanları, rüya görmenin öyle gözükmese de belli bir mantıkla ilerlediğini ileri sürüyorlar. Hatta rüyalarını özenle kaydeden insanların, zihinlerinde takılı kaldıkları, onları hasta eden durumları rüyalarında gördüklerini söylüyorlar. Kişilerin, rüyalarını iradelerinin dışında gördüklerini, özellikle bu yönüyle bile rüyaların iç benliğimizle ilgili enteresan bilgiler verdiğini belirtiyorlar. Örneğin Yusuf Peygamberin Firavunun rüyalarını yorumlaması, rüyaların gelecekle ilgili bilgiler verdiğini kanıtlayan kayıtlardır.

Rüyanın tamamına baktığınızda, rüyayı gördüğünüz gecenin öncesindeki 2-3 gün içerisinde yaşadığınız deneyimleri, iletişime geçtiğiniz insanlarla ilgili etkilendiğiniz bilinçaltı kayıtlarını, rüyanın genelinden ayırmak gerekir. Bir taraftan, yakın geçmişte yaşadıklarımızla ilgili sembollere çok anlam yüklememek, diğer taraftan çocukluğumuzda yeri olan sembolleri de göz ardı etmemek gerekmektedir.

Bu nedenlerle, bilim insanları rehber rüyalarla ilgili özellikleri taslak olarak belirlemişlerdir.

  • Bu rüyalarda, duygular o kadar güçlüdür ki, sizi rüyanızdan uyandırabilir ya da o rüyayı durdurarak başka bir rüyaya geçiş yapabilirsiniz.
  • Kişilerin kendisini uyanık yaşantısındaki durumlardan bağımsız olarak farklı ortam ve kişilerle bir arada görmesi mümkündür.
  • Bütün bu deneyimlerin normal günlük bir olay gibi olmasının yanında, uyanır uyanmaz hatırlanmasına rağmen kaydedilmediği takdirde hatırlanmaması da özelliklerden biridir.
  • Rakam gördüğümüz rüyalar da rehber rüyalardandır.
  • Uykuya yatmadan önce beden olarak ya da zihin olarak aşırı yüklü olduğumuzda rüyalarımızı hatırlamadığımız gibi, karışık rüyalarla boğulmuş, yorgun olarak uyanırız. O nedenle uykuya yatmadan önce duş almak, meditasyon yapmak, nefes egzersizi çalışmak gibi çalışmalarla gevşemeli ve rahatlamalıyız.
  • Uykunun REM aşamasında, gün boyu edindiğimiz kayıtların bilgileri, verilerin girdi ve çıktıları kapatılır ve beyin kendi ile baş başa kalır. Bu sırada beyin sapı yoluyla rastgele ataklar gelir. Bu ataklar aslında rüyayı gören kişinin iyileşmesi için verilen semboller ve kurgulardır. O nedenle rüyalarımıza gereken hassasiyeti göstermeli ve değer vermeliyiz.

Herkese farkındalıklı rüyalar diliyorum.Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Uykuda yüzleşin: Rüyalar bastırdığınız duygularla yüzleşmek, onları kucaklamak içindir

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam