Bilim insan ömrünün en uzun ne kadar sürebileceğini açıkladı

Dünyanın en uzun süre yaşayan kadını Fransız Jeanne Calment, 1997 yılında 122 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. 1995 yılında, 120 yaşındayken kendisine yöneltilen “Nasıl bir gelecek istersiniz?” sorusuna, “Oldukça kısa,” yanıtını veren Calment, bu yanıtla tezat oluşturacak şekilde tarih boyunca en uzun süre yaşamış insan olarak biliniyor.

Dünya genelinde sınırlı sayıda da olsa, bu tür uzun ömürlü insanların hikayeleri var. Nitekim sağlıklı yaşandığı sürece insan ömrünün daha fazla uzayabileceği yönünde yaygın bir görüş de mevcut. Peki bilim bu konuda ne diyor?

New York’taki Albert Einstein Tıp Okulunun genetik departmanında görevli olan Jan Vijg ve çalışma arkadaşları, yakın zamanda bu konuyla ilgili detaylı bir araştırma yaptılar. İnsan ömrünün genlerle olan ilişkisinin araştırıldığı bu çalışmada başlangıçta Fransa, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD; daha sonra ise ek olarak 30 farklı ülke incelendi. Son derece geniş bir veri tabanı üzerinden yapılan çalışmada ölümsüzlüğün mümkün olup olmadığı ve bir insanın en fazla ne kadar yaşayabileceği sorularına cevap arandı.

Jeanne Calment -
Jeanne Calment 119. yaşını kutlarken…

Çalışmanın sonuçlarına göre ortalama yaşam süresi beklentisi her ne kadar giderek artıyor olsa da, somut verilerde değişen bir durum yok. Bir diğer deyişle aşı, antibiyotik, kanser ve kalp hastalıklarını tedavide ilerleme gibi nedenlerle insanların ortalama yaşam beklentisi yıllar geçtikçe daha da artıyor. Ancak çalışmayı yürütenlerden genetik alanında uzman Dr. Brandon Milholland’ın ifadesine göre yaşlanmayla birlikte hücrelerde oluşan mutasyonlar, insan ömrünü sınırlıyor.

İlginizi çekebilir: Kitap okumak ömrü uzatıyor mu?

En uzun ne kadar yaşayabiliriz?

1997’de yaşamını yitiren Calment’den sonra, henüz daha uzun süre yaşayan bir insan olmadı. Bununla ilgili istatistiksel verilerse en uzun yaşam süresinin 115 yıl olduğu yönünde. Araştırmacılar da bu sürenin 115’i aşmayacağı fikrinde birleşiyor. Milholland konuyla ilgili olarak şu yorumlarda bulunuyor:

“115 sınırını aşacak şekilde uzun yaşayan insanlarla karşılaşabiliriz. Hatta 10,000’de bir olacak şekilde 125 yaşına kadar yaşayanlar da olacaktır. Fakat Jeanne Calment’den daha uzun yaşayacak birini görme ihtimalimiz oldukça düşük. Eğer böyle biriyle karşılaşırsak da, Calment’in rekorunu çok da büyük bir farkla kıramayacağını söyleyebiliriz.”

Sonuç olarak; 30’dan fazla ülkenin istatistiksel verileriyle gerçekleştirilen çalışmada insan ömrü için 115 yıl bir sınır olarak belirlenmiş durumda. Bugün dünyanın en yaşlı insanı olarak hayatına devam eden 116 yaşındaki İtalyan Emma Morano ise, bu sınırı aşabilen ender örneklerden.

İlginizi çekebilir: Dünyanın en uzun ömürlü insanlarından sağlıklı yaşam sırları

Kaynak:

huffingtonpost.com

sciencemag.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!