Bikram Yoga: Büyük resmi ‘’görmek’’ten resmin ‘’kendisi’’ olmaya…

Hepimizin öyle anları olmuştur ki, belki bir günümüzün belirli kısmını belki bazı günlerimizin hepsini ‘’çalışamadan’’ veya diğer bir deyiş ile ‘’bedenen’’ ofiste veya o toplantıda olup ‘’zihnen’’ başka bir yerdeyizdir. Böyle zamanlarda hepimiz çok iyi biliyoruzki verimlilik dediğimiz kavramdan adeta eser kalmaz. Eğer bu ‘’odaklanamama’’ durumu uzun süreli devam edecek olur ise, başarısızlıkları, uyarıları, işlerin bir türlü yetişmemesini, memnuniyetsizlikleri ve hatta işten çıkartılma durumlarına kadar gidebilir.

4

Peki bir düşünelim, sizce ‘’odaklanma’’ ne demektir? Odaklanmayı tanımlamak istediğimizde, tüm beyin gücümüzün aynı noktada birleşmesi, aynı problem üzerine yoğunlaşması ve daha ileri gidersek o problemi ya da konuyu hisseder ve adeta ‘’yaşar’’ hale gelir olmamız diye düşünebiliriz. İşte burada tanım gereği ‘’odaklanma’’ içinde de farklı seviyeler olduğunu görmekteyiz. Örneğin, sadece kısıtlı bir odaklanma durumunda isek, konunun tüm değişkenlerini yeterince hesaba katmamış olabiliriz veya göz ardı ettiğimiz değişkenler daha sonraki süreçte sorunlar olarak geri dönebilir.

Bu noktada, daha önce belki defalarca duyduğumuz ‘’büyük resmi görmek’’ önümüze geliverir. Kendi kendimize belki deriz ki haydi ‘’büyük resmi gör’’ ama odaklanma seviyemiz yetersizdir ve yaratıcı çözümler herzaman öyle ‘’puf’’ diye beliriverememektedir. Peki, büyük resmin ‘’siz’’ olduğunuzu düşünelim, sizi öyle bir ‘’odaklanma’’ seviyesine götürelim ki konuları okumakla veya dinlemekle kalmayın, adeta ‘’hissedin’’ ve adeta ‘’yaşayın’’.

1

Tüm bunları gününüzün sadece 1,5 saatini ayırarak yapabilmenizin bir yolu var; Bikram Yoga. Bikram Yoga, bir seri yoga duruşu ve nefes egzersizini neredeyse 35-30 derece aralığında dışardan bakıldığında ‘’zor’’ olarak nitelendirilen fakat ‘’odaklanma’’ gücünüz ile son derece zevkli ve bir o kadar da yararlı bir uygulama. Tüm dünyada son dönem fenomeni olmuş Bikram Yoga ile şıpır şıpır terlerken, en derin odaklanmaları yaşayabilir, bedeninizi eğitirken zihin ve nefesiniz ile tam bir bütün oluşturabilirsiniz. Büyük resmi ‘’görmek’’ değil ‘’hissetmek’’ adeta ‘’yaşamak’’ istiyorum diyorsanız, Bikram Yoga ile tanışmanızı tavsiye ediyorum.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam