Beynin bazı bölgelerindeki aşırı hareketlilik, hafıza ve dikkat sorunlarına neden oluyor

Beyindeki nöronlar, kimyasal mesajlar aracılığıyla birbirleriyle etkileşime gidiyor ve bu kimyasal mesajlara da nörotransmiter denişiyor. Gama aminobütrik asit (GABA) de bu nörotransmitterler arasında en çok bilinen inhibitör olma özelliği taşıyor. GABA, nörolojik aktivitenin dizginlenmesi, nöronların çok fazla tetiklenmesinin önlenmesi veya ilgisiz uyarılar oluşturmasının önüne geçilmesinde büyük bir önem taşıyor.

Nottingham Üniversitesi Psikoloji Fakültesi’nden Dr. Tobias Bast‘in liderliğindeki bir grup araştırmacı da yanlış inhibitör nörotransmisyonu ve hipokampüs bölgesindeki aşırı hareketliliğin hafıza ve dikkat zayıflığına neden olduğunu tespit etti.

İlgili yazı: Hafızanızla ilgili endişelenmeniz gereken belirtiler

Cerebral Cortex dergisinde sonuçları yayımlanan araştırma, beyindeki bozuklukların birçoğunda görülen bilişsel eksikliklerin anlaşılması açısından büyük önem taşıyor. Bu bozukluklar arasında şizofreni, yaşa bağlı bilişssel zayıflama ve Alzheimer sıralanabilir.

Beynin bazı bölgelerindeki aşırı hareketlilik, hafıza ve dikkat sorunlarına nedne oluyor
Alışverişe gittiğinizde aracınızı nereye park ettiğinizi hipokampüs sayesinde hatırlıyorsunuz.

Hipokampüs, günlük olayların ne oldukları, nerede ve ne zaman gerçekleştiklerinin hafızada tutulması işleminin gerçekleştiği bir bölge. Örneğin alışverişe gittiğinizde aracınızı nereye park ettiğinizi hipokampüs sayesinde hatırlıyorsunuz. Bu araştırma da hipokampüsteki nörolojik faaliyetlerin dizginlenmesindeki bir eksikliğin, hipokampüsle ilgili hafıza ve dikkat sorunlarına yol açtığını gösteriyor.

İlgili yazı: Beyin gücünüzü ve hafızanızı birkaç alışkanlık edinerek geliştirin

Buna göre iyi bir hafızaya sahip olmak için hipokampüste dengeli bir nörolojik aktivite olmalı. Bu aktivite çok fazla da olmamalı, çok az da olmamalı. Bu aslında son derece önemli bir bulgu çünkü şimdiye kadar hafızayı geliştirmek için beyindeki aktivitenin artırılması inancı hakimdi. Ancak bu araştırma, daha iyi bir hafıza için daha dengeli bir beyin aktivitesi öneriyor. Bu da özellikle şizofreni, Alzheimer ve yaşa bağlı bilişsel bozuklukların ilk teşhis edildiklerinde uygulanan yoğun beyin aktivitesi programının aslında yanlış olduğunu gösteriyor.

Kaynak:
Psy Post

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!