Beykoz Kundura’ya yaz geldi: “Bir Yaz Gecesi Festivali” bugün başlıyor

İstanbulluları Beykoz Kundura’nın tarihi atmosferi ve Boğaz’ın kıyısında yıldızların altında karşılayan Bir Yaz Gecesi Festivali’nin altıncısı bugün başlıyor. 60’lardan restore klasikler ve canlı müzik eşliğinde sessiz film programının yanı sıra, alternatif sahnelerin özgün grupları Hedonutopia ve The Away Days’i ağırlayacağı müzik programıyla da heyecan uyandıran Bir Yaz Gecesi Festivali, şehrin karmaşasından kaçmak isteyenlere huzurlu ve keyifli bir üç hafta sonu sunuyor.

Film ve müziğin uyumlu birlikteliğinden ilhamla hazırlanan Restore Klasikler programı bu yıl, Oscar ve Grammy ödüllü müzisyen Henry Mancini’ye odaklanıyor ve usta bestecinin müziklerini yaptığı “The Pink Panther / Pembe Panter”, “A Shot in the Dark / Karanlıkta Bir Çığlık”, “Breakfast at Tiffany’s / Tiffany’de Kahvaltı” ve “The Party / Tatlı Budala”yı restore edilmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturuyor.

Festivalin canlı müzik eşliğinde sessiz film programında ise, İzlandalı elektronik ve deneysel pop grubu Múm, Türkçe saykedelik müziğin öncüleri BaBa ZuLa ve usta saksafoncu Korhan Futacı, sessiz film klasiklerine özel hazırladıkları müziklerle perdenin önünde olacaklar. 14 Ağustos’ta sona erecek festivalin kapanışını ise, alternatif sahnelerin özgün grupları Hedonutopia ve The Away Days konseri yapacak.

Festivale ulaşım için Beşiktaş rıhtımdan hareket edecek tekne servisi ve Beykoz İskelesi’nden kalkacak ring hizmeti ücretsiz sunulurken, özel araçlarıyla gelecek izleyiciler de ücretsiz otopark hizmetinden yararlanabilecek. Kundura Sinema ve Kundura Sahne’nin birlikteliğinde altıncısı düzenlenecek Bir Yaz Gecesi Festivali, 29 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasında Beykoz Kundura’da gerçekleşecek. Bir Yaz Gecesi Festivali’nden detaylar ve sınırlı sayıda biletler beykozkundura.com’da.

Clouseau ‘Pembe Panter’ elmasının peşinde

Tüm zamanların en büyük komedyenlerinden Peter Sellers’ın hayat verdiği iyi niyetli ve sakar Müfettiş Jacques Clouseau’nun maceralarını konu alan serinin ilk filmi “The Pink Panther / Pembe Panter”(1963), 29 Temmuz Cuma ve 31 Temmuz Pazar günleri seyirciyle buluşacak. Clouseau’nun Pembe Panter elmasını çalmaya niyetli ünlü hırsız Phantom’u yakalamaya çalışırken içine düştüğü komik olayları anlatan filmde, Peter Sellers’ın yanı sıra David Niven ve Claudia Cardinale başrolde yer alıyor. Blake Edwards’ın büyük bir başarı yakaladığı “Tiffany’de Kahvaltı”dan iki yıl sonra çektiği film, Henry Mancini’nin meşhur tema müziği ve jeneriğinde ilk kez karşımıza çıkan Pembe Panter çizgi karakteriyle de unutulmaz bir suç komedisi.

En sevilen Pembe Panter

Serinin ikinci filmi ve hayranlarınca en sevileni de olan “A Shot in the Dark / Karanlıkta Bir Çığlık” (1964) ise, 30 Temmuz Cumartesi akşamı gösterilecek. Clouseau’yu bu kez, Paris sosyetesinin önde gelen isimlerinden birinin öldürülmesi olayını araştırırken izleyeceğimiz “Karanlıkta Bir Çığlık”, serinin Pembe Panter adını kullanmayan ve jeneriğinde çizgi Pembe Panter’in görünmediği tek filmi de. Meşhur giriş sekansı başta olmak üzere pek çok klasik sahne barındıran bu komedi klasiği, Henry Mancini’nin uçarı müziğinden de destek alarak esprilerin ardı arkası kesilmeyen çılgın bir eğlence sunuyor.

Mancini müzikleri ile ‘Restore Klasikler’

Bir Yaz Gecesi Festivali’nin restore klasiklerden oluşan film programı bu yıl, unutulmaz birçok filmin müziklerini yaratmış, 4 Oscar ve 9 Grammy ödüllü Amerikalı besteci ve müzik yapımcısı Henry Mancini’ye odaklanıyor. 1994’te kaybettiğimiz usta müzisyenin bestelediği ve yönetmenliğini Blake Edwards’ın yaptığı dört klasik film, restore edilmiş kopyalarıyla gösterilecek. Sakar ve şaşkın Fransız polis müfettişi Jacques Clouseau’nun maceralarını konu alan meşhur “Pembe Panter” serisinin ilk iki filmi “The Pink Panther / Pembe Panter” (1963) ve “A Shot in the Dark / Karanlıkta Bir Çığlık” (1964) festivalin ilk haftasında gösterilirken; Audrey Hepburn’ün ikonik performansıyla da hafızalara kazınan 1961 yapımı romantik başyapıt “Breakfast at Tiffany’s / Tiffany’de Kahvaltı” ve 1968 yapımı çılgın komedi “The Party / Tatlı Budala” da festivalin son haftasında izlenebilecek.

Sessiz filmlere ses olacaklar

Festivalin sıkı takipçiler yaratmış canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri bu yıl da usta müzisyenleri perdenin önünde ağırlayacak. İzlandalı elektronik ve deneysel pop grubu Múm, 1930 Almanya yapımı klasik “People on Sunday / Pazar Günü İnsanları”na özel hazırladıkları müziklerle 5 Ağustos Cuma akşamı festival sahnesinde olurken; Türkiye’den BaBa ZuLa ve Korhan Futacı da, Oscar Wilde uyarlaması sessiz filmlere canlı müzikleri ile eşlik edecekler. Türkiye’nin önde gelen saksafoncularından, şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı, 6 Ağustos Cumartesi akşamı Ernst Lubitsch’in “Lady Windermere’in Yelpazesi” adlı 1925 yapımı sofistike komedisine müzikleriyle hayat verecek.

7 Ağustos Pazar akşamı da Türkçe saykedelik müziğin öncü grubu BaBa ZuLa perdenin önünde olacak ve dönemin meşhur avangard dansçısı ve aynı zamanda sinema tarihinin ilk kadın yönetmenlerinden Alla Nazimova’nın 1922 yapımı filmi “Salomé / Salome”ye eşlik edecekler.

Kapanış konseri Hedonutopia ve The Away Days’den

Bir Yaz Gecesi Festivali kapanışını müzikle yapacak. 14 Ağustos Pazar akşamı gerçekleşecek konserde, elektronik ritimler ve melankolik melodilerle yüklü şarkılarıyla sadık bir dinleyici kitlesi yaratmış indie-electoronic ikilisi Hedonutopia ve başarıları ülke sınırlarını aşmış indie rock ve dream pop grubu The Away Days sahne alacak. Geceye ayrıca, başarılı şarkıcı, söz ve müzik yazarı Sedef Sebüktekin de konuk sanatçı olarak katılacak.

Gösterim öncesi Beykoz Kundura’yı yaşayın

Etkinliklerin saat 21:00’de başladığı, kapı açılışının ise saat 19:00’de olacağı festivalde, öncesinde randevu alarak Beykoz Kundura’nın yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” sergisini rehberler eşliğinde ücretsiz gezebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler ve eski çalışanların ve ailelerinin bağışladığı nesnelerin yanı sıra, 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Gösterim ve konserlerin Beykoz Kundura’da gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanıyor. Festival günleri ayrıca, randevu sistemiyle Beşiktaş’ta Bahçeşehir Üniversitesi önündeki rıhtımdan tekne servisi ve Beykoz İskelesi’nden hareket eden ring servisi ücretsiz sunuluyor.

Biletler sınırlı sayıda ve %20 indirimli

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde ve Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde altı yıldır düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali, 29 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasında Beykoz Kundura’da gerçekleşecek. Festivalin sınırlı sayıda satışa sunulan biletleri, film gösterimleri için 100 TL iken, canlı müzik eşliğinde film gösterimleri ve kapanış konseri için de 150 TL’den beykozkundura.com​ adresinden alabilir. Biletlerde ayrıca, iki ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirimden yararlanabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!