Beyin sağlığı için tüketmeniz gereken 13 besin

Vücudumuzun şüphesiz ki en önemli parçası beynimizdir ve durmadan çalışmaya devam eder. Stres, kötü beslenme, yaş, uyku kalitesi, olumsuz yaşam şartları, hareketsizlik vb. birçok durum beyin sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakabiliyor. Beynimizin verimli çalışması ve sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirmeye devam etmesi için ona iyi bakmamız gerekmektedir. Bunu başarmanın da ilk yolu, doğru besinleri tüketmek ile ilgilidir. Çünkü, eskilerin de dediği gibi: Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bedenimize iyi bakarak ve beynin gelişmesine katkı sağlayan besinleri tüketerek verimli bir zihin elde edebiliriz.

İşlenmiş gıdalar tüketmemek, sigaradan uzak durmak, düzenli egzersiz yapmak, stres seviyesini kontrol altına tutmak da sağlıklı bir beyin işleyişi için kritik rol oynamaktadır. Hayattaki olumsuz şartları gözden geçirmek, mümkün olduğu kadar etkilerini azaltmaya çalışmak ve bu sayede stres düzeyini düşürmek beynin işleyiş sürecini kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda, sinir hücrelerinin bağlantılarını güçlendirmek için doğru besinleri tüketmek ve hafızayı güçlendirici etki sağlayan yiyeceklere daha sık yer vermek sağlıklı bir beyin için atılacak adımlar arasındadır.

Olumlu etkileri araştırmalarla kanıtlanmış, beyin gelişimine katkı sağlayan, beyne zarar veren toksinler ile savaşan, hafızayı güçlendirme etkisi olan, zihinsel hastalıkların önlenmesinde rol oynayan besinleri bilmek ve tüketmek oldukça önemli. İşte, beyin sağlığı için tüketmeniz gereken 13 besin:

Kaynak: lifehack