Beslenme ve kadın-erkek ilişkileri: Bir kadın, bir erkek ve afrodizyak bir akşam yemeğinin öyküsü

Kasvetli bir aralık akşamı, İstanbul’un iş merkezi Maslak yoğun yağmur altındaydı. Stefano, ofisinde oturmuş tek kelimeyle berbat geçen iş gününü zihninde yeniden yaşıyordu. Üç ay önce evlendiği biricik aşkı Dilek’i aradı.

“Hayatım, midem çok ağrıyor, kötü bir gün geçirdim. Ama sana bir şey söyleyeyim mi? Seni çok özledim. Çok yağmur yağıyor, biraz dinmesini bekliyorum,” dedi telefonun diğer ucundaki eşine.

Dilek şöyle cevapladı:

“Bebeğim, sana harika bir yemek hazırlayacağım, midene çok iyi gelecek.”

Bunu duyan Stefano, derin bir nefes aldı, ahizeye doğru nefesini vererek şöyle fısıldadı: “Sen bana her zaman iyi geliyorsun.”

Telefonu kapattığında çiçeği burnunda eşinin daha önce yine yaptığı gibi midesindeki stres yangınını söndüreceğinden emindi ama yine de ne hazırlayacağını merak etti. Açlık yavaş yavaş kendini hissettiriyordu. Bakışlarını ofisinin penceresinden dışarıdaki yağmura yönlendirdiğinde, kendi yalnızlığına doğru sessizce fısıldadı: “Doğru kadın ile evlendim.”

Stefano, Napolili bir ailenin tek çocuğuydu ve iyi yemeğe çok düşkündü. Annesinin muazzam yaptığı fesleğen soslu spagettiyi hayal ederek İstanbul’un keşmekeşinde eve ulaşmaya çalışıyordu. Stefano, trafikte debelenirken eşi Dilek, evde ona bir ziyafet hazırlamakla meşguldu.

Stefano eve vardığında kapı ziline usulca bastı, derin bir nefes aldı ve gün boyunca biriktirdiği stresi içine çekti. Eşi kapıyı açtığında aşkla sarıldılar, Dilek, Stefano’ya şöyle bir hınzırca göz kırpıp gülümsedi. Gün boyu eşini özlemişti ama aynı zamanda mutfaktan gelen kokularla adeta sarhoş olduğunu hissetti.

Paltosunu askıya astı ve harika kokuların geldiği mutfağa doğru seyirdi. Stefano, sofradaki ziyafeti görünce stres hormonları azalmış, bundan dolayı mide asitliği düzene girmişti.

Dilek’in o akşam hazırladığı menüde ise şunlar vardı:

Gökkuşağı gibi rengarenk sebzelerden yapılmış, antioksidan deposu bir salata

Salatadaki kırmızı pancar, kış mevsiminde sofradan hiç eksik etmedikleri bir malzemeydi. Pancar, tüm kırmızılığıyla salatanın ahengini baştan aşağı değiştirmişti. Bunun yanı sıra maydonoz, roka da vardı. Sos olarak ilave edilen lavantanın ortamı ve damağı yumuşatıcı etkisi vardır.

Lifli çorba

Magnezyum, potasyum, kalsiyum deposu bademin sütünden ve lifli sebzelerden brokoli ile yapılmış bir çorba. Lif, bağırsaklarındaki yararlı bakterileri besleyerek mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlayacaktır.

Biberiyeli, sirkeli suda marine edilmiş karnabahar ve istiridye mantar sote

İstiridye mantarı protein açısından faydalı bir gıdadır.

Zencefilli kombucha

Ölümsüzlük iksiri kombuchayı iyi bir afrodizyak olan zencefil ile birleştirmek, cinsel yönden güçlü olmayı sağlayacaktır.

Yemek için son hazırlıkları yaparken, Dilek eşine fısıldadı: “Neden stresliydin bebeğim?” Stefano kendini tutamayıp masanın başında kendisine ayrılmış sandalyeye doğru geçerken şöyle cevapladı: “Ne stresi bebeğim? Karnım çok aç, haydi yiyelim.”

Hazırlayanlar: Yazar-İlişki Koçu Adil Yıldırım & Diyetisyen Kevser Başkara

Ocak ayı itibarıyla 15 günde bir Nişantaşı’ndaki ofisimizde vereceğimiz, beslenmeyi ve kadın-erkek ilişkilerini eş zamanlı ele alacağımız eğitimler hakkında bilgi almak için [email protected] adresine yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Vegan beslenmede en sık yapılan 5 hata

Kevser Başkara Beslenme ve Diyet Uzmanı
10 yıla yakındır %100 vegan yaşayan Kevser Başkara, Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Lisans Programını, Cornell University Plant Based Nutrition, American College of Lifestyle ... Devam