Besin takviyelerinin kullanımı hakkında yanlış bilinen doğrular

Fit olmak ve sağlığını korumak amacıyla spor yapan kişilerin veya profesyonel olarak bir spor dalıyla yaşam tarzını sürdüren sporcuların besin takviyelerine karşı bazen ön yargıları olabiliyor. Bunun sebebini bilgi karmaşasına ve besin takviyesi kullanımındaki soru işaretlerine bağlayan B-Active sporcu gıdaları markasının Pazarlama Müdürü Özge Calay, besin takviyeleri hakkında doğru bilinen yanlışları ve B-Active ürünlerini diğerlerinden ayıran farkları, sevgili Uplifers okuyucularımız için anlattı.

1. Sağlıklı ve fit olmak için düzenli spor yapanlar neden besin takviyesi kullanmalıdır? Spor branşlarına göre farklı destek ürünü kullanmanın önemi nedir?

özge calaySpor esnasında vücutta yapım ve yıkım faaliyetleri bir arada gerçekleşir. Doğru ve yeterli beslenilmediği taktirde kas kütlesinde azalma, yorgunluk, halsizlik gibi sıkıntılar görülür. Sporcu gıdaları yani besin takviyeleri bunu engeller. Sporcu gıdaları günlük beslenmemizde eksik kalanları tamamlar. Öğünlerimize takviye olur. Özellikle şehirdeki yaşam temposunda işten çıkıp spora giderken, sporcu gıdaları hayatımızı çok kolaylaştırıyor. İhtiyacımız olan gıda bileşenlerini bir içecekle vücudumuza pratik bir şekilde kazandırmış oluyoruz. Spor yapanların ihtiyaçları yaşa, cinsiyete, yaşam şekline, yapılan spora göre değişkenlik gösterir. Pilates yapan biriyle bisiklet sporuyla uğraşan birinin ihtiyaçları aynı değildir. Outdoor sporlarla uğraşanların özellikle sıcak havalarda su ve mineral kaybı daha fazla olur. B-Active sporcu gıdalarının içerikleri için AR-GE çalışmaları yapılırken bu farklılıklar göz önünde bulundurularak çalışıldı. Bu sayede spor yapanlar, kendi branşlarına uygun olarak maksimum faydayı sağlayabilecekleri gıdalar tüketmiş oluyorlar.

2. Yapılan spora göre önerilen ürünler neleri içeriyor? Besin takviyeleri bünyeye yabancı maddelerin girmesi anlamına mı geliyor?

b active 3

Sporcu gıdaları isminden de anlaşılacağı gibi gıda maddesidir. Zaten gıdaların yapısında bulunan, vücudun tanıdığı günlük tükettiğimiz gıdaların içinde de bulunan bileşenlerden oluşur. Avrupa Birliği mevzuatları ve Türk gıda kodeksinin ilgili mevzuatları da bunu yasal olarak düzenler. Dolayısıyla vücuda yabancı madde girmesi anlamına gelmez.

Spor kategorilerine göre değişkenlik göstermekle beraber; ürünler genel olarak proteinler, amino asitler, antioksidanlar, vitaminler ve bazı bitkilerden oluşmaktadır.

3. B-Active ürünlerini piyasadaki mevcut ürünlerden ayıran farklar nelerdir? Kadın ve erkek için farklı besin takviyeleri üretilmesinin önemi nedir?

B-Active ürünlerini Lifestyle ve Professional olmak üzere ikiye ayırdık. Lifestyle; bizler gibi, sağlıklı olmak ve fit görünmek için spor yapan, şehrin yoğun temposundan ve iş stresinden uzaklaşmak için sporu hayat tarzının bir parçası haline getirmiş kişiler için formüle edildi. 3 farklı spor kategorisinde ürünler mevcut: Endurance & Outdoor sports, Stretch & Flexable sports, Explosive & Flash Sports. Yapılan spora göre değişen ihtiyaçlar, göz önünde bulundurarak içerikleri oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra sizin de belirtmiş olduğunuz gibi kadınlara özel ve erkeklere özel ürünlerimiz var. Kadın ve erkek metabolizması farklı olduğu için ihtiyaçları da farklı oluyor. En temelinde kas kütlesi bile aynı değil, erkekler doğuştan daha fazla kas kütlesine sahip oluyor. Bu metabolizma hızını da etkiliyor. Erkeklerin metabolizması kadınlara göre daha hızlı çalışıyor. Bu gibi etmenler bizi, kadın ve erkeklerin kullandığı sporcu gıdalarını birbirinden ayırmaya itti.

b active 2

Spor yapan bir kişiye önerilen ürünlere bakıldığında 6-7 çeşit ürün görüyoruz. Kullanım açısından bu kadar ürünü bir arada almak pek pratik olmuyor. Unutuluyor veya miktarını ayarlarken kafa karışıklığı yaratıyor. Biz B-Active ürünlerinde bu 6-7 çeşit ürünü bir araya topladık. 2 ürünle kişinin ihtiyacı olan takviye besin öğelerinin hepsini vücuda kazandırmış oluyoruz. “Açıldıktan sonra ne kadar dayanır? Hemen bozulur mu? Kaç ölçek almalıyım?” gibi soruları da tüketici yerine çözmüş olduk. Tüm Lifestyle serisi ürünleri tek kullanımlık porsiyonlara ayırdık ve o şekilde kutuladık. Saşe formunda oluşu hijyen ve dayanıklılık anlamında büyük fayda sağladı. B-Active ürünlerinde bizim çok önemsediğimiz bir özellik de içeriğinde yapay renklendirici, yapay koruyucu, yapay tatlandırıcı olmaması.

4. Bu ürünleri kullananlar genelde vücut geliştiriciler. Oysa birçok kişi sporu sağlıklı ve fit olmak için yapıyor. Ve siz bu ürünleri düzenli spor yapan herkes için tavsiye ediyorsunuz. Peki bu ürünleri kullananların kaslarında vücut geliştiriciler gibi aşırı bir gelişim olur mu?

Düzenli spor yapan, sporu yaşam tarzının bir parçası haline getirmiş ve hızlı yaşam temposunda doğru beslenmeye yeterince özen gösteremeyen herkes için sporcu gıdalarını öneriyoruz. Yaygın olan iki yanlış inanış var. Bir kısım kullanıcı, bu ürünleri kullanıp fotoğraflardaki vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar gibi kaslı olacağını zannedip bu umutla kullanmaya başlıyor. Diğer bir kısım ise, vücut geliştiriciler gibi bir vücuda sahip olmak istemediği için sporcu gıdaları kullanmaktan çekiniyorlar. Oysaki sporcu gıdaları bunu zaten yapamaz; asıl olan spordur. Yapılan sporun miktarı ve türü, kas gelişiminizi belirler. Sporcu gıdaları bu süreci kolaylaştıran bize destek olan, spor performansı esnasında ve sonrasında kaslarda ya da vücutta yıkım olmasını engelleyen yapım faaliyetlerini hızlandıran besinlerdir.

5. Sporcuların bu ürünleri tüketirken, beslenme planlarını da değiştirmeleri gerekir mi?

Hayır. Sporcular beslenme planlarına göre ürün seçmeliler. Asıl önemli olan öğünlerdir. Sporcu gıdaları bunlara ilave olarak alınan besinlerdir.

6. Koşu, yüzme, bisiklet gibi kardiyo ağırlıklı spor yapanlar için gerekli besin takviyeleri nelerdir?

Endurance & Outdoor Sports kategorisindeki ürünler bu sporları yapanlar için uygun sporcu gıdalarıdır. Karbonhidrat ve mineraller sporcu beslenmesinde çok önemi olan ancak genellikle unutulan besin gruplarıdır. Biz bu sporlarla uğraşanlara mutlaka B-Active Pace Gel’i öneriyoruz.

7. Örneğin haftada 3 gün düzenli olarak spor salonuna giden ve fitness yapan kişiler neler kullanabilir?

b active 3Explosive & Flash Sports kategorisinde yer alan ürünler fitness yapanlar için geliştirildi. Spor öncesi Multi-Shake, spor sonrası Protein-Shake ile destek alabilirler. Örneğin; Protein-Shake piyasada görmeye alıştığımız Protein tozlarından farklı olarak kan şekerini dengeleyip açlık hissini baskılamaya yardımcı krom minerali, boşalan enerji depolarını dolduran kreatin; yorgunluk , konsantrasyon denilince ilk akla gelen bitki olan Ginseng, C ve B Grubu vitaminleri içerir.

8. Aminoasitler ne işe yarar? Ürünlerin birlikte kullanılmasının sakıncaları var mıdır?

Aminoasitler geniş bir aile. Hepsinin vücutta ayrı bir görevi var. Kas gelişimi, et kesmesi dediğimiz laktik asit birikmesinden kaynaklanan ağrıların giderilmesi, enerji metabolizmasının tetiklenmesi, dolaşım sisteminin desteklenmesi gibi birçok metabolik olaya hizmet ediyorlar. Farklı görevli ürünlerin birlikte kullanılmasında sakınca yok. Ancak bazı gıda bileşenleri birbirleriyle sinerjik etki gösterebiliyorlar. Bunları özellikle birlikte kullanmakta fayda var. Bazı gıda bileşenleri ise birbirlerinin emilim hızını düşürürler bunların da ayrı saatlerde tüketilmesine özen göstermek yararlı olur. B-Active ürünlerinde biz bu kombinasyonları tüketiciler yerine yapıp, ürünleri bir porsiyon olacak şekilde paketleyerek kullanım pratikliği sağlamış olduk.

Tüketicilerimiz web sitemiz üzerinden ürünlerimizi inceleyebilir ve online satın alabilirler. Ayrıca Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımızdan da bizi takip ederek yeniliklerimizden ve güncel bilgilerimizden haberdar olabilirler.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!