Bedenin bilgeliğinden faydalanın: Bedeninize iyi davranmak için yapmanız gerekenler

Mevsimler değişiyor, bir işten çıkıp bir başka işe giriyoruz, yeni arkadaşlar ediniyoruz, aile kuruyoruz, eğleniyoruz, üzülüyoruz, seviniyoruz… Kısacası hayatın her anını yaşamaya çalışıyoruz. Peki bunların hangilerini yaparken bedenimize iyi davranıyoruz, bedenimizin isteklerine kulak veriyoruz?

Aslında bedenimiz kendi bilgeliği sayesinde her birimize isteklerini, ihtiyaçlarını açıkça söylüyor. Tek yapmamız gereken biraz yavaşlayıp, onun sesine kulak vermek. İşte bedeninize iyi davranmak için yapmanız gerekenler:

1. Bedeninize soru sorun

Yoğun olmak, hayatı en iyi şekilde yaşamak anlamına gelmiyor. Zaman zaman yoğunluğunuzu bir kenara bırakıp bedeninizle, bedeninizi hissederek, ona dikkat ederek vakit geçirmeniz gerekiyor. Bedeninizle konuşun, ona ihtiyaçlarını sorun ve bedeninizi sabırla, yargılamadan, sessizce dinlemeyi öğrenin. Meditasyon, günlük tutmak, içe odaklanma yoga çalışmaları bedeninizin ve kalbinizin bilgeliğine ulaşmak için en etkili yollar arasında yer alıyor.

O duygulara biraz zaman tanıyın ve kendiliğinden geçmelerini bekleyin.
2. Olumsuz da olsa tüm duygularınızı onurlandırın

Kaçmak istediğiniz duygularınızın farkına varın. Yalnızlık, hüzün, kıskançlık… Bu duyguları ortadan kaldırmak veya üstünü kapatmak istediğiniz zamanların farkına varın ve bundan vazgeçin. Bırakın o duygulara biraz zaman tanıyın ve kendiliğinden geçmelerini bekleyin. Aslında tüm duygularımızdan çıkarılacak çok önemli geri bildirimler var. Duygularınızdan kaçmak yerine onları tanıyın ve arkasında yatan geri bildirimleri anlamaya çalışın.

3. Eğlenmek ve kendinizi yaratıcı bir biçimde ifade etmek için zaman ayırın

Oyun oynayın, bedeninizi hareket ettirin, kendinizi yaratıcılığınızı kullanarak ifade etmeye çalışın. Kendinize şakalar yapın, ağaçlara tırmanın, doğayla buluşun. Yaratıcı veya fiziksel aktivitelerde bulunduğunuz zaman, bedeninizdeki enerji değişir, duygularınız değişir.

Derin nefes alın ve nefes verirken o gergin noktalara yardımcı olduğunuzu düşünün.
4. Kendinize masaj yapın

Bedeninizin gergin noktalarının farkına varın ve bu noktalara masaj yapın. Derin nefes alın ve nefes verirken o gergin noktalara yardımcı olduğunuzu düşünün. Kendinize vakit ayırın ve özen gösterin. İçinde yaşadığımız toplum hepimize ihtiyacımız olanları veya sahip olmamız gerekenleri dikte ediyor. Oysa her birimizin bedenleri, gerçekte neye ihtiyacımız olduğunu bize söylüyor. Tek yapmamız gereken onlara biraz daha özen gösterin, onları dinlemeyi bilmek.

Kaynaklar:
Tinybuddha
MindBodyGreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!