Beden tipini öğren, kendine uyan egzersizi seç

En iyi bildiklerimizden biri düzenli egzersiz yapmanın yararları. Mutlu eder, kilo vermeye yardımcıdır, kas ve kemik gelişimine iyi gelir, enerji seviyesini artırır, kalp krizi ve diyabet gibi kronik hastalıkların önünü keser, sinir ve zihinsel sağlığa iyi gelerek anksiyete ve depresyon riskini en aza indirir. Sporun benim burada saymaya yerimin kalmayacağı kadar fazla olumlu etkisini bilmemize (!) rağmen, birçok kişi yaşamına uyarlama konusunda sıkıntı yaşıyor. Belki de kendi bedenine uygun olan egzersizi seçiyor olsa her şey daha farklı olabilir.

Spor salonunda ter atmayı seven biri, açık havada maraton koşma konusunda bir başkasına göre isteksiz olabilir. Dans ederek enerjisini dengeleyen biri, ağırlık kaldırmaktan çok da memnun olmayabilir.

Beden tipine uygun olmayan bir egzersiz seçimi, yarardan çok zarar verebilir; tükenmiş hissettirir veya sakatlığa sebep olabilir.

5000 yıllık doğal şifa sistemi Ayurveda, insanın her yönden dengede ve zinde kalmasına yardımcı olan bütünsel sağlık bilgeliği. Ayurveda’ya göre öncelik kişinin ideal bünye tipini tespit etmekte. Yediklerinden uyku düzenine, diyetinden egzersizine kadar kişiye uygun ve onu dengeleyici seçimleri yapmasına yol haritası oluşturur.

Ayurvedik beden-zihin tipinizi, yani doshanızı öğrendiğinizde hangi tarzda ve sıklıkta egzersiz yapmanız gerektiğini ve gerçekten size yararlı olanı seçebileceksiniz. Ve sonunda gerçekten iyi hissedeceksiniz. Tabii spor yapmaya da devam edeceksiniz.

Fitness programı oluşturmak istiyorsanız, önce fiziksel aktivitelerin hangisi veya hangilerinden zevk alıyorsunuz bunu öğrenmelisiniz. Bu sayede devam edebilirsiniz. İkinci önemli faktör beden-vücut tipine uyan egzersizi seçmek.

Ayurveda’da 3 ayrı beden tipi var. Kapha, Pitta ve Vata; hangi beden tipi veya tiplerinin birleşimi olduğunuz belirli davranışların, fiziksel karakteristik yapınızın sonuçlarına göre belirleniyor. Hangi Dosha olduğunu, yani beden tipini bilmiyorsan bu testi linki tıklayarak çözüp cevabı öğrenebilirsiniz.

Beden tipinizi öğrendikten sonra aşağıdaki egzersiz önerilerine göre sporu yaşamına kendinize uyan şekilde katmayı deneyebilirsiniz.

Vata beden tipleri

Genellikle zayıf ve hassas görünüme sahiptirler. Kuvvetlendirici ve dengeleyici egzersizler onlara iyi gelirken köklendirici çalışmalar genel anlamda daha huzurlu hissetmelerine yardımcı olacaktır. Hatha Yoga, tempolu yürüyüş, dans etmek, yüzmek, Tai Chi, ağırlık çalışmak, dışarıda egzersiz yapmak (golf, hiking, bisiklet) gibi.

Pitta beden tipleri

Keskin bakışları, orta tipte bedenleri, kaslı görünümleri ile hemen harekete geçmeye hazır heyecanları ile dikkat çekerler. Onlar doğuştan atlettirler ve sınırlarını zorlamayı severler. Kolay sıkıldıkları için eğlenceli ve yaratıcı egzersizlerle devam edebilirler. Denizde yapılan sporlar serinletir ve onları rahatlatır. Yüzmek, surf yapmak, paddle board gibi… Vinyasa Yoga, açık havada koşmak yarışmacı ruhlarını tatmin etmek için tenis, basketbol gibi sporlarla beraber kayak kaymak, snow board gibi soğuk yerlerde açık hava sporları onarın ateşlerini dengeler. 

Kapha beden tipleri

Daha iri ve kimi zaman yağlı beden tipine sahiptirler. Fazla hareket etmeyi sevmezler fakat onların terlemeleri gerekir. Başladıkları zaman uzun süre devam edebilirler; bu sebeple maraton koşmak veya triatlon tam onlara göre. Düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Koşmak, bisiklet, yüzmek, aerobik, ritmik müzikle dans, Ashtanga Yoga onlara iyi gelir.

İlginizi çekebilir: Bel ağrısı yaşayanlara en etkili çözüm önerisi: Yoga ve esneme

Meltem Fakabasmaz Yoga Terapi, Nefes ve Meditasyon Eğitmeni
İstanbul’da doğdum. Anaokulundan lise sona kadar okuduğum FMV Işık Lisesi’ni tamamlayarak Endüstri mühendisliği okumak için rotamı Kıbrıs’a çevirdim. 4 sene sonunda okul ikincisi olarak ... Devam