Avrupa güncesi: Hamburg ve Beatlemania Museum

 60’lı yılların ilahı, günümüzün kültleşmiş İngiliz grubu Beatles’ın Hamburg’ta eğlence sektörünün tavan yaptığı Reeperbahn Caddesi’nde “Beatlemania” isimli bir müzesi bulunmakta… Bu müzenin Hamburg’ta bulunmasının da önemli bir nedeni var, çünkü Beatles ilk kez burda sahne almış…

Müze, St. Pauli semtinde, 5 katlı bir binada faaliyet göstermekte. Beatles’ın 1970’e değin süren kariyerini, bir hayranına ait “Beatles Odası”nı, kostümlerini, albümlerini, konser biletlerini, valizlerine kadar aklınıza gelebilecek türlü orjinal eşyasını görebilirsiniz.

beatlemania-muzesi

İlk kez sahne aldıkları “Star” isimli gece kulübünün ve de hala hizmet vermekte olan diğer kulüpler Kaiserkeller ve Indra Club’ın canlandırmalarının yapıldığı bölümde ise o günlere tanıklık etmeniz olası ..
Müzede bulunan Beatles Cafe’de eğlenceli bir grup sahne almakta. Gitmişken onları da dinlemeden geçmeyin derim. Belki o gazla müzedeki Beatles şarkılarının bulunduğu müzik odasında karaoke de yaparsınız.

Ayrıca müzenin bir bölümü Pop Art’ın kurucusu, John Lennon ve sevgilisi Yoko Ono ile yakınlığı bilinen Andy Warhol’a ayrılmış. Burada ona ait çalışmaları ve birkaç eşyasını görmek mümkün.

Çıkışta tabi ki bizim en sevdiğimiz bölüm olan “museum shop”a uğramalı ve fonda Beatles şarkıları eşliğinde gruba dair bilumum çeşit tişörtten tutun takvime kadar her türlü eşyadan en azından birini almalısınız. Biz ilk gittiğimizde Hamburg’un “Die Lange Nacht der Museen” gecesiydi (sadece bir gece geçerli ve bir beatlemania kolaj-tek bilet alarak saat 18.00-02.00 arasında istediğiniz her müzeye girme hakkı ediniyorsunuz) o yüzden mağaza kısmına gidememiştik. Ama sonrasında her Reeperbahn’daki alışveriş turumuz orda sonlanıyordu diyebilirim.
Ben sevdim müzeyi. Beatles sonuçta, ne kadar kötü olabilir ki değil mi? =)

hambur---

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam