Başkalarına özenmekten sıkılanlara gelsin: Kendiniz olmak için 3 öneri

Bazen birinde bir şey görürüz ve aynı şeye sahip olmak isteriz. Ancak biz aynısını yaptığımızda, istediğimiz sonucu alamayız ve kendimizi aptal gibi hissederiz. Bunun genellikle iki sebebi olur; boşu boşuna enerjimizi harcadığımız için ve başkasına benzemeye çalıştığımız için kendimizi kötü hissederiz.

Aslında hepimiz farklıyız ve farklı olduğumuz için güzeliz. Ancak bunun farkında değiliz. Günümüz dünyasında “trend” olmak için hepimiz aynı etiketleri kullanıyoruz, aynı kahveyi içiyoruz, aynı çantayı takıyoruz. Oysa farklılıklarımızı ön plana çıkarabilmek için yapmamız gereken tek şey biraz durmak, düşünmek ve bize en çok yakışan şeyi yapmak. İşte kendiniz olmak için birkaç ufak tüyo:

Kendiniz olmak için 3 öneri

1. Sizi gerçekten mutlu eden şeyleri düşünün

Kendinize karşı dürüst olmak, kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Kendine karşı dürüst davranmayan sayısız insan var. Koşmaktan nefret ediyorsanız herkes yapıyor diye koşuya gitmeyin, takım sporlarını sevmiyorsanız bunu kendinize itiraf edin. Kendinizi rahat hissedeceğiniz, bir parçası olduğunuzda mutlu olduğunu şeyleri düşünün.

2. Önerileri dinleyin, tamamını değil

Çevrenizdeki kişilerden etkilenmek son derece normal, hatta sağlıklı bir durum olarak bile görülebilir. Yakınlarınızın, arkadaşlarınızın tercihlerinden ilham alabilir, etkilenebilirsiniz. Bu tür şeylerle ilgili olarak çevrenizdekilerden öneriler toplamak iyi bir şey. Bu önerileri açık yüreklilikle kabul edebilirsiniz. Ancak farklı farklı kaynaklardan öneriler toplamak yerine hayatınız boyunca tek bir kişiyi takip etmek pek de akıllıca bir yol değil. Üstelik sizin gerçek kimliğinizi ortaya çıkarmanıza da yardımcı olmaz.

Kendiniz olmak için 3 öneri

3. Kimse size benzemiyor, bu sizin en önemli gücünüz

Gerçekten kim olduğunuzu biliyor musunuz? Bunu öğrenmek belki de ömrünüzü alabilir çünkü her birimiz her gün değişiyoruz, gelişiyoruz. Ancak içinizdeki kişiyle aranızdaki bağın kopmuş veya zayıflamış olduğunu hissediyorsanız, orada bir sorun var demektir. Belki bir süre yalnız kalmak, kendinizle vakit geçirmek, size ilham veren şeyleri hatırlamak iyi olabilir. Bunu sadece kendi kendinize bulabilirsiniz.

Kendi olduğunuz şekilde kendinize yeterli olduğunuzu ve bir başkasını kopyalamaya hiç ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Hiç kimse veya hiçbir şey size kendinizde olmaktan daha fazla yakışmıyor 🙂

 

Kaynaklar:
Greatist
PsychCentral

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!