Başarıyı engelleyen 3 temel faktörle başa çıkabilmenin yolları

Her insan başarılı olmak ister. Hayatta başarılı olmak, saygı duyulmak ve önemsenmek hepimizin istediği şeylerdir. Bu niteliklere ulaşabilmek için potansiyelimizi en iyi şekilde kullanmamız gerekir. Uplifers okuyucuları için, potansiyelimizi ortaya çıkarmamızı engelleyen en önemli 3 faktörü ve bu faktörlerle nasıl başa çıkabileceğimizi anlattım.

başarı metiniçi

Kendinize inanın

Başarıya ulaşabilmenizi engelleyen en önemli faktör, kendinize olan inançsızlığınızdır. Her şeyden önce başaracağınıza inanmanız gerekir. Kendinize inanmazsanız hedefe doğru adım atacak motivasyon ve gücü bulamazsınız. Kendini gerçekleştirmek, en iyi ve en yüksek noktaya ulaşmak değildir. Kendini gerçekleştirmek; kişinin, sahip olduğu güçlerin farkında olarak ve bunları uygun koşul, durum ve zamanda kullanarak, yapabileceğinin en iyisini yapmasıdır. Bu yüzden kendinizin farkında olmak ve hedefi gözünüzde büyütmeden başaracağınıza inanmak, başarmaya giden yolda atılacak en büyük adım olacaktır.

başarı metiniçi

Mükemmeliyetçilik başarının düşmanıdır

Başarıya ya da hedeflere ulaşma süreci boyunca her şeyin kusursuz, hatasız ve mükemmel bir şekilde gerçekleşmesini beklemek gerçekçi değildir. Hedefe ulaşma sürecinde, karşınıza pek çok yol seçeneği çıkacaktır. Her zaman bu yolların en kestirme olanını ya da en pratiğini bulamayabilirsiniz. Bu yolda önünüze pek çok engel ve zorluk da çıkabilir. Önemli olan bu engel ve zorlukların sizi durdurmasına izin vermeyip sabırla yola devam edebilmektir. Mükemmeliyetçiliğin, asıl hedefinize varmanızı engellemesine izin vermeyin.

başarı metiniçi 2

Başarısızlığı kişiselleştirmeyin

Bazı kişiler başarısızlıktan çok korkar. Bunun nedeni başarısızlığı kişiselleştirmeleridir. Bu kişiler için herhangi bir şeyde başarısız olmak, kişinin başarısız biri olduğunu gösterir. Oysa bu büyük bir yanılgıdır. Hayatımızda herhangi bir alandaki başarısızlığımız sadece o alana aittir, hayatımızın tamamına genellenemez. Kendinize karşı acımasız olmayı bırakmalısınız.

Unutmayın, hiçbir başarısızlık sizi başarısız bir kişi kılacak kadar güçlü değildir.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam