Başarılı yazar Zeynep Taşdelen Tenteoğlu’ndan ilham dolu bir hikaye: Levanten

Geçtiğimiz yıl yayımlanan ilk kitabı Bağ ile çok satan yazarlar arasında yer alan, bu sene yayımlanan Levanten ile yayın hayatına devam eden başarılı yazar Zeynep Taşdelen Tenteoğlu, eserlerini yazarken hayata dair her şeyi ilham kaynağı olarak aldığını belirtiyor. Tenteoğlu, eserlerini yazdığı zamanlardaki ilham kaynaklarından şöyle söz ediyor; “İlham, bazen içinde bulunduğum mekan, dışarıda yağan kar, elimde tuttuğum kumaşın içindeki desen, bazen de yazdığım hikayede kurguladığım bir karakterden gelebiliyor. Şunu net söyleyebilirim ki; hayatın içindeki her şey benim için ilham kaynağı olabiliyor.”

Zeynep Taşdelen Tenteoğlu’nun ilk hikayesi “Levanten”

Ünlü ve başarılı yazar, “Levanten, Londra’da St. James parkında bir bankta otururken gelen ilhamın sonucunda ortaya çıktı. Bağ ise Levanten’i yazarken, Levanten’in ana karakteri Edward’dan esinlenerek yarattığım Kemal’in izinden giderek oluştu. Yine Levanten’i yazarken kaleme aldığım diğer hikayem, kardan sokakların kapandığı bir Ankara gecesinde ortaya çıktı.” diyerek ilk hikayesinin nasıl oluştuğunu anlatıyor. 

Gelecekle ilgili hedeflerinden söz ederken; “Levanten’in öncesinde yazdığım çocuk hikayelerimle birlikte, Levanten’i yazarken Bağ ve iki hikaye daha kaleme almıştım. Önce Bağ ve şimdi Levanten’le okuyucumla buluşmak gerçekten çok keyifli. Yeni hikayeleri hemen çıkarmak yerine bu iki hikayenin yolculuğunun keyfine varmak istiyorum. Özellikle bu kitapların İngilizce’ ye çevrilip yayınlanması en büyük dileğim.” diyen başarılı yazar, çalışmalarının devam edeceğinin de mesajı veriyor.

Heyecanla okunan bir hikaye

Levanten’in kurgularken büyük bir keyif aldığını vurgulayan Tenteoğlu, “Okuyan herkesin çok şaşırdığı, okuyucuyu ters köşe yapan bir solukta, heyecanla okunan bir hikâyeyi kurgulamak çok keyifliydi. Levanten, aşkı ne zaman nerede bulacağımızın bilinmezliğinde, aşkın aslında iki tebessümden daha öte bir anlamı olduğunu anlatan bir hikaye. Aşk hayattaki testini zorluklara göre verir. İyi ve güzel zamanda aşkı doğru anlayamazsınız. Zor gününüzde, en savunmasız anınızda bir kişi yanınızdaysa ve size “benimle güvendesin” deyip sizi bırakmıyorsa o kişi size gerçekten aşık demektir. Aslında bu 290 sayfalık kitabın içinden cinayetleri, yalanları, ihanetleri çıkardığınızda, özünde gerçek aşkın ne demek olduğunu anlattığını göreceksiniz. Sadece bir kadınla erkek arasındaki aşktan öte, Allah’a olan aşkında ne kadar karşılıksız ve saf olması gerektiğini de anlatmaya çalışan bir hikaye.” diyerek hikayelerindeki derinliğe dikkat çekiyor.

Farklı meseleleri içinde saklıyor

Başarılı yazar, Levanten eserini değerlendirirken; “Levanten, farklı meseleleri içinde saklayan, sayfaları çevirdikçe çok farklı boyutlarına erişeceğiniz, cümlelerinde ilk okuduğunuzdan çok daha derin ve aslında birkaç kez okuduğunuzda fark edeceğiniz, başka anlamlar saklanmış bir kitap. Aslında bu şifreleri tüm hikayelerime koyuyorum. Okuyup, fark edip, bu şifreleri çözen okuyucuların geri dönüşlerini okumak çok keyif verici. Türkiye coğrafyasının, içinde yaşayan insanları, doğası, tarihi, arkeolojisi yani bizi biz yapan her şeyiyle ne kadar özel ve bir o kadar korunmaya muhtaç olduğunun altını çizen bir hikaye.” sözleriyle ve okuyucularını heyecanlandırmayı başarıyor..

İlginizi çekebilir: Bibliyoterapi: İyi oluşunuza katkı sağlayacak kendi kendine yardım kitapları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!