Başarılı bir iş görüşmesi için beden dilinizle doğru mesajlar vermeye dikkat edin

Tamamen uygun olduğunuzu düşündüğünüz bir pozisyon için başvurup yine de reddedildiğiniz oldu mu hiç? Peki bunun sebeplerini düşünürken aklınızdan gerçekleştirdiğiniz iş görüşmesini geçirmiş miydiniz? Belki de kafanızdaki soru işaretlerinin yanıtı beden dilinizde yatıyordur.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, iş görüşmelerinde söylediğiniz şeylerin toplam iletişimin yalnızca yüzde 7’sini oluşturduğunu söylüyor. Buna göre; geriye kalanın yüzde 38’i tonlama ve vurgularınız gibi konuşma şeklinizi oluşturan elementlerken, yüzde 55’i ise yüz ifadeniz, jestleriniz, postürünüz gibi sözlü olmayan iletişim unsurlarından oluşuyor. Bu nedenle, iş görüşmelerinde beden diliniz ve onunla hangi mesajları gönderdiğiniz oldukça önemli.

Aşağıda iş görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken beden dili kurallarını bulacaksınız. Bundan sonraki görüşmelerinizde bunlara mutlaka dikkat etmenizi öneririz:

Başarılı bir iş görüşmesi için beden dilinizle doğru mesajlar vermeye dikkat edin

İlginizi çekebilir: İş görüşmesine gittiğiniz saatler işe alınıp alınmayacağınızı belirliyor

1. Postürünüzü iyi ayarlayın

Oturduğunuz koltuğun kenarına yaslanarak, kambur halde ya da kollarınızı önünüzde bağlayarak durmanız, bir iş görüşmesinde yapacağınız en kötü şeylerden biri olabilir. Çünkü bu şekilde karşı tarafa kendinizi kapattığınızı ya da gergin olduğunuz mesajını verebilirsiniz. Bunun yerine mümkün olduğunca dik halde oturmaya dikkat edin.

2. Rahat bir tavır takının

Görüşme esnasında rahat ve sakin olmak, karşı taraf için kendinden emin bir görüntü çizmek anlamına gelir. Düğmenizle ya da yüzüğünüzle oynamayın. Dilerseniz görüşmeye girmeden önce derin bir nefes alın ya da kısa bir nefes egzersizi yapın.

3. Doğru jestleri kullanın

Jestler çok önemlidir. İş görüşmenize jestleri rahatlıkla dahil edebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken şey, bunu doğru bir şekilde yapmak olacaktır. Abartılı ve büyük hareketlerden uzak durun. Konuşmanızı destekleyecek şekilde ve kendinizden emin hareketlerde bulunun.

4. Etkin dinleyin ve göz teması kurun

Görüşmeyi gerçekleştiren kişiyi dinlerken gözlerinizi ondan kaçırmayın. Aynı şekilde düşündüğünüz noktaları paylaşmaktan çekinmeyin. İş görüşmelerine katılan adayların en sık yaptığı yanlışlardan biri gözlerini yere dikmek ve görüşmecinin söylediklerine yorum yapmamaktır. Ancak iş görüşmelerinde işverenler tarafından tercih edilen bunun tam tersidir.

5. Hareketleriniz yalan söylemesin

Siz yalan söylemiyor olsanız da, karşı tarafa yalan söylediğiniz izlenimini veren bazı hareketlerde bulunuyor olabilirsiniz. Örneğin yüzünüze ve özellikle burnunuzla kulaklarınıza çok fazla dokunmamaya dikkat edin. Çünkü bunlar, beden diline göre söylediğiniz şeyde dürüst olmadığınızın göstergeleridir.

6. El sıkışma anı önemli

Sosyal ya da profesyonel tüm ortamlarda iletişimi sözlü olmayan şekilde başlatan ve bitiren hareket el sıkışmadır. Bu an ne çok uzun sürmeli, ne de gereğinden kısa olmalıdır. Görüşmecinin elini sıkarken yüzüne bakın ve buna samimi bir gülümsemeyi eklemeyi unutmayın.

İş görüşmelerinde dikkat etmeniz gereken beden dili kurallarıyla ilgili daha fazlasını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz:

httpv://www.youtubecom/watch?v=PCWVi5pAa30

 

İlginizi çekebilir: İş görüşmesine girdiğinizde kötü bir patronu nasıl anlarsınız?

Kaynak: 
cognitive-group.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!