Barış dönemi savaşçısı mısınız, savaş dönemi savaşçısı mı?

Hepimiz zaman zaman hayatta kalmak ve başarılı olmak için savaşıyoruz. Bu aslında insan doğasının bir parçası… Bu dünyada iki tür savaşçı var; bir grup barış dönemlerinde daha iyi savaşıyor, diğer grup ise savaş dönemlerinde daha iyi savaşıyor.

Barış döneminde daha iyi savaşanlar, istikrarlı ve refahın yüksek olduğu durumlarda daha iyi mücadele eder çünkü onlar başarıyla motive olurlar ve bu motivasyon daha geniş alanlara da yayılır.

Savaş döneminde daha iyi olanlar ise, şartlar zorlaştığında, hayat istikrarlı gitmediğinde, bulundukları konum çok iyi olmadığında yeni mücadeleler için daha yüksek bir motivasyona sahip olurlar.

Siz hangi zamanlarda daha iyi mücadele ediyorsunuz?

Ancak tabii bunu askeri anlamda bir savaşla karıştırmamak gerek! Askeri bakış açısıyla yaklaşıldığında, barış döneminde birlikler gözlem ve antrenman yapar ve kendilerini her zaman düşmana karşı savaşmaya hazır halde tutarlar. Savaş zamanında ise yaklaşım tamamen değişir ve daha fazla kazanmak için pratik stratejiler üretilir.

Barış dönemine karşı savaş dönemi

Barış döneminde ve savaş döneminde daha iyi olanların motivasyon kaynakları gibi hedefleri, güçlü yönleri, zayıf yönleri de farklı olabilir. Barış döneminde daha iyi olanların hedefi genelde barışı sağlamaktır. Bu tip insanlar genellikle kendi kurallarını belirlerler ve başkalarının da bu düzeni takip etmelerini isterler. Bu kurallar sayesinde büyük resmi görmeye ve gelecek hedeflerine ulaşmaya çalışırlar. Ancak bu kişilerin en önemli zayıf yönü, zor kurallardan oluşan kalıplara sıkıştırılmaya daha müsait olmalarıdır. Bu yüzden potansiyel tehlikelerin veya avantajların farkında olamayabilirler.

Savaş döneminde daha iyi olanlar ise; daha az sınırları ve kısıtlamaları olan, risk almaktan korkmayan kişilerdir. Onların hayatta kalma içgüdüleri o kadar yüksektir ki her an yanlış gidebilecek bir şeye karşı tetikte olurlar. Ancak savaş döneminde daha iyi olanlar da strateji geliştirmek yerine şartlara göre hareket ederler. Bu da onların kısa süreli odaklanmalarına ve büyük resmi görememelerine neden olur.

İçinizdeki savaşçı hedeflerinize ulaşmanız için size güç vermeye hazır!
Optimum savaşçı nasıl olur?

Hayat her zaman sakin ve akışkan bir şekilde ilerlemiyor. Hepimiz zaman zaman barış dönemlerinde, zaman zaman da savaş dönemlerinde savaşıyoruz. İşte bu yüzden, optimumu bulmak gerekiyor. Hem savaş dönemlerinde hem barış dönemlerinde iyi savaşabilmeniz için birkaç tüyo:

Kuralları hem öğrenin hem yıkın
Öğrendiğiniz taktikler, elinizdeki “silahlar”, tüm antrenmanlarınız savaş döneminde kullanmazsanız ne işe yarar? Kurallarınızı test etmek, size güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfetme imkanı tanır ve böylelikle onları geliştirebilirsiniz. Böylelikle hem kuralları öğrenmiş hem de zaman zaman kuralları yıkmış olursunuz.

Ani savaşlara karşı hazırlıklı olun
Her şeyin değişebileceğini fark ettiğiniz ve bu bilince ulaştığınız zaman, hayatta birçok şeye karşı hazırlıklı olursunuz. Hazırlıklı olmak, barış dönemlerindeyken bile başka noktalardaki savaşı düşünmenizi ve her koşula karşı alternatif çözümler geliştirmenizi sağlar.

Kaynaklar:
Lifehack
Selfhelp

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!