Balkabağı zamanı: Balkabağı tüketmek için 9 iyi nedeniniz var

Mevsimin en sevilenlerinden balkabağının pek çok faydası olduğunu, hem tatlı hem tuzlu tariflerde kullanım açısından çok da avantajlı olduğunu biliyor muydunuz?

Balkabağının faydalarını biliyor musunuz?

  • Sağlık açısından ele aldığımızda havuç ve tatlı patates gibi beta karotenden zengin oluşu; kansere karşı korunmamıza yardımcı olmakta, zararlı kabul edilen serbest radikallerin vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır. Çalışmalar özellikle akciğer ve prostat kanser türlerinde olumlu sonuçlara rastlandığını göstermektedir.
  • Aynı zamanda zengin A vitamini içeriği, bağışıklığımıza destek olması, üreme sistemimizi koruması ve göz sağlığımızı koruyup geliştirmesi açısından da çok değerlidir. Özellikle gece görüşlerinde ya da yetersiz ışık bulunan yerlerde görme yeteneğinde artış sağladığı araştırmalarla desteklenmektedir.
  • Vitamin anlamında sadece A vitamini türünü değil; C ve E vitaminini ve folat mineralini de önemli oranda içermektedir. Bu sayede bağışıklığın düşmesini önlemeye, hastalıklara karşı da korunmaya yardımcı olmaktadır.
  • Kendisi turuncu rengi ile potasyum kaynağı olduğundan kan basıncının dengelenmesinde de olumlu rol oynarken, kabağın çekirdeğinin de tuzsuz olarak tüketildiğinde HDL (iyi huylu) kolesterol seviyelerini yükseltmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bir bilgi de triptofan ve serotonin dengesi sayesinde düzenli uykunun düzenli kabak çekirdeği tüketimi ile olan ilişkisidir. Ancak kabak çekirdeği sağlıklı kabul ettiğimiz yağ grubuna girdiğinden porsiyon kontrolü önem taşımakta; bir porsiyon olarak iki dolu avucu geçmemek şartıyla tüketilmelidir.

  • Potasyumdan zengin oluşu sadece kan basıncı için değil, kemik ve kaslarımız için de oldukça olumlu etkilidir. Sporcuların da menülerinde rahatlıkla bulundurabilecekleri balkabağı iyi bir toparlanma dönemi besinidir. Hem de dokusu sayesinde ister yemek olarak isterseniz de smoothie’lerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. 
  • Hücreler arası sıvı dengesini sağlarken idrar çıkışını hızlandırması sayesinde böbrek taşlarının oluşumunu engellemeye de yardımcı olmaktadır. 
  • Tüm bu faydalarının yanında özellikle diyet yapanlar için sık tercih sebebi olan balkabağı düşük kalori ve yüksek lif içermektedir.


 

  • İçerdiği yüksek lif bağırsakları hareketlendirirken aynı zamanda diğer besinlerin daha sağlıklı emilimine zemin hazırlamakta, besinlerin biyoyararlılığını artırmaktadır. 
  • Yapılan çalışmalar yeterli lif ile beslenen Tip 2 diyabetli kişilerin diyabet kontrollerinin daha kolay olduğunu ve ortaya çıkabilecek diyabete bağlı komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Tüm bu faydalarını bilip de mevsimindeyken balkabağı tüketmemek olmaz değil mi? Sizler de balkabağını ister haşlayıp blender’da geçirerek kek, kurabiye, smoothie içine atıp kullanabilir ister çiğ atıştırmalık olarak tüketebilir, isterseniz de baharatlar ile lezzetlendirerek çorbasını yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kışın sofranızdan bu baharatları eksik etmeyin: Karabiber ve zerdeçal

Diyetisyen Müge Bozok Diyetisyen
2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarı ile mezun oldu. Türkiye’nin ilk Tıp Merkezi İntermed’de kariyerine başladı, bu merkezde ... Devam