Bakımlı olmak aslında çok kolay: Bedeninize saygı duyduğunuzu göstermenin 6 yolu

Hayatı çiçeklendirmenin en keyifli yollarından biridir insanın kendine bakması… Güzel giyinmiş, temiz, dinç gözüken biri, birçok kişinin ilgisini çeker, insanların üzerinde daha pozitif bir izlenim bırakır. Çünkü bakımlı olmak, insanın hayata karşı hissettiği motivasyonun ve yaşam enerjisinin doğal bir sonucudur. Ve hepimiz içten içe zaten biliriz; kendini seven bir insan, kendi bedenine karşı da ilgisiz olamaz.

Peki nelere dikkat edersek vaktimizin ve bütçemizin mevcut dağılımını sarsmadan, daha bakımlı ve özenli olabilir; kendi bedenimize iyi davranır ve daha güzel, daha dinç gözükebiliriz? İşte bu soruların cevabı niteliğinde 6 önemli öneri.

Bakımlı olmak, insanın hayata karşı hissettiği motivasyonun ve yaşam enerjisinin doğal bir sonucudur. 
Hareket etmek

İnsanoğlunun tarihsel geçmişinde masa başında çalışmak veya üçlü koltukta televizyon seyretmek olmadığı için, gün içinde hareket etmiyor olmak bedenimiz için oldukça zararlı. Omurgamızdan, kan dolaşımımıza ve hatta psikolojimize kadar hareketsizlikten kötü etkilenmeyen herhangi bir tarafımız neredeyse yok.

Spor klübüne üye olma opsiyonunuz yoksa bile kısa da olsa yürüyüş yapmaya, asansörü değil merdivenleri kullanmaya, en azından hafta sonlarınızı hareket edebileceğiniz aktivitelerle doldurmaya gayret edin. Hareket etmeden sağlıklı ve güzel gözükmeyi beklemek sadece bir hayal.

Cilt güzelliği

Özellikle şehir hayatının havası, kalabalığı, stresi cildimizi daha hızlı yorulmasına sebep oluyor. Bu yüzden her gün mutlaka yüzümüzü suyla arındırmamız gerekiyor. Madonna’ya da uzun yıllar ders vermiş olan yüz yogası eğitmenim Eva Fraser, yüzü günde en az 15 kere suyla yıkamak gerektiğini, makyaj çıkartıcıların sadece makyajı temizleme işlevi olduğunu, cildi temizlemek içinse suyun yeterli ve şart olduğunu söylemişti.

Buna ek olarak haftada bir 30 dakikalığına yüzünüze kahve maskesi uygulamak, peeling etkisiyle gözenekleri temizleyerek nefes almasına olanak sağlıyor. İki tatlı kaşığı Türk kahvesine, birkaç damla zeytinyağı ve bir kaşık su ekleyerek sürülebilir bir kıvama getirdikten sonra, yüzünüze sürün ve 30 dk bekleyin. Akabinde yıkadığınızda cildinizin ferahlığına ve yumuşaklığına bayılacaksınız.

Ve tabi ki vücuda uygulanan kese özellikle yağlı ciltlerin nefes alması için çok yararlı. Ayda bir vücudunuza kese yapar veya yaptırdığınızda, cildinizin yumuşaklığına ve parlaklığına inanamayacaksınız.

Saç bakımı
Haftada bir duştan çıkmadan önce, saçınızı elma sirkesiyle durulamak saçınızın hem ihtiyacı olan nemi alabilmesi açısından oldukça faydalı

Özellikle yaz aylarında haftada bir saçınıza klasik bir zeytinyağı bakımı yapmak ve yine haftada bir duştan çıkmadan önce saçınızı elma sirkesiyle durulamak saçınızın hem ihtiyacı olan nemi alabilmesi, hem de renginin bozulmaması için oldukça faydalı.

Yediklerimiz ve içtiklerimiz 

Dışardan yapılan bakımlar ne yazık ki bir yere kadar. Aslen cildimize, saçımıza ve bedenimize içeriden bakmamız gerekiyor ve bunun da tek yolu sebze, balık, vitaminler vs gibi sağlıklı olduğunu bildiğimiz besin kaynaklarını tüketmeyi tercih etmek. Aralarda herkes kaçamak yapabilir ancak güzel, genç ve dinç kalmak istiyorsak, genel rutinimizi sağlıklı beslenme üzerine kurgulamamız gerekiyor. 

Akıllı alışveriş

Modayı takip ederken en önemli olan nokta, modanın esiri olmamak ve her yeni alışveriş sezonunda, en beğendiklerimiz, en çok ihtiyacımız olanlar ve sık kullanacaklarımız arasında bütçemizi sarsmadan doğru bir denge kurabilmek.

Instagram, blogger’lar, dergiler sağolsun yeni sezonun hit parçalarını neredeyse daha sezon ürünleri satışa çıkmadan bile anlayabiliyoruz. Bunların arasından gerçekten beğendiklerimizi ve en çok kullanacaklarımızı acele etmeden, itinayla seçmemiz lazım. 

Bir gün içinde internette veya bir alışveriş merkezinde beğendiğim ürünleri bir liste halinde derleyip, üzerine 1 gün uyuduktan sonra aralalarından en beğendiğim ikisi veya üçünü satın almak, benim bu konuda kendimi disipline ettiğim ve sonucundan son derece memnun kaldığım bir yöntemdir. Sırf indirimde veya bütçenizi sarsmayacak bir fiyat aralığında diye bir ürünü satın almak tamamen bir tuzak.

Doğru makyaj
Eyeliner ve farların yardımıyla yorgun görünmenin önüne geçebiliyoruz.

Bir kadının yanlış bir makyajla güzel gözükmesi pek mümkün değil. Makyaj yüzümüzün güzel taraflarını ortaya çıkartmak ve kusurlu taraflarını ışık oyunlarıyla kamufle etmek için uygulanan bir yöntemse eğer, doğru makyajın olmazsa olmazları arasında bazı önemli detaylar var.

  • Kaş boyama: Kaşın arasındaki boşlukları ince bir fırça ve kahverengi far yardımıyla doldurmak, geri kalanının üzerinden doğallığı bozmadan hafifçe geçmek yeterli olacaktır.
  • Kontür: Yüzünüzde diğer bölgelere göre daha çıkık olan yerlere (burun ucu, elmacık kemikleri, alın ortası, çene çizgisi) açık renk fondöten uygulamak ve aydınlatmak, minik kalması gereken yerlere (burun kenarları, yanak boşluğu, boyun, alın kenarları) koyu renkle daha küçük veya ince göstermek ışık oyunlarıyla yüzü ve boynu kontürlemektir. Yüzün oran orantısının algısındaki çok ufak değişiklikler bile daha güzel ve çekici gözükmemize sebep olacaktır.
  • Göz makyajı: Gözünüzün kaşınızla arasındaki mesafeyi farın beyaz ve krem tonlarını kullanarak daha geniş göstermek ve gözünüzü de eyelinerı ince bir şekilde yukarıya doğru çekerek gözünüzü olduğundan daha çekik göstermek sizi daha genç ve alımlı gösterir. Yaşlandıkça yüzümüz ve göz kapaklarımız yer çekimine yenilerek aşağı düşer, göz ve kaş arasındaki mesafe daralır ve daha yorgun gözükürüz. Eyeliner ve farların yardımıyla bu iki etkiyi sıfırlayamasak da azaltabiliyoruz.

İlginizi çekebilir: Mevsim geçişlerinde kişisel bakımınızla ilgili dikkat etmeniz gereken 6 kural

İlknur Karasoy
Endüstri mühendisliği üzerine mBA yaparak geçirdiğim eğitim yıllarımda, insanın kendine iyi bakmasının, kendini iyi hissetmesi için ne kadar önemli olduğunu keşfettim. Bu minik keşif ... Devam