Mevsim geçişlerinde kişisel bakımınızla ilgili dikkat etmeniz gereken 6 kural

Daha dün yeni yılı kutlama telaşındayken bugün kış mevsimine veda etmeye hazırlanıyoruz. Havalar bırakın baharı, yazdan kalma günler yaşatıyor hepimize. İlkbaharın gelişi kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Kalın montların, ağır botların rafa kaldırılma zamanı yavaş yavaş geliyor.

shutterstock_96715657

Yeni mevsimin ne getireceği bilinmez ama, üzerimizden ağır bir yük götüreceği açık. Bedenimizin tekrar nefes alacağı, özgürce doğayla bütünleşeceği bahar mevsimi yaklaşırken, dış koşulların değişmesiyle birlikte cildimizde ve bedenimizde de bazı değişikliklerin olabileceğinin farkında olmak gerekiyor. Bahar alerjileri, kızarıklıklar, cildin yağ dengesinde değişimler, saç dökülmesi, elektriklenme, cilt kuruması gibi bir çok problem, en sık mevsim geçişlerinde görülüyor. Değişen mevsime uyum sağlamaya çalışırken, bedenimizin ekstra bakıma ve ilgiye ihtiyacı olabiliyor.

Güneş koruması içeren ürünler kullanmadan dışarı çıkmayın

Güneş koruyuculu kişisel bakım ürünleri genelde yaz mevsiminde raflardaki yerini alsa da, aslında her mevsimde güneş koruyucusu içerek bakım ürünleri kullanmak gerekiyor. Cildimize olan etkileri yaz mevsimindeki gibi belirgin olmasa da, güneşsiz günlerde de güneş zararlı ışınlar yaymaya devam ediyor.  Güneş ışığına aşırı derecede maruz kalmak, cilt, göz ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarının bir numaralı sebeplerinden. İlkbaharda etkisi daha da fazla hissedilecek olan güneşten korunmak için en az SPF 15+ olan bir güneş kremi kullanın ve kreminizi iki saatte bir yenileyin.

Saçlarınızı güçlendirin

shutterstock_281827754

Kış aylarında toplamak zorunda kaldığınız ya da şapkanızın içine hapsettiğiniz saçlarınız yeterince yıprandı. Yeni bir döneme başlamadan önce ilk işiniz, saçlarınızın kırılan kısımlarını kestirmek ve yıpranan kısımlarını onarmak olmalı. Yıpranmış saçlar için özel üretilen bakım ürünlerinin yanı sıra badem yağı, argan yağı gibi saç uçlarınızı ve köklerinizi güçlendirecek doğal yağlar kullanabilirsiniz. Yine özellikle mevsim geçişlerinde daha sık görülen elektriklenme problemiyle baş etmek için de banyo sonrasında saçlarınıza saç bakım yağları uygulayabilir, matlaşan saçlarınızı daha parlak hale getirebilirsiniz. Saç dökülmesi de mevsim geçişlerinde en sık karşılaşılan problemlerden biri. Saçlarınızın günde yüz tele kadar dökülmesi normal. Ancak saçlarınız dönemsel olarak değil sürekli dökülme halindeyse ve dökülen saç miktarı normalin üstündeyse, zaman kaybetmeden bir dermatoloğa başvurmanızı öneriyoruz.

Bol vitamin alın

Özellikle mevsim geçişlerinde vücut değişen ortam koşullarına uyum sağlamaya çalışırken ciltte kızarıklıklar, kurumalar, renk değişimleri, saç dökülmeleri gözlemlenebiliyor. Cildinizdeki bu olumsuz değişimlerin en önemli sebebi ise bağışıklık sisteminin zayıflaması. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en doğal ve kolay yollarından biri ise bol bol vitamin almak. İlkbahar mevsiminin gelişiyle birlikte artan taze meyve ve sebze çeşitliliği vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri almanızı kolaylaştıracaktır. Hem cilt güzelliğinizi koruyabilmek hem de tüm vücudunuzun sağlıklı işleyebilmesi için günlük vitamin ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olun.

Daha fazla hareket edin

shutterstock_273096179

Kış aylarında havaların soğuk olması, günlerin kısa olması gibi sebeplerden dolayı açık havada spor yapmak biraz daha güç. Özellikle kapalı ortamlarda spor yapmayı sevmiyorsanız, bedeniniz kış boyunca hareketsiz kalmış olabilir. Havaların daha güzel olduğu ve günlerin uzamaya başladığı bahar aylarında cildinize ve bedeninize yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri onu harekete geçirmek. Hareket ederek kış boyunca bedeninizde birikmiş olan toksinlerden kurtulmanız ve açık havada daha fazla oksijen alarak spor yapmanız cildinizde kısa sürede gözle görülür bir değişim yaratacaktır.

Uyku düzeninizi gözden geçirin

Uyku, organların ve dokuların yenilendiği ve hormonların üretildiği zaman dilimidir. Bu nedenle yeni hücrelerin üretilmesi ve cildinizin daha sağlıklı bir görünüme kavuşması için en az yedikleriniz kadar uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz. Özellikle hava değişimlerinin yaşandığı şu günlerde gün içinde uykunuzun gelmesi, sabah kalkmak istememeniz ya da gece uyuyamıyor olmanız normal. Kendi beden ve ruh sağlığınız için bu düzensizliklerin farkında olarak uyku düzeninize daha fazla özen göstermeniz gerekiyor.

Ağız ve diş sağlığınıza gereken önemi gösterin

Gülümsemek, kişinin kendisine olan özgüveninin yükselmesinde ve mutlu hissetmesinde oldukça önemli bir rol oynuyor. Özellikle mod değişiminin sık yaşandığı ve kişinin kendisini yorgun hissettiği mevsim geçişlerinde dış görünümün iyi olması, karşısındaki kişiyle özgüveni yüksek şekilde konuşabilmesi, gülümseyebilmesi ve kendi bedeninden tatmin olması kendisini daha pozitif hissetmesine yardımcı olacaktır. Hem daha sağlıklı ağız ve dişler, hem de sağlıklı gülüşünüzle daha pozitif hissetmek için ağız ve diş bakımınıza daha fazla özen gösterebilir, kendinizi daha dinamik ve canlı hissedebilirsiniz.

630x400_uplifers1-592x400-592x400

Mevsim geçişlerinde dikkat edilmesi gereken kişisel bakım uygulamalarından bahsettiğimiz bu yazı Oral-B‘nin katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!