Bahar yorgunluğu ve mevsim geçişinde ofiste motivasyonunuzu artırmak için öneriler

Doğanın uyandığı, sıcak havanın şehre yayılmaya başladığı ve herkesin çok daha sosyal olmaya başladığı bahar ayları en çok sevilen zamanlardan olsa da yanında küçük bir yan etkisi de bulunuyor: Bahar yorgunluğu. Özellikle bütün gününü ofislerine kapanarak çalışan geçirenler için bahar yorgunluğu daha da zor bir duruma dönüşebiliyor ve alerjik hastalıkların yanında vücutta bir güçsüzlük de gözlemleniyor. Tabii bunu engellemek de tamamen sizin elinizde. Eğer siz de sabahtan akşama kadar ofiste bahar yorgunluğuyla baş edenlerdenseniz uygulayacağınız birkaç basit yöntemle bunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Bahar yorgunluğuyla baş ederken yapmanız gerekenleri zamanla bir alışkanlığa dönüştürerek hem vücudunuza hem de hayatınıza pozitif detaylar da eklemiş olacaksınız. Peki neler mi yapmanız gerekiyor?

Düzenli olarak temiz hava alın

Bahar yorgunluğu ve mevsim geçişinde ofiste motivasyonunuzu artırmak için öneriler

Dışarda toplantılara katılsanız bile gün içerisinde vaktinizin çoğunu ofisin içerisinde ve bilgisayarın başında geçirmeniz gerekiyor. Hatta bazen o kadar yoğunluk o kadar artıyor ki sandalyemizden kalkmıyoruz bile. Ancak iş yoğunluğu sizin için hiçbir şekilde bahane olmamalı ve kendinize belli aralıklarla küçük molalar vermelisiniz. Sonuçta mailinize 5 dakika geç cevap vermeniz tüm işleri alt üst etmeyecektir, değil mi? Molalar için en güzel seçenekse ofisin içerisinde dolaşmak değil, çalıştığınız ortamdan bir müddet de olsa uzaklaşmakla olur. Bunun için de ofisinizin bahçesini tercih edebilirsiniz. Bir yandan güneş ışınlarından aldığınız D vitaminini vücudunuza depolarken diğer yandan da temiz havanın keyfini çıkarıp kafanızı birkaç dakika da olsa boşaltmanız mümkün.

Kolektif House’u çevreleyen geniş bahçe çalışanların her an temiz hava alabilmesi üzerine tasarlanmış. Tüm ofislerden kolayca ulaşılabilen ve büyük şehirlerde görmeye alışık olmadığımız bahçesinde bulunan oturma yerleri, temiz hava alırken aynı zamanda arkanıza yaslanıp anın tadını çıkarmanızı da sağlıyor.

Su tüketiminizi artırın

İster grip olun isterseniz kilo vermeye çalışın her türlüğü iyiliğe ulaşmanın en önemli anahtarlarından biri su içmek. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de bulunan su en doğal ve en kusursuz içecek olarak karşımıza çıkıyor. Uzun çalışma saatlerinde su içmeyi unutanlardansanız masanızın üzerine 1 litrelik bir şişe koyarak kendinize hedefler koyabilirsiniz. Siz sadece kendinize “Bugün 2 litre su içeceğim” deyin. Zaten şişeyi gördükçe su içmek aklınıza gelecektir. Bu da bahar yorgunluğuyla başa çıkmanız için en doğal yollardan biri olacaktır. Yani “sadece su” deyip geçmeyin. Her gün yeterli miktarda su tükettiğinizde bunun faydasını göreceksiniz.

Şekerli, çikolatalı atıştırmalıkları sağlıklı atıştırmalıklarla değiştirin

Bahar yorgunluğu ve mevsim geçişinde ofiste motivasyonunuzu artırmak için öneriler

Değişen dünyayla birlikte beslenme alışkanlıklarımızda da ciddi değişiklikler meydana geldi ve hızlı yaşam herkesi hızlı tüketilen yiyeceklere yönlendirdi. Ancak son zamanlarda son derece yaygınlaşan sağlıklı yaşam trendi şu ana kadar gördüğümüz en güzel popüler kültür yansımalarından biri olabilir. Rafine gıdalardan yavaş yavaş uzaklaşmaya başlayan tüketiciler doğal ürünlere yönelmeye başladılar.

Ancak ofiste otururken yorgun düşen bedenlerini şekerli ve çikolatalı atıştırmalıklarla gidermeye çalışanlar da var. Tabii bu engellenemez bir durum değil. Birçok fabrikasyon besini vücudunuza almak yerine sağlıklı atıştırmalıklara yönelerek daha sağlıklı bir bedene kavuşup vücut direncinizi artırabilirsiniz. Böylece doğal ürünlerle beslenerek bahar yorgunluğuyla çok daha kolay baş edebilirsiniz.

Kolektif House’ta her akşamüzeri çıkan glütensiz yiyecekler burada çalışan herkese ücretsiz sunuluyor ve çay saatini çok daha sağlıklı bir boyuta taşıyor. Aynı zamanda sabahın erken saatlerinde açılan Petra, vegan ve son derce sağlıklı ürünleriyle gün boyunca çalışanların imdadına yetişiyor. Sunulan bu sağlıklı yiyeceklerin bir diğer artısı ise son derece lezzetli olmaları.

Motivasyonunuzu yükseltecek kişilerle bir arada çalışın

Bahar yorgunluğu ve mevsim geçişinde ofiste motivasyonunuzu artırmak için öneriler

Moralinizin yüksek olmasının düzeltemeyeceği hiçbir sorun yoktur. Gün içerisinde çalıştığınız kişilerle yaşayacağınız sorun siz gerebilir ve ofis ortamında yaşadığınız gerginlikler sizin hayatınızın geneline de etki eder. Bu yüzden motivasyonunuzu yükseltip kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak kişilerle çalışmak sadece iş performansınızı değil hayata bakış açınızı da yükseltecektir. İyi çalışma arkadaşları size yeni fikirler verip yaratıcılığınızı daha da artırırken gerekli motivasyonu da yine bu kişilerde bulabilirsiniz. Mutlu bir iş ortamı ile sağlığınızı da koruyun.

Kolektif House’un paylaşımlı ofisleri sosyalleşip yeni isimlerle tanışmak için son derece ideal bir yer. Ortak alanları sayesinde yeni insanlarla tanışabildiğiniz gibi birçok fikriyle motivasyonunuzu artıracak birçok yeni çalışma arkadaşıyla da karşılaşabilirsiniz.

Kendinize haftanın ilk gününden program yapın

Eğer kendinize program oluşturmazsanız masanızın üzerine yığılmış dosyalar, biriken mailler ve bir türlü neresinden başlayacağınızı bilemediğiniz yarım işler size büyük zorluklar çıkarabilir. Bu sebeple Pazartesi sabahı ofise girdiğiniz anda ilk işiniz kendinize bir plan yapmak olsun. Böylelikle işlerinizi önem sırasına göre dizerek her şeyi çok daha hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Böylelikle “İşe nereden başlasam” stresini üzerinizden atarak bahar yorgunluğunu da daha kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

Haftada en az 2 kez spor yapın

Bahar yorgunluğu ve mevsim geçişinde ofiste motivasyonunuzu artırmak için öneriler

Sağlıklı bir yaşamın en önemli iki bileşeni vardır: Sağlıklı beslenme ve spor yapmak. Eğer spor salonlarına kapanıp saatlerinizi orada harcamak istemiyorsanız hem ufkunuzu açarak ruhsal sağlığınıza iyi gelecek hem de vücudunuzu güçlendirecek yogayla sağlıklı yaşama geçiş yapabilirsiniz. Haftada sadece iki gününüzü yogaya ayırarak tüm günün yorgunluğunu vücudunuzdan atarken bahar yorgunluğunun da vücudunuza uğramasını engelleyebilirsiniz. Yaptığınız her bir hareket vücudunuza sağlık katarken aynı zamanda ruhunuzun da rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Kolektif House’ta her Pazartesi günü 18.30-19.30 saatleri arasında Cihangir Yoga’nın yetenekli kadrosundan hocalarla yoga yapabilirsiniz. Böylelikle haftanın ilk gününün yaşattığı tüm stresi yapacağınız yoga ile ortadan kaldırabilirsiniz. Her Pazartesi düzenlenen yoga etkinliğinin yanı sıra ayda bir de ofis yogası yapma imkanınız bulunuyor. Böylelikle iş arkadaşlarınızla iş çıkışında da son derece verimli geçen bir zamana imza atmış olacaksınız.

Arada rahatlamanızı sağlayacak etkinlikler

Bahar yorgunluğu ve mevsim geçişinde ofiste motivasyonunuzu artırmak için öneriler

Bütün günü ofiste geçirmek hem vücut hem de beyin için son derece yorucu bir durum. Ancak iş çıkışında yapabileceğiniz etkinlikleri düşününce bu saatlerin de hızlıca geçtiğini göreceksiniz. Bunun için kendinize plan yapmanız yeterli. Sadece gününüzü programladıktan sonra iş çıkışında ya da iş saatleri esnasında vereceğiniz küçük molalara ekleyeceğiniz etkinlikler için de zaman ayırmayı unutmayın.

Kolektif House’ta neredeyse her gün birbirinden farklı etkinlikler yer alıyor ve böylece herkes işine son derece keyifli molalar verebiliyor. Yoga gibi aktivitelerin yanında Kolektif House’ta çalışanlar için birbirinden farklı sektörlerden katılımcıların yer aldığı söyleşiler, eğitimler bilgi yarışmaları veya ‘Beer Pong’ gibi eğlenceli etkinlikler de yer alıyor.

Hazır ofis Kolektif House, hayallerinin peşinden koşmak isteyen, yaratıcı fikirlerini ve oluşumlarını hayata geçirmek isteyen herkese kapısını açıyor. Eğer Maslak’ta Kolektif kültürün bir parçası olarak işinizi tutkuyla yapmak ve erken kayıt avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, Kolektif House’un web sitesini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilir, Instagram adreslerini takip edebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!