Bahar aylarında dönüşünü kutladığımız trendler

Her trend bir gün geri döner…

Moda teriminin farklı farklı sözlüklerde birbirine yakın birçok anlamı var. Bu sözlüklerden birinde moda; “bir toplumda bir zaman dilimi içerisinde öne çıkan giyim tarzlarını ifade etmekle birlikte, sadece giyim değil genel davranışlar, sanat, mimari, edebiyat ve yemek gibi bir çok konuyu da içine alan ve bir süre etkin olan toplumsal bir beğeni.” olarak geçiyor.

Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan Türkçe sözlükte ise moda kelimesi birkaç şekilde tanımlanmaktadır. Bu tanımlar: “Değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik, belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlük, geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan” şeklindedir.

Yani farklı sözlüklerin moda kavramıyla ilgili buluştuğu en önemli nokta, modanın dönemsel bir kavram olduğu ve her dönem farklılık gösterdiği.

Dönemin Amerika Patent Dairesi Başkanı Charles Duell: “Artık yeni hiçbir şey yok. İcat edilebilecek her şey icat edildi” dediğinde yıl 1899’tü. Bu cümle bilim tarihinin en büyük gaflarından biri olarak kabul edilir.

2017 yılında bu cümlenin moda dünyası için yavaş yavaş doğru olmaya başladığını söyleyebiliriz. Uzun zamandır, yeni trendler, var olanın değiştirilmesi, veya geçmişten gelen trendlerin dönüşüyle ortaya çıkıyor. Bu sezon da, geçmişten gelen dört trendin yükselişini izliyoruz.

Converse All Star

Converse giymeyi hep çok sevdim. Renk renk, desen desen converselerim oldu hep. Birkaç yıldır dolabın arkalarında kalmıştı çok sevdiğim ayakkabılarım, bu yüzdendir ki Converse’in dönüşüne herkesten çok sevindim.

Hasır çanta

Çocukluğumuzda annelerimizin hasır plaj çantaları vardı. Uzun süredir ortalıkta görünmüyorlardı. Bu sezon hasır çantalar, sadece plajda değil, şehirde de oldukça popüler olacak.

Vans

Bugüne kadar kendimi hiç Vans giyecek kadar hipster hissetmemiştim, fakat bu sezon Converse kadar Vans de gözüme çok güzel geliyor. Bunda bloggerların sokak görünümlerindeki harika Vans yorumlarının etkisi oldukça fazla.

Özetle bu yaz Adidas Superstarlarımızı, Stan Smithlerimizi, Nike Airmaxlerimizi rafa kaldırıyor, kanvas sneakerların sokak modasını ele geçirmelerine tanıklık ediyoruz.

Volanlar ve fırfırlar

70’li yılların çiçek çocuklarını hatırlar mısınız? Yüksek bel İspanyol paça pantolonları ve volanlı gömlekleri vardır onların. Retro fotoğraf karelerinden bize gülümserler. İşte bu yaz biz de volanlar ve fırfırlarla 70’li yılları selamlıyoruz.

Volanlı kollarıyla maksi elbiseler giyiyoruz, pötikareli fırfırlı gömleklerimizin bellerini bağlıyoruz ve hafif İspanyol, hafif bohem, sokağın tartışmasız yıldızı oluyoruz.

Stil önerisi:

Hasır çanta, volanlı kollar ve kanvas sneakerları birlikte kullanabilirsiniz. Alışverişe çıkmadan önce annenizin gardırobuna göz atmayı unutmayın. Geçmişten gelen trendleri, vintage parçalarla kullanmanın tadını çıkarın.

İlginizi çekebilir: Dolabımızın vazgeçilmez parçası “T-Shirt”ün 5 hali

Alaz Balıklı
İzmirli. Bornova Anadolu Lisesi, Viyana Teknik Üniversitesi mezunu. Mimarlık bölümünü bitirdikten sonra Türkiye'ye dönerek 2 yıl boyunca çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştı. 2015 yılının sonuna ... Devam