Daha çok kitap okumanıza yardımcı olacak öneriler

Siz de daha çok kitap okumak isteyip, nasıl yapacağınızı, nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, sizin için bazı önerilerimiz var… İnsanlar genellikle daha çok kitap okuma isteklerini dile getirirler, özellikle yeni yıl zamanlarında “Bu yıl her ay en az 2 kitap bitireceğim” şeklinde kararlar alırlar. Çoğu zaman diğer yeni yıl kararları gibi bu da uygulaması en zor olanlardan biridir.

Kitap okumayı erteledikçe her ay en az 2 kitap hedefimizden daha da uzaklaşırız. Ancak kitap okuma alışkanlığınızı geri kazanmak istiyorsanız birkaç adımda iyi bir okuyucuya dönüşmeniz mümkün. Tabii önce tüm bahaneleri ortadan kaldırmanız gerekiyor…

Bir liste yapın

Hangi konuda kitap okumak istediğiniz ya da hangi yazardan devam etmeye karar vermeniz çoğu zaman sıradaki kitabı seçme aşamasında çok zaman alır. Bu da istediğiniz kitabı bulana kadar kaybettiğiniz büyük bir zaman dilimidir aslında. Ancak kendinize bir liste hazırladığınız takdirde sıradaki kitabınıza başlamak çok zaman almaz. Okumak istediğiniz kitapları yazdığınız bir liste hazırlayın ve aklınıza yeni kitaplar ya da yazarlar geldikçe bu listeyi güncelleyin.

Bahaneleri bırakarak daha çok kitap okumak için kendinize meydan okuyun

Her gün kitap okumaya belli bir zaman ayırın

Kitap okumayı boş zamanlarınıza sıkıştırmak yerine ona özel olarak zaman ayırın. Kendinize her sabah ya da her akşam yatmadan önce bir saatlik okuma zamanları belirleyin ve her gün bu kurala uyun. Eğer uyku öncesi ya da sonrası sizin için kitap okumaya uygun saatler değilse öğle aranızın bir kısmını yemek, bir kısmını ise kitap okumak için ayırabilirsiniz.

Kitaba ne kadar süre ayırmanız gerektiğine karar veremiyorsanız yüzde 10 kuralını uygulayabilirsiniz. Her gün kitabın yüzde 10’luk kısmını okuyup hedefinize ulaşabilirsiniz.

Okuma saatini ne ile değiştireceğinize karar verin

Okumaya daha fazla zaman ayırmak istiyor ama zamanın az olmasından şikayet ediyorsanız gün içindeki alışkanlıklarınızı düşünün ve nerede küçük değişiklikler yapabileceğinize karar verin. Mesela her gün televizyon izlemeye ya da sosyal medyaya ne kadar vakit ayırıyorsunuz? Buralarda kesintiye giderek kitap okumaya daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Bahaneleri bırakarak daha çok kitap okumak için kendinize meydan okuyun

Teknolojik cihazları daha çok kullanın

Kimilerine göre kitabın sayfalarını karıştırmak, hatta kokusunu duymak bile çok önemlidir. Ancak teknoloji çağıyla birlikte tüm bu sayfalar ve mürekkepler dijital ortama taşındı, her an yanımızda dolaştırabildiğimiz küçük ve hafif cihazların içine girdi. Eğer bir e-okuyucuya sahipseniz ya da telefonunuzda benzer uygulamaları kullanıyorsanız kitap okumamak için hiçbir bahaneniz olmamalı. Ağır olmayan ve her an kolaylıkla yanınızda taşıyabileceğiniz bu cihazlarla toplu taşımada boşa geçen vaktinizi değerlendirebilirsiniz.

Kitaplarınızı dinleyin

Gün içinde otomobilinizde ne kadar süre geçiriyorsunuz? Bu vakti sesli kitaplarla geçirerek kitaplarınızı okuyamasanız bile dinleyebilirsiniz. Hem böylelikle trafiğin tüm sıkıcılığına güzel bir alternatifle yaklaşmış olursunuz.

Bahaneleri bırakarak daha çok kitap okumak için kendinize meydan okuyun

Kitaplarınızı zekice tedarik edin

Eğer okuduğunuz kitap sayısı ciddi şekilde artmaya başladıysa ve okuduğunuz kitapların hepsini satın aldıysanız evinizde bir yoğunluk oluşmaya başlar. Buna alternatif olarak kütüphaneden kitap edinebilir ya da dijital ortamdaki kitaplara daha çok başvurabilirsiniz.

Keyif almadığınız kitabı bırakın

Eğer keyif almıyorsanız okuduğunuz kitabı bırakabilirsiniz. Kitabı okumaya başladınız, “Belki devamında keyif almaya başlarım” diye düşündünüz… Ancak baktınız ki hiçbir aşamasında keyif almıyorsunuz, kitabı okumayı bırakabilirsiniz. Onun yerine sırada sizi bekleyen yepyeni bir maceraya başlayabilirsiniz.

Kaynak
Apartment Therapy
The Art of Manliness

İlginizi çekebilir: Kitap okuma alışkanlığınızı 4 adımda geri kazanın

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!