Veganların favorisi: Badem sütü hakkında bilmeniz gerekenler

Sağlıklı beslenme akımının yükselmesiyle birlikte insanlar normalde tükettikleri ürünlerin alternatiflerini ya da daha sağlıklı olanlarını aramaya başladılar. Laktoz intoleransı olanlar, vegan/vejetaryen bir yaşam tarzını seçenler için de badem sütü, klasik sütün karşısında yükselen bir alternatif. Üstelik evde yapılabilir. Peki, badem sütü hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir?

Badem sütü hakkında bilmeniz gerekenler

Badem sütü laktozsuzdur

Badem sütü diğer bitkisel sütler gibi laktozsuzdur. Laktoz intoleransının Türkiye nüfusunun yaklaşık %20’sini etkilediği düşünüldüğünde ne kadar önemli olduğu ortada.

Badem sütü vegandır

Badem sütü hayvansal bir ürün değildir. Bu da demek oluyor ki herhangi bir kolesterol içermez; yani kalbiniz için daha sağlıklıdır.

İlginizi çekebilir: Peynir altı suyu hakkında bilmeniz gerekenler ve bademden vegan peynir yapımı

Tatlandırılmamış badem sütü kan şekerini yükseltmez

Tatlandırılmamış badem sütü diyabet hastaları için de uygun bir alternatiftir. Şekersiz badem sütü düşük karbonhidratlıdır; bir bardak badem sütünde aşağı yukarı 1,5 gram karbonhidrat bulunur. Kıyaslama yapmak gerekirse bir bardak az yağlı inek sütünde 12 gram karbonhidrat bulunur. Ayrıca badem sütü, içerdiği karbonhidrata kıyasla yağ ve protein açısından zengindir. Bu nedenle kan şekeri düzeyinde oynamalara yol açmaz.

Badem sütü düşük kalorilidir

Normal süte ve diğer bitkisel sütlere kıyasla daha düşük kalorilidir. Bir porsiyon şekersiz badem sütü 30 kalori, şekerli badem sütü ise 60 kaloridir. Yağsız sütte ise bir porsiyonda 86 kalori vardır.

İlginizi çekebilir: Kışa lezzetli yemeklerle hazırlanın: Düşük kalorili kış tarifleri

Buzdolabında saklamak gerekemez

Badem sütünü iş yerine, kampa vs. giderken yanınızda daha rahat bir şekilde götürebilirsiniz çünkü buzdolabında saklamanız gerekmez ve oda sıcaklığında uzun süre tutabilirsiniz.

Yapımı basittir

Badem sütü evde zahmetsizce yapılabilir. Sadece biraz beklemeniz gerekir. Dilediğiniz bir miktar çiğ bademi bir kabın içine koyun, üzerini geçecek kadar su ekleyin. 8-12 saat kadar oda sıcaklığında bekletin. Daha sonra bademlerin suyunu süzün ve bir blendere koyun. Üzerine oda sıcaklığında bir bardak su ekleyin ve macun kıvamına gelinceye kadar blenderden geçirin. Daha sonra bir kaseye alın ve üzerine 2 su bardağı kaynar su ekleyin. 10 dakika kadar bekleyin. Son olarak elde ettiğiniz karışımı süzgeçten geçirin: Badem sütünüz hazır!  

Badem sütü hakkında bilmeniz gerekenler/

Besin değerleri açısından sandığınız kadar zengin olmayabilir

Her ne kadar badem sütü sağlıklı bir alternatif olsa da besin değerleri sandığınız kadar yüksek değildir. Bademin kendisi harika bir protein ve kalsiyum kaynağıdır lakin badem sütü yapım aşamasında bu değerleri büyük ölçüde kaybeder. Bu yüzden “nasıl olsa badem sütü içiyorum” diyerek günlük protein ihtiyacınızı yabana atmamakta fayda var.

 

Kaynaklar
Apartment Therapy
Medical News Today
Life Hack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!