Bacak ve kalça esnekliğinin zihin ile ilişkisi: Etkili egzersiz önerileri

Kalça ve bacak kaslarının yeterince esnek olmaması kişilerde bel ağrısı, kas spazmları, kambur omuz problemleri, postür bozukluğu gibi fiziksel sonuçlar doğurur. Kalça ve bacak esnekliği sadece fiziksel bedende değil, aynı zamanda duygusal bedende de göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir role sahiptir. Bu bölgelerin yeterince esnek olmaması duygularda ve zihinde de sıkışmalar yaratabilir. Bunun sonucunda olumsuz duygular ve yaratıcılığın körelmesi gibi problemlerle karşılaşılabilir.

Kalça ve bacaklar, olumsuz ve bastırılmış duyguların enerjik olarak depolandığı bölgedir. Kalça bölgesi vücudun yaratıcı merkezi olan sakral çakra ile ilişkilidir. Bu mantıkla bakarsak kalçalar ve bacaklar, yaratılış organları ve üreme organlarını tutar ve destekler. Bu nedenle, vücudun bu bölümünü açmak sadece kontrolü, olumsuz duyguları ve bastırılmış duyguları serbest bırakmakla kalmaz, aynı zamanda yaratıcı merkezlerimizin kilidini açmaya ve desteklemeye de yardımcı olur. Bu nedenle vücutta değişimler ve salınımlar yarattığı ve zihni özgürleştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bizi taşıyan, dünyayla aramızdaki bağı sağlayan kalça ve bacaklardaki fiziksel güç çok yoğundur. Fakat günümüzde çoğu kişi güce odaklanmaktan dolayı esnekliği göz ardı ediyor. Bunun sonucunda da az önce belirttiğimiz problemler kendini gösteriyor.

Peki, bacakları ve kalçayı esnetmek için ne yapmalı? Yoga elbette ki bu konuda da öne çıkıyor. Bacaklara ve kalçaya hitap eden bir yoga pratiğinin, düzenli yapıldığında, hem bedensel hem mental faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Hem başlangıç, hem orta, hem de ileri seviyelere yönelik hazırladığım 10 Gün Bacak Esnekliği Yolculuğunda bacaklar ve kalça esnekliğiyle alakalı her şeyi bulabilirsiniz. Bu sadece 10 günlük bir yolculuk değil, aynı zamanda hayatınızın tamamında uygulayabileceğiniz ipuçları ve detaylar içeriyor. Benimle birlikte bu yolculuğa çıkmak isterseniz YouTube kanalıma abone olup bu serüvene bizimle birlikte başlayabilirsiniz!

Bu yolculuğa kimler katılabilir?

Bu yolculuğa isteyen herkes katılabilir. Her pozun birçok farklı opsiyonunu verdim. Başlangıç, orta ve ileri seviye opsiyonlar. Herkes kendi seviyesiyle devam edip gelişim gösterebilir.

Eğer yogaya yeni başladıysanız 3. bölümden sonrasında zorlanabilirsiniz. Fakat bu bizi engelleyen bir etmen değil. Başlangıç ve orta seviye yoga serilerime ek olarak bu dersleri de uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken, hedef poza direkt girmek yerine verdiğim opsiyonlardan seviyenize uygun olanını tercih etmek. Ve en önemlisi, kendinize zaman tanıyın. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız her bölümü istediğiniz kadar tekrar edebilir, ardından diğer güne geçebilirsiniz. Unutmayın ki sabır ve düzenli pratik, tüm bu pozları ve çok daha fazlasını mümkün kılar.

1. Gün : Bacak ve Kalça Açıcılar | 10 Günlük Bacak Esnekliği Yolculuğu

İlginizi çekebilir: Hangi meditasyon türü sana göre: 7 meditasyon stili

Ayşe Kaya Yoga Eğitmeni
1992 Antalya doğumlu Ayşe Kaya, RYT 500 yoga eğitmenidir. 2018 yılında 200 saatlik ve 300 saatlik olmak üzere toplam 500 saatlik eğitmenlik eğitimini tamamlamış ... Devam