Babassu yağından haberiniz var mı: Nasıl kullanılır, neye yarar?

Babassu palmiyesinin olduğu Brezilya gibi Güney Amerika ülkelerinde, bitkinin yağı genellikle yemek pişirmek için ve hatta ilaç olarak kullanılır. Yerliler onu kesikler ve çizikler gibi küçük yaraları iyileştirmek için kullanırlar ve hormonal dengesizliklerle ilişkili lökore – vajinal akıntıyı tedavi ederler.

Babassu yağı, dizel yakıtına alternatif olarak kullanılabilecek biyoyakıtlara dönüştürülür. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok losyon, şampuan ve makyaj gibi saç ve cilt bakım ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılır.

Babassu yağının faydaları

Babassu yağı birçok faydalı etkiye sahiptir, ancak araştırmanın çoğu test tüpleri ve hayvanlarda gerçekleştirilmiştir.

Bu nedenle, faydalarını tam olarak anlamak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Anti-enflamatuar, antioksidan ve yara iyileştirici özellikleri

Babassu yağı ve bitkinin diğer kısımları, Güney Amerika’da cilt problemlerini, yaraları, iltihapları ve mide problemlerini tedavi etmek gibi çeşitli tıbbi amaçlar için kullanılır. Yağ, zararlı serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı azaltmaya yardımcı olabilecek bileşikler olan antioksidanlar bakımından da zengindir. Ek olarak, babassu yağı antibakteriyeldir. Bir test tüpü çalışmasında, Staphylococcus aureus gibi bazı zararlı bakterileri öldürdüğü belirtildi.

Babassu bitkisinin yağı da dahil olmak üzere bileşenleri de iltihap önleyicidir ve yara iyileşmesini teşvik eder. Bir çalışmada, yarasına babassu özü uygulanan sıçanlar, kontrol grubundan daha hızlı iyileşmiştir.

Sağlıklı yağ asitleri bakımından zengin

Hindistan cevizi yağı gibi Babassu yağı da doymuş yağlardan zengin, bitki bazlı bir yağdır ve oda sıcaklığında katılaşmasını sağlar.Bununla birlikte, bu yağlar vücut sıcaklığında hızlı bir şekilde erir. Bu nedenle, cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bir bileşendir.

Babassu yağındaki ana yağ asitleri, her ikisi de doymuş olan laurik ve miristik asitlerdir. Ayrıca, yağ, zeytinyağında bulunan ve birçok zeytinyağının sağlık yararları ile ilişkili olan tekli doymamış bir yağ olan oleik asit içerir. Bu yağ asitleri anti-enflamatuar, potansiyel olarak bağışıklık artırıcı ve nemlendiricidir, cildiniz ve saçınız için harikadır. Dahası, laurik asidin antibakteriyel olduğu ve hayvan ve test tüpü çalışmalarında kanser hücresi ölümüne neden olduğu gösterilmiştir.

Cildiniz ve saçınız için nemlendirici

Hindistan cevizi yağına benzer şekilde, babassu vücut sıcaklığında erir ve cildinizin onu çok iyi emmesini sağlar. Yine de Hindistan cevizi yağının aksine hafif ve yağlı değildir, cildinizde kullanım için idealdir. Dahası, sivilceye neden olduğu gözlenmemiştir.

Buna ek olarak, babassu yağı cilde uygulandığında hızla eridiğinde canlandırıcı, soğuma hissine neden olur. Son olarak, kuru ve düz saçlara ağırlaştırmadan hacim ekleyebilir.

Olası olumsuz özellikleri

  • Babassu yağının, hamile veya emziren kadınlarda olumsuz etkileri olup olmadığı da dahil, olası yan etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Güvenli olması için, hamileyseniz veya emziriyorsanız babassu yağı kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız.
  • Ek olarak, bazı araştırmalar babassu meyve ununun vücudunuzun kan pıhtılaşma yeteneğini yavaşlattığını gösteriyor. Bu nedenle, bir kan inceltici kullanıyorsanız, benzer bir etkiye sahip olabileceğinden, babassu yağından kaçınmalısınız.
  • Babassu meyvesini ve bitkinin diğer kısımlarını yemek de, hipotiroidizm hastalarına özellikle zarar verebilecek olan tiroid fonksiyonunu bozabilir. Bu duruma sahipseniz, babassu yağından kaçınmanız gerekebilir. Babassu yağını cildinize uyguladıktan sonra kan dolaşımınıza ne kadar girdiğini bilmek zor. Bu nedenle, kullanma hakkında herhangi bir endişeniz varsa, sağlık uzmanınızla konuşmalısınız.

Babassu yağı nasıl kullanılır?

Babassu yağı yemeklerde kullanılabilir, ancak en çok cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Bununla birlikte, Güney Amerika’da daha geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu yağ, online olarak veya bazı doğal marketlerde veya güzellik mağazalarında satın alınabilir. Doğrudan cildinize veya saçınıza nemlendirici veya saç kremi olarak uygulayabilirsiniz. Cilt üzerinde çok kolay erimesi nedeniyle, aynı zamanda uçucu yağlar için iyi bir taşıyıcı yağdır.

Ayrıca babassu yağı, ev yapımı Hindistancevizi yağı ve sabunlar, saç maskeleri veya vücut ovaları dahil olmak üzere çeşitli saç bakım tariflerinde kullanılabilir.

İlginizi çekebilir: Tiroid hormon seviyelerinizi nasıl destekleyebilirsiniz: Beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler

Hanife Kara Diyetisyen
Diyetisyen Hanife Kara, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Üniversitede aldığı eğitim süresince birçok kamu ve özel sağlık kuruluşunda uzun ... Devam