Babalar günü yaklaşırken: Babalarımızdan öğrendiğimiz, unutulmayacak hayat dersleri

Babalar Günü yaklaşırken birçoğumuz, aslında her zaman aklımızın bir köşesinde olan babalarımızı daha çok hatırlıyoruz.

Babalarımızın her zaman aklımızın bir köşesinde olması, aslında bir varsayım değil. Onlar bizim için sadece birinci dereceden kan bağımızın olduğu, soyadımızı aldığımız, bizi büyüten, yetiştiren insanlar değil. Aslında babalarımız; hayatımıza yön veren, kişisel özelliklerimizin belirmesine yardımcı olan, yeri doldurulamayacak kadar kıymetliler. Tabii annelerimizi de ayrı tutmamak gerek. Ancak madem Babalar Günü yaklaşıyor, babalarımızı hatırlamakta fayda var. İşte babalarımızdan öğrendiğimiz hayatın gerçekleri:

1. Öz disiplin

İster eğitim, ister beslenme, ister iş yaşamı olsun, hayatta babalarımızdan öğrendiğimiz en önemli derslerden biri disiplin. Zor çalışmanın ne olduğunu bilmek, şartlar ne olursa olsun çabalamaya devam etmek, zor durumlarda bile ileriye bakmayı bilmek, bizleri hayata karşı daha güçlü yapan ve babalarımızdan öğrendiğimiz en önemli şeylerin başında geliyor.

2. Özgüven

Kendine güven duymak, aslında başkalarına şartlar ne olursa olsun her türlü zorluğa göğüs gerebileceğini gösterebileceğini göstermekten geliyor. Eğer başarılı olmak istiyorsanız, önce kendinize güvenerek işe başlayın.

İlginizi çekebilir: Babaların bebekleriyle ilk kez buluştuğu 30 muhteşem kare

3. Sorumluluk

Babalarımızdan öğrendiğimiz en önemli şeylerden biri de sorumluluk almak. Hem kendin, hem eylemlerin, hem de senden bir şeyler bekleyen insanların sorumluluğunu almayı öğrenmek, babalarımızdan gelen en önemli değerlerden biri. Seçimlerinizden ve attığınız adımlardan sorumlu olduğunuzu bilmek, hem güçlü bir karakter oluşturmanızı hem de başkalarına karşı güvenilir bir görünüm çizmenizi sağlar.

4. Alçakgönüllülük

Hayatta özgüven kadar önemli bir kavram varsa, o da alçakgönüllülüktür. Bu ikisi arasında sağlam bir denge kurmak, güçlü bir lider olup birçok alanda başarıyı getirir. Özgüven tek başına yeterli değildir, ancak alçakgönüllülükle birleştiğinde birçok insanın saygınlığını kazanmanızı sağlar.

5. Saygı

Gerek duruşları gerek aile içindeki konumları sayesinde babalarımız hayatta en çok saygı duyduğumuz kişiler arasındadır. Bu da aslında babalarımızın, sadece varlıklarıyla saygı kavramını öğretebildiklerinin bir kanıtı. Birine saygı kavramını ve başkalarına nasıl saygı duyması gerektiğini öğretmek, o kişinin büyümesine ve etrafında güzel insanlar olmasına yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Babasıyla sağlıklı iletişim kuramayan kadınların romantik ilişkilerinde en sık karşılaştıkları 5 problem

6. Tasarruf etmek

Bizlere her zaman paramızın kıymetini bilmeyi, gereksiz harcamalar yapmamayı öğreten kişiler babalarımız. Hayatta bu başarıları elde etmeden önce nereden geldiklerini ve nasıl zorluklardan geçtiklerini unutmayan babalarımız, bizlere de bunları hatırlatarak tasarruf etmeyi ve geçmişimizi unutmamayı öğretir.

7. Gelenek

Bayramlar, ailemizin özel günleri, akraba ziyaretleri… Özellikle gençlik yıllarında zaman zaman bunlar bize sıkıcı gelse de aslında her biri geleneklerin ve aile kavramlarının ne kadar önemli olduğunu öğretti. Gelenek kavramı, beraberinde saygıyı ve insanın kendi tarihini, kökenini bilmesini sağlar.

Kaynaklar:
The Self Improvement Blog
Huffington Post
One Good Thing By Jillee

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!