Aykut Oğut’tan kişisel gelişiminize başlamaya yardımcı olacak egzersizler

Kişisel gelişim 1980-90 senelerinde Türkiye’de ün salmasına rağmen, Aykut Oğut ile patlama yaptı.

Neden mi?

Çünkü o tüm insanların dilinden anladığı, hem kolay okunabilir, hem de kolay egzersizlerle adapte olunabilir bir kitap piyasaya sürdü. Bu muhteşem kitabın adı “Evrenden Torpilim Var”. Bu kitabın içinde çekim yasasını, başımıza gelen iyi/kötü olayları nasıl çektiğimizi ve egzersizlerle arzu ettiğimiz hayata ulaşabileceğimizi anlatıyor.

Kısacası kendisi ilk kitabıyla bizim gibi bu işe yeni olanlara harika bir ışık tuttu.

20160510_190435-01

Akabinde 4 kitap daha çıkaran Aykut Oğut’un öyküsü diğerleri gibi profesyonel okullardan gelmiyor, onun tüm bildikleri yaşadığı hayat okulunun bir parçası. 

Hal böyle olunca da hem egzersizleriyle hem konuşma diliyle onu en yakın arkadaşınız gibi hissedeceğinize eminiz.

İşte bu mucizevi egzersizlerden birkaçı:

Şükretme Egzersizi:

Bu egzersiz en hızlı ve en keyifli şekilde sizi “iyi oluş” akışına taşıyanlardan bir tanesi. Egzersiz 3 bölümden oluşuyor, dilerseniz buna 3 dakika da verebilirsiniz. İlk bölümde şimdi elinizde olan şeyler için şükrediyorsunuz, ikinci bölümde MİŞ gibi yaparak istediğiniz şeyler olMUŞ gibi şükrediyorsunuz son bölümde ise o gün için niyetlerinizi koyuyorsunuz. İşte bu kadar!

Çatallama Egzersizi:

Bu egzersiz kitapta olduğu gibi aynen yemeğinizden istemediğiniz şeyleri çatallayarak çıkarmaya benziyor. Aklınıza gelen tüm negatif cümleleri geldiği anda yakalıyorsunuz. Ve bunların yerine pozitiflerini yerleştiriyorsunuz. Bir nevi egonuzla konuşup onu ikna ediyorsunuz.

Örnek olarak şunu verebiliriz:

– “Bugünlerde sevgilim bana gereken ilgiyi göstermiyor acaba benden soğudu mu?”

İşte bu anda çatallama devreye giriyor.

-“Hayır canım neden soğusun? Hem ben ona güveniyorum eğer böyle bir problemi olursa benimle konuşabilir. Ayrıca ben kendine güvenen biriyim, ben iyi bir sevgiliyim ve sevgiyi hak ediyorum. Eminim bu aralar yoğundur ve fazla ilgi gösteremiyordur.

Yaratım Panosu Egzersizi:

Hazırlayın kalemi makası, bu egzersiz çok eğlenceli! Önce hayallerinizi düşünüyorsunuz, daha sonra bu hayalleri anımsatan her resmi kesip bir panoya ya da kartona yapıştırıyorsunuz. Daha sonra bunu her gün görebileceğiniz bi yere koyuyorsunuz. Bununla beraber şükür egzersizi yaparak güne harika bir başlangıç yapabilirsiniz.

5675356d67b0a9094411b3e6

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!