Avusturalya’da transeksüel erkekler daha çok bebek doğuruyor

Bu yıl dünya çapında transeksüel erkeklerin doğurduğu bebek sayısında büyük bir artış gözlendi. Bu artık özellikle Avusturalya verilerinden kaynaklanıyor. Avusturalya’da transeksüel erkeklerin doğurma oranlarındaki artış, pek çok sağlık hizmetinin ülkedeki ulusal Medicare sağlık programı tarafından karşılanmasıyla ilişkilendiriliyor.

Cinsiyet değiştirme ameliyatı ve tarihçesi

İlk cinsiyet değiştirme ameliyatı 1930’da Almanya’da, Lili Elbe adını alan bir kişiye yapıldı. Bu kişi, cinsel organının fizyolojik olarak değiştirilmesi ve sonra yumurtalıkların yerleştirilmesi gibi beş ameliyat geçirdikten kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Yıllar içinde Avrupa’da benzerleri gerçekleştirilen bu operasyonlarla ABD 1960’lı yıllarda, Avusturalya ise ancak 1987’de tanıştı.

Cinsiyet değiştirme ameliyatları, cinsel organ operasyonunun yanı sıra ses telleri farklılaştırılarak sesin erkekleştirilmesi, memelerin alınması ve göğüs estetiği ile yüze estetik operasyonu da içerir. Bunların ardından hormon tedavisi ile vücut kimyasının değiştirilmesi ve edinilen cinsiyete uydurulması amaçlanır. Bu tedavilerden geçerek erkek olan kişi, “transeksüel erkek” olarak tanımlanır. Ancak henüz fizyolojik olarak erkek olmamış bir kadın da, şayet kendisini erkek olarak tanımlıyorsa, transeksüel erkektir.

“Transgender Pride” bayrağı
Avusturalya sağlık hakları konusunda hassas

Avusturalya’da cinsiyet değiştirme ameliyatları görece geç yapılmaya başlansa da, ülke transeksüel hakları konusunda oldukça ileride. Cinsiyet değiştiren kişilerin sağlık harcamaları ulusal Medicare sağlık programı tarafından büyük ölçüde karşılanıyor. Avusturalya’da kişilerin kendilerini erkek olarak tanımlayıp, yine de hamileliğe bağlı hizmet ve tedavilerden ücretsiz yararlanabilmeleri mümkün. Hal böyle olunca, transeksüel erkeklerin çocuk doğurma kararını en çok bu ülkede vermeleri anlaşılır hale geliyor.

Avusturalya Sağlık Departmanı’nın verilerine göre 2017 yılının ilk yarısında 54 transeksüel erkek sağlıklı doğumlar yaptı. Bunlar başta Perth olmak üzere South Wales, Victoria, Güney Avusturalya ve Tazmanya’da gerçekleştirildi.

Kaynaklar:

Refinery29

University of Michigan // Vaginoplasty

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!