Avrupa’da keşfetmeniz gereken 10 alternatif tatil rotası

Avrupa dendiğinde akla büyük şehirler gelir genelde ama Avrupa bundan çok daha fazlası. Uplifers olarak, Avrupa’da gidebileceğiniz farklı alternatifleri derledik sizin için. İşte Avrupa’da keşfetmeniz gereken 10 alternatif tatil rotası…

Bu küçük ama kültürel olarak capcanlı destinasyonlara bir şans vermeye ne dersiniz?

1. Gent, Belçika

Avrupa’da gidilebilecek 10 alternatif tatil rotası
Gent, Belçika

Belçika’da genellikle turistlerin Brüj’ü tercih ettiği düşünülür. Ancak Gent de son derece turistik bir kenttir. Şehir, halen daha Flaman mimarisinin ve tarihinin en güzel örneklerini sunmaya devam ediyor. Bavo Katedrali bunun en güzel örneklerinden biri. Kafe Video ve Bidon gibi yerlerde vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Bu şehrin akşamlarını özellikle sevenler var çünkü burası aynı zamanda bir öğrenci şehri. Geniş öğrenci kitlesi, yaşamı daha renkli hale getiriyor.

Gent’te yazın birçok festival düzenleniyor. 10 gün süren Gent Festivali bunlardan bir tanesi. Ancak şehir kışın gitmek isteyenler için de güzel olanaklar sunuyor.

2. Lyon, Fransa

Avrupa’da gidilebilecek 10 alternatif tatil rotası
Lyon, Fransa

Lyon’un tatil imkanları Paris’i aratmayacak derecede zengin. Bilim ve arkeoloji müzelerinin yanı sıra sanat ve müzik severlerin takıldığı caddeleriyle Lyon, tam bir kültür şehri.

Lyon, Fransa’nın nispeten güneyinde yer aldığı için yazları çok sıcak olabilir. Yine de turistler için birçok olanak sunabilir. Mesela, Lyon’un ev sahipliği yaptığı festivallere katılabilirsiniz. Özellikle sanat ağırlıklı olan bu etkinlikleri takip edebilir ve programınıza uyan bir zamanda Lyon’u ziyaret edebilirsiniz.

3. Leipzig, Almanya

Avrupa’da gidilebilecek 10 alternatif tatil rotası
Lipzig, Almanya

Leipzig’de vegan kebap salonu bulabilirsiniz, öyle bir yer… Ayrıca Leipzig’de modern sanat eserlerinin sergilendiği stüdyolara da sık sık denk gelebilirsiniz. 10. yılını kutlayan Spinnerei Galerisi bunlardan yalnızca biri. Yemek, sanat, bunlar cepte! Peki ya gece hayatı? Leipzig’de rengarenk bir gece hayatı sizi bekliyor.

Kışlar son derece soğuk olsa da, yaz ayları cıvıl cıvıl. Bu dönemde birçok festival düzenleniyor.

4. Segovia, İspanya

Avrupa’da gidilebilecek 10 alternatif tatil rotası
Segovia, İspanya

Eğer Barselona’yı, Madrid’i ve Bilbao’yu gezdiyseniz ve İspanya’da başka yerler görmek istiyorsanız, Segovia tam size göre. Güzel kiliseleri ve sakin hayatıyla Segovia, kısa bir tatil için ideal mekanlardan biri. Gotik katedrali ve kalesi Segovia’nın görülmesi gereken en önemli yerleri arasında. Segovia’ya Madrid’ten 30 dakikalık bir tren yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Eğer tatil planlarınızı Madrid’e göre yaptıysanız, bir günlük Segovia turu bile, bu küçük şehri gezmek için yeterli olabilir.

Yazları son derece sıcak olmasına rağmen, yılın her zamanında bu sakin şehri gezmek için plan yapabilirsiniz.

5. Porto, Portekiz

Avrupa’da gidilebilecek 10 alternatif tatil rotası
Porto, Portekiz

Portekiz’in ikinci şehri olan Porto, Lizbon kadar ön planda olmasa da, son derece etkileyici bir yer. Serralves Museum of Contemporary Art müzesi başta olmak üzere Porto’da modern sanata dair birçok şey keşfedebilirsiniz.

Yazın düzenlenen St. John’s Festivali Porto’nun en ünlü etkinliklerinden birisi. Bu festivalde sokak partileri dahil birçok eğlenceli aktivite düzenleniyor. Porto da bir güney şehri olduğu için yılın her zamanı ziyaret edilebilir.

6. Linz, Avusturya

Avrupa’da gidilebilecek 10 alternatif tatil rotası
Linz, Avusturya

Unesco’nun yaratıcı şehirler listesine giren Linz, 2009 yılında Avrupa kültür başkenti olmuştu. Şehir, özellikle müzik ve kültür tutkunlarına birçok imkan sunuyor. Yazları ve sonbaharda Linz’de düzenlenen festivaller büyük ilgi görüyor.

7. Rotterdam, Hollanda

Avrupa’da gidilebilecek 10 alternatif tatil rotası
Rotterdam, Hollanda

Hollanda deyince akla ilk Amsterdam gelir ancak Rotterdam güzel mimarisiyle Hollanda’nın kültürünü yansıtan en önemli şehirlerden birisidir. Modern sanat, mimari ve kültür alanında müzelerin olduğu ve etkinliklerin düzenlendiği şehirde gece hayatı da en az kültür hayatı kadar renkli.

Özellikle yazları düzenlen festivalleriyle ilgi çeken Rotterdam’ı yılın her mevsiminde gezebilirsiniz.

8. Turin, İtalya

Avrupa’da gidilebilecek 10 alternatif tatil rotası
Turin, İtalya

İtalya’nın kuzeyinde bulunan Turin, yakınında yer alan Milano kadar çekici bir tatil rotası olabilir. Tarihi yapısıyla Caffe Torino, vakit geçirebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Restoranları da ayrıca dikkat çekici olan Turin’de, güzel İtalyan yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Sonbaharda düzenlenen müzik festivallerinin yanı sıra, özellikle ilkbaharda Turin bir başka güzel. Aklınızda bulunsun!

9. Gothenburg, İsveç

Avrupa’da gidilebilecek 10 alternatif tatil rotası
Gothenburg, İsveç

Gothenburg da Stockholm kadar bilinmese de, çok gelişkin imkanlara sahip bir şehir. Kafeleri, restoranları ve tarihi mekanlarıyla dikkat çeken Gothenburg’a yazın giderseniz, akşam 22.00’a kadar günün batmadığını görebilirsiniz. Ağustos’ta düzenlenen Way Out West festivali, Gothenburg’un en dikkat çeken etkinliklerinden biri.

10. Belgrad, Sırbistan

Avrupa’da gidilebilecek 10 alternatif tatil rotası
Belgrad, Sırbistan

Son beş yıldır Belgrad’ın kültürel olarak daha da geliştiğini söyleyebiliriz. Sanat üzerine müzeler ve sergiler bulabileceğiniz Belgrad, güzel restoran ve kafeleriyle de çok keyifli vakit geçirilebilecek bir yer.

Şehrin gece hayatı da bir o kadar renkli. Yerel halkın söylediğine göre, sonbahar ya da ilkbahar, Belgrad’ı ziyaret etmek için en iyi zaman dilimlerinden.

Kaynak:
Theguardian

İlginizi çekebilir: Harcamalarınızı kısıp, paranızı dünyayı gezmeye ayırın

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!