Her gün tüketilmesi gereken avokadonun faydaları nelerdir?

Meyveler arasında apayrı bir yeri olan avokado, neredeyse tamamen karbonhidrat ve yağ içermesine rağmen bu kadar sağlıklı biliyor musunuz? Tamamen kaliteli karbonhidrat ve yağlarla dolu olan bu mucize meyve, sağlıklı bileşenleri sayesinde vücut kitle endeksinin düşmesine ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı oluyor. Saymakla bitmeyecek kadar çok olan avokadonun faydalarına gelin kısaca bir göz atalım:

Kanserle savaşır

Avokadonun faydaları arasında en çok dikkat çekenlerden biri kanserle mücadele eden bir meyve olması. Özellikle prostat kanseri hücrelerinin çoğalmasını önleyen / yavaşlatan bir özelliğe sahip olan meyve, aynı zamanda kemoterapinin yan etkilerini azaltmaya da yardımcı oluyor.

Kilo vermeye yardımcı olur

Avokadonun faydaları - kilo vermeye yardımcı olur
Avokadonun faydaları – kilo vermeye yardımcı olur

İçerdiği iyi bağlar ve kompleks karbonhidratlar sayesinde tok tutma özelliğine sahip olan avokado, özel bir diyet yapmaksızın beslenmelerine günde bir avokado ekleyen kişilerin, avokado tüketmeyenlere nazaran daha kolay kilo verdiklerini belgeleyen araştırmaya da konu olmuş.

Tansiyonu kontrol altına alır

İçerdiği iyi yağlar ve yüksek potasyum sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı doğal bir koruyucu ilaç niteliğinde olan avokado, tansiyon hastalarının ya da bu konuda risk grubunda olanların tüketmesi gereken bir meyve.

Pek çok faydalı bileşenden oluşur

Besleyici içerikleri yüksektir
Besleyici içerikleri yüksektir

Avokadonun faydaları içerdiği çeşitli vitamin ve minerallerden geliyor. İyi yağların yanında, B12 vitamin, C vitamini, folik asit, pantetonik asit ve E vitamini içeren avokado, tek başına bir gıda takviyesi kadar kadar etkili.

Diyabet riskini düşürür

Düşük glimsemik indeksi ile ani insülin iniş – çıkışlarını kontrol eden avokado, uzun vadede diyabete yakalanma riskini %40 oranında düşürüyor.

Ağrı kesici özelliği vardır

Anti-inflamatuar etkisi sayesinde özellikle kas ve kemik ağrılarını azaltma gibi etkisi olan avokadoyu her gün tüketmek, yaşam kalitenizi arttırır.

Depresyonu önler

Araştırmalar, potasyum eksikliğinin depresyon eğilimini artırdığını ortaya koyuyor. Avokado, yüksek potasyum içeriği sayesinde ruh halinizdeki depresif dalgalanmaları önlemeye yardımcı olur.

Anne adaylarını güçlendirir

Sağlıklı bebekler için avokado olmazsa olmaz bir besin
Sağlıklı bebekler için avokado olmazsa olmaz bir besin

Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kadınların ve hamileler için harika bir besin olan avokado, folik asit, potasyum ve E vitamini içerikleri sayesinde erken doğum riskini azaltır ve bebeğin zihinsel gelişimine katkıda bulunur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Avokado, zengin E, B ve C vitamini içerikleri sayesinde tam bir bağışıklık sistemi dostudur.

Saçı ve cildi güzelleştirir

Avokado saçı ve cildi güzelleştirir
Avokado saçı ve cildi güzelleştirir

Avokadonun faydaları sadece iç organlarla değil, dış görünümümüzle de doğrudan ilişkili. Parlak, sağlıklı saçlar ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanın anahtarı olan avokado, tıpkı pahalı kozmetik ürünlerinde gibi E vitamini bakımından oldukça zengin, üstelik tamamen doğal!

 

Kaynak: healthylifetricks.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Sağlıklı beslenme depresyon riskini de azaltıyor

Sağlıklı beslenme programınızda kas kitlenizi artıracak 2 tarif

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!