Aşkın anatomisi: Aşık olduğunuzun 10 göstergesi

‘Aşk’ın tanımının ne olduğu, aşık olduğumuzu nasıl anlayacağımız, hissettiğimiz duygunun aşk mı sevgi mi olduğu gibi konular yıllardır bilim dünyasında tartışılmaya devam ediyor. Kişinin bakış açısına ve çevresindekilere atfettiği değere göre değişiklik gösterebilen aşk kavramı, her ne kadar bireysel farklılıklar gösterse de aşık olan kişilerin sergilediği bazı ortak davranış biçimleri var.

aşk

Uplifers olarak, aşık olduğunuzu anlamanın 10 yolunu sizler için derledik. İşte aşık olduğunuzun sinyalleri;

  1. Hoşlandığınız kişinin fiziksel olarak sürekli yanınızda olmasını istemek.
  2. Hoşlandığınız kişiye dair en ufak detayı bile atlamadan, her şeyi bilmek istemek.
  3. O kişiyle ilgili kabul etmek istemediğiniz gerçekleri görmezden gelmek.
  4. Sevdiğiniz kişiyi kaybetme korkusu duymak ve o kişi zarar gördüğünde üzülmek.
  5. Yardıma ihtiyaç duyduğu her durumda ona destek olmak istemek.
  6. Değişime ve yeniliğe her zamankinden daha fazla açık olmak; yenilenmiş hissetmek.
  7. Onun tarafından sahiplenilme ve bir bütün gibi hareket etme isteği.
  8. Yapabileceğinizin en iyisini yapmak için çabalamak.
  9. Çaresizlik ve teslimiyet duygusu hissetmek.
  10. Karşınızdaki kişinin kendisini iyi hissetme sorumluğunu üstünüze almak.

Aşık olan kişilerin genelde yukarıdaki 10 davranışı sergilediği ön görülse de, aşkın tanımının bu kadar basit olmadığını ve kişisel farklılıklara göre şekillendiğini biliyoruz. Aşk bir seçim, bir rüya ya da romantik bir film değil. Aşk, bilimsel geçerliliği olan ve deneylerle varlığı kanıtlanmış bir olgu. Doğduğumuz andan itibaren insanlarla ve çevreyle kurduğumuz iletişim, yeni ilişkiler kurma yeteneğimizi bir üst boyuta taşıyarak ilerliyor. İleri boyuta taşınmış bu karmaşık ilişki ağları, zamanla kişisel gelişimimizi destekleyerek, bizi şekillendirerek yaşama amacımızı bulmamıza yardım ediyor.

Lee(1973) aşkın 6 türünün olduğunu söylüyor: Eros (tutkulu birliktelik), Agape (kendinden ödün verme), Pragma (mantık ilişkisi), Sorge (aile), Mania (ihtiyaç ve bağımlılık) and Ludus (haz ve zevk alma).

Lee’nin tanımını dikkate aldığımızda, günümüzdeki aşk tanımlamalarında Eros ve Agape türünün kombinasyonunu gördüğümüzü söyleyebiliriz.

Aşk olgusu, karşı cinsten bireylerin birbirine ilgi duyması ve yaşamlarını ortak bir çerçevede devam ettirmesi gibi görünse de, annenin çocuğuna duyduğu aşk, doğaya ve yaşama duyulan aşk gibi bireyin diğer insanlarla ve çevresiyle olan iletişimi sırasında ortaya çıkmış farklı aşk tanımlamaları da bulunabiliyor. Aşkın tanımı, kişinin değer yargılarına ve inançlarına göre şekilleniyor.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!