Asıl ZENGİN sizsiniz!

Çok sihirli bir kelimedir zenginlik. Zengin deyince aklımıza, hemen hiç düşünmeden para harcamak, harcadığımız paranın nereden geldiğini ve nereye gittiğini sorgulamamak gelir.

Diğer yandan gönül rahatlığı ile ne istersek istediğimizin olmasıdır zenginlik; çünkü yine para ile bağlantılıdır inancımızda. Her istediğimizin gerçekleşebilmesidir.

Yani öyle bir yerleşmiştir ki bu ‘fiziksel’ kavram ya da diğer bir deyiş ile ‘elle tutulur bir para varlığı’, adeta aklımıza başka bir zenginlik tanımı gelmez. Peki bir de şöyle düşünelim; çok paramız var, fakat ne kadar fazla paramız olduğunu öyle çok düşünüyoruz ki, kendimiz için hiç harcama yapamıyoruz. Örneğin; başımızı alıp Avustralya’ya vuramıyoruz. Hadi o kadar uzak olmasın hedefimiz, mesela kendimiz için bir gün ayırıp, elimize sadece kitabımızı, kahvemizi alıp sahile çıkmak olsun, bunu da yapamıyoruz. Sebep mi istiyorsunuz hemen sıralayabiliriz; zamanımız yok çünkü sürekli çalışmaya devam ediyoruz, parayı kazanıyoruz fakat harcamaktan korkuyoruz, bunlar ya da bunlara benzer birçok bahane…

kitap okuyan kadın
Zenginlik para kadar kendimizi ve zamanımızı, bizimle birlikte var olan enerjimizi ve en önemlisi hayatımızı nasıl yönettiğimizdir.

İşte zenginlik sadece para ile ilişkili değildir, yani para kadar kendimizi ve zamanımızı, bizimle birlikte var olan enerjimizi ve en önemlisi hayatımızı nasıl yönettiğimizdir. Bir çeşit felsefe veya yaşam stilidir, en çok istediğimiz taze sıcak simiti, sıcacık kumlara oturup deniz kokusu eşliğinde çay ile yiyebilme keyfi zenginliktir. En sevdiğimiz kafede müzik eşliğinde kitap okuyabilmek ve baharın güzelliklerini görebilmek zenginliktir. Bu hafta sonu hayattaki son hafta sonumuzmuş gibi en çok görmek istediğimiz uzak diyara bilet alabilmek bir zenginliktir ve bu yatırımı yaparken tereddüt etmeden, kendimizi düşünmek ve buna deyeceğimize inanmaktır asıl zenginlik.

İlgili yazı: Mutlu insanların hiç kaçırmadığı 9 an

Sevgili Aykut Oğut, ‘Artık ZENginim’ isimli eserinde bakın ne kadar güzel anlatmış;

‘Ama zenginliğin de sadece para olmadığını, bir yaşam tarzı, bir bilinç olduğunu anlamak

Varlık bilincini bir araba gibi düşünecek olursak, para bu arabanın direksiyonu, karbüratörü gibi olmazsa olmaz bir parçası elbette, ama bir araba sadece direksiyondan ibaret değildir ve bir direksiyona tek başına araba diyemezsiniz.’

Siz de hayatınızda zenginlik kavramını anlamlı kılmak istiyorsanız, şimdi tüm varlıklarınızı gözden geçirin, belki bugün sizi mutlu etmeyen veya tatmin etmeye yetmeyen sahip olduklarınız aslında sizin ‘inandığınızdan’ çok daha büyük ve değerli olabilir. Bugün asıl ‘zengin’ sizsiniz..

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam