Artema ile Dünya Su Günü’nde ve her günde: #HerDamlaBizim

Bugün 22 Mart, Dünya Su Günü! En değerli yaşam kaynağımız ‘su’yun önemini hatırlamak, neden, nasıl koruyacağımıza odaklanmak, hem bugünümüzü hem yarınlarımızı iyileştirmek adına harekete geçmek harika bir fırsat! İnsan vücudunun yarısından fazlasının sudan oluştuğu gibi dünyamızın da yaklaşık %71’inde su kaynakları bulunuyor. Ancak, bu bilgi bizi yanıltmamalı; çünkü su, artık sandığımız kadar ‘bol’ değil, aksine kısıtlı ve günden güne de azalmaya devam ediyor.

Bir düşünün kaç kez bulaşıkları makineye yerleştirirken musluğu açık bıraktınız ya da dişlerinizi fırçalarken kullanmadığınız su lavabodan akıp gitmeye devam etti? Tahmin ediyoruz ki bir defadan çoktur… Ne yazık ki gündelik alışkanlıklarımızda su tasarrufunun önemini göz ardı edebiliyoruz ve bu kritik önemi olan yaşam kaynağımıza yeterince sahip çıkamıyoruz. Üstelik, iklim krizleri, kuraklık, su kirliliği ve su kaynaklarının kötü yönetimi gibi olumsuz durumlar da eklenince elimizdeki su adeta yitip gidiyor…

Birleşmiş Milletler’in yayınladığı rapora göre dünya genelinde her yıl yaklaşık 1.8 trilyon litre su israf ediliyor. Öte yandan dünya nüfusunun üçte ikisi, her yıl en az bir ay şiddetli su kıtlığı yaşıyor. 2030 yılına kadar yaklaşık 700 milyon insanın yoğun su kıtlığı nedeniyle göç etmesi bekleniyor. Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü tarafından hazırlanan rapora göre ise Türkiye, su sıkıntısı çeken ülkeler sıralamasında 32. sırada yer alıyor. Ne kadar yıkıcı bir rakamlar, öyle değil mi? Dünya nüfusu hızla artarken, dünyanın pek çok yerinde temiz suya erişim zaman geçtikçe zorlaşırken, su kaynaklarının korunması konusunda daha fazla çaba göstermemiz gerekiyor.

Dünyamızın 4’te 3’ü sudan oluşsa da bu suyun yaklaşık %97’si tuzlu deniz suyu… Yani kullanılabilir tatlı su kaynakları oldukça sınırlı. Geriye kalan %3’lük kısmın ise yarısından fazlası buzullarda, kar ve yer altı su kaynaklarında; diğer bir deyişle kolay ulaşılamayacak durumda. Tuzlu suyu içme suyuna çevirebilecek teknoloji ise fazlasıyla maliyetli, uğraştırıcı, zaman ve çaba alıcı. Bu yüzden elimizde kalan kullanılabilir, içilebilir, temiz ve ‘küçük’ kısmın değerini bilmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var! İşte bu yüzden Dünya Su Günü hepimiz için büyük önem taşıyor. Yalnızca bireysel boyutta değil toplumsal ve küresel boyutta da!

İlk kez 1992 yılında yayınlanan ve her yıl 22 Mart’ta tüm dünyada tatlı su kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve kaynakların sürdürülebilir yönetimine odaklanmak amacıyla kutlanan Dünya Su Günü’nün bu yılki teması “Ortaklıklar ve İşbirliği Yoluyla Değişimi Hızlandırmak”. Öyleyse, gelin değişimi birlikte hızlandıralım! Nasıl mı? “Kapatarak!”

Yıllar önce Şener Şen’in “Açıyoruz, kapıyoruz…” repliğiyle hafızalarımıza kazınan Artema’nın ikonik reklamını hatırlarsınız… O günlerden bu günler pek çok şey değişmiş olsa da değişmeyen bir şey ‘hala’ var: “Muslukları açtığımızda ‘kapatmamız’ gerektiği.” Duşta fazladan harcanan her saniyeye, diş fırçalarken akıp giden suya, mutfakta açık kalan musluğa, boşa harcanan her damlaya… “Acıdık, kapadık.” diyor Artema ve su tasarruflu Artema armatürleri ile hepimizi suyumuzu kurtarmaya davet ediyor.

Acıyorum, kapatıyorum. #HerDamlaBizim

Su tasarruflu Artema armatürlerin kullanımıyla 1 yılda 6 milyon ton suyun kurtarıldığını biliyor muydunuz? Artema, su tasarruflu armatürler sayesinde dakikada ortalama 12L yerine 5L su harcıyor. Öyleyse vakit, su tüketiminde daha çok tasarruf etme vaktidir. Gelin, temiz suya ulaşmak için her bir damlamızı beraber koruyalım; Dünya Su Günü’nde ve her günde #HerDamlaBizim. Unutmayın, su kaynaklarımız sınırsız değil ve gidecek başka bir Dünya’mız yok!

*Bu yazı Artema katkılarıyla hazırlanmıştır.

İlginizi çekebilir: Açıyoruz, kapatıyoruz: Artema, Şener Şen’li ikonik reklamını Dünya Su Günü için yeniden hayata geçirdi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement