Açıyoruz, kapatıyoruz: Artema, Şener Şen’li ikonik reklamını Dünya Su Günü için yeniden hayata geçirdi

Artema’nın bir dönemler dillerden düşmeyen, Şener Şen’in hayat verdiği ‘Açıyorum, kapıyorum; ben bunu hep yapıyorum!’ replikli reklamını hafızanızı birazcık zorlarsanız kolaylıkla hatırlayabilirsiniz. 22 Mart Dünya Su Günü için farkındalık yaratmak amacıyla Şener Şen’in rol aldığı kampanyalarına yeniden hayat veren Artema, bu kez “Açıyoruz, kapatıyoruz ama bazen kapatmayı unutuyoruz. Gereksizse kapatalım, su fakiri olmadan daha fazla suyu birlikte kurtaralım.” mesajıyla su tasarrufuna dikkat çekmeyi amaçlıyor. 

Dünya Su Günü ve küresel su krizi

Yetişkin ortalama bir birey her gün, içmek için 5 litre, kişisel temizliği içinse 25 litre suya gereksinim duyuyor. Üstelik su tüketimimiz sadece içtiğimiz ve kişisel temizliğimiz için kullandığımız miktarla da sınırlı değil: İçtiğimiz bir fincan kahve için 140 lt, 1 lt süt için 800 lt, 1 kg buğday için 1100 lt, 1 kg pirinç için 2300 lt, 1 kg mısır için ise 900 lt su harcanıyor. Dişlerimizi fırçalarken musluğu açık bırakmak, dakikada 9 lt kadar suyun boşa gitmesine yol açabilirken; damlayan bir musluk, haftada 90 lt kadar suyu boşa akıtabiliyor. Üstelik araştırmalara göre pek çoğumuzun tüketimi düşündüğümüzün rakamın çok üstünde ve farkında olmadan gün içinde tam 350 litreye kadar su tüketebiliyoruz.

Evet, Dünya’nın 3/4’ü sularla kaplı ancak bu suyun yaklaşık %97’si tuzlu ve içilmek için uygun değil. Geri kalan %3’ün ise bir kısmı buzullarda ve yer altında olduğu için ulaşılamaz durumda. Tahminlere göre dünya üzerindeki suyun sadece sadece %0,5’i temiz su ve en önemlisi de, temiz su ne yazık ki sınırsız bir kaynak değil!

İlk kez 1992’de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda gündeme gelen “Dünya Su Günü”, BM üyelerinin ve tüm dünya ülkelerinin, giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasına destek olmak amacıyla başlattığı bir farkındalık kampanyası. Dünya Su Günü, küresel iklim kriziyle birlikte gün geçtikçe daha da hayati bir tehlikeye dönüşen su fakirliğinin sosyal ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini tehdit eden bir olgu olduğu vurgusunu yapıyor.

Açıyoruz, kapatıyoruz ama bazen kapatmayı unutuyoruz

Tasarruflu ürünleriyle son 5 yılda yaklaşık 30 milyon ton su tasarrufu yapılmasını sağlayan Artema da 22 Mart Dünya Su Günü’nde su tasarrufuna dikkat çekmek amacıyla, 34 yıl önce, 1988 yılında Şener Şen’in rol aldığı kült reklam kampanyasını yeniden hayata geçirdi. 

Havas İstanbul imzası taşıyan kampanyada marka, filmleri baştan sona tarayarak 22 Mart Dünya Su Günü için, eski filmlerden yepyeni bir film oluşturuldu. Usta oyuncu Şener Şen’se, yıllar sonra tekrar Artema için mikrofon başına geçerek bu kez “Açıyoruz, kapatıyoruz ama bazen kapatmayı unutuyoruz. Gereksizse kapatalım, su fakiri olmadan daha fazla suyu birlikte kurtaralım.”  mesajını bizlerle paylaşıyor.

KAPATMADAN OLUR MU?

“Avrupa Birleşik Su Etiketi” sertifikasına sahip Artema armatürler, A sınıfı su tüketimiyle konfordan ödün vermeden doğaya saygılı çözümler sunuyor. Özel perlatörleri sayesinde dakikada 5 litre su akışıyla 4 kişilik bir ailenin su tüketimini %30 azaltıyor.

Artema sosyal medya hesaplarından da paylaştığı kampanyayı “Dünya Su Günü’nde tekrar hatırlayalım, gereksizse kapatalım. Artema’nın su tasarruflu ürünleri ile son 5 yılda yaklaşık 30 milyon ton su kurtarıldı. Su fakiri olmadan birlikte daha fazla suyu kurtaralım. Şener Şen’in dediği gibi, kapıyoruzzz…” mesajıyla duyurdu.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!