Aromaterapi nedir, ne işe yarar: Aromaterapi hakkında bilmediğiniz 5 şey

Aromaterapi çok eski bir yöntemdir
Aromaterapi hakkında bilmediğiniz 5 şey
Sakinleşmek ve dinginleşmek için kullanılan aromaterapi tarihin çok eski zamanlarından beri kullanılıyor

This Works’ün kurucusu ve yöneticisi Kathy Phillips’e göre masaja uygun aromaterapi yağları binlerce yıldır kullanılıyor. Hatta Eski Mısır’da Kleopatra bile aromaterapiyi güzellik ve sağlık için kullanıyordu.

Aromaterapi çok değişik bir şekilde çalışıyor

Aromaterapi olayı genellikle koklamaya ilgili. Küçük koku molekülleri sinirler üzerinde yatıştırıcı bir etki yapar. Düşüncelerimizi sakinleştirir. Uçucu yağlar iki şekilde vücuda nüfuz eder: deri ve koklama yoluyla. Ayrıca bu yağlar antibakteriyel özelliklere sahip oldukları için bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Tam anlamıyla bir reçete

Aromaterapist Kayla Fioravanti’ya göre  uçucu yağlar bir çok sorunun çözümü. Fakat bir yağı sadece şunun için kullanın demek doğru olmaz. Yağların aynı anda iyi geldiği bir çok şey var: hafıza, duygular, hormonlar, cinsellik ve kalp atış hızı gibi. Uçucu yağların tetiklediği nörokimyasallar ve endorfin, sakinleşmeyi, rahatlamayı, tatmin duymayı, duygusal dengeyi ve zindeliği sağlar. Ciddi bir aromaterapi tecrübeyle öğrenilebilen bir şey. Çünkü hangi yağları karıştıracağınızı öğrenmek zaman isteyen bir olay.

Uygularken dikkatli olunmalı
Aromaterapi hakkında bilmediğiniz 5 şey
Konsantre yağlar vücuda direkt olarak uygulanmamalı

Yağlar bazen çok etkili ve konsantre olabiliyor. Konsantre yağları direkt olarak cilde uygulamamak lazım. Güzellik ürünlerinin içinde bulunan yağların kullanımı ise güvenli.

Vücudunuz size uygun olan yağı söyler

İnsanlar bazen inatla vücutlarına uygun olmayan yağları kullanmaya devam ediyorlar. Herkese iyi gelen yağ farklıdır. Vücudunuzun verdiği tepkilere dikkat edin.

Kaynak:

New Beauty

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Saçınızı nemlendirmek için evde yapabileceğiniz 3 maske

Dünyanın farklı ülkelerindeki güzellik sırları ve tarifleri

Abhyanga masajı nedir ve nasıl uygulanır?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!