Aralık 2014 günerji yorumları

At binenin kılıç kuşananın demişler. Karar almanın, ilerlemenin, daha cesur ve iradeli hareket etmenin zamanı Aralık ayı. Ekim ve Kasım aylarında devam eden bitişler bu ay yerini yeni başlangıçlara bırakıyor. Özellikle Kasım ayında yaşanan arayışlar yerini yeni kararlar şeklinde gösteriyor.

aralık ayı

Aralık ayı: Yeni başlangıçlar

Başlangıçlar herkes için en hayati konular neyse onlar üzerinde olabilir. Özellikle yaşamınızı direkt şekilde etkiyen konuları ele alıp yeni girişimlerde bulunabilirsiniz. İşle ilgili girişimlerde en önemli konu, yaptığınız her neyse bunun sizin alışkın olduğunuz ve bildiğiniz tarz ve yöntemlerle yapılıp yapılmadığı. Kasım ayında hazırlıklar ve öğrenme süreçleri oldukça elverişliydi. Eğer Kasım ayında kendinizi bu yeni başlangıçlara hazırlayacak şekilde eğittiyseniz o zaman yeni girişimlerinizde bunun çok büyük etkisi olacaktır. Aksi durumlarda, bilmediğiniz ve hakim olmadığınız durumların içinde karşılacağınız sorunları çözmekte zorlanabilir hatta yapmaya çalıştığınız şeyden vazgeçebilirsiniz.

Bu girişimlerle ilgili bir diğer önemli konuda, yeni teknikler ve tarzlar yerine eski tekniklerle ilerlemek durumunda kaldıysanız bu da yaptığınız girişimlerin ne kadar gereksinimlerinizi karşılayacağı konusudur. Girişimlerinizin günün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde modern olması, ilerlemeniz ve başarılı olmanız açısından oldukça önemlidir. 2014 yılı sizi eski olanla yüzleştirerek yenilenmeye itmiş olabilir. Bir anlamda kendinizi ve kullandığınız teknikleri yenilemeniz bu yılın yapılması gerekenleri arasında en önemli olanıydı. Bu yönde adımlar atarak ve kendinizi geliştirerek Aralık ayına geldiyseniz o zaman başlangıçlarınız bu yenilenmenin etkisiyle sizi daha başarılı ve parlak sonuçlara taşıyabilir.

Tüm bu teknik ve tarz ile ilgili anlatımlarımızı özellikle işiniz ve kariyeriniz açısından , yada yeni ürün ve hizmetleri sunmak açısından değerlendirirken yeteneklerinizi de cesur şekilde ortaya koymaya özen gösteriniz.

İlişkiler

İlişkilere baktığımızda durum; ilişkilere yaklaşımınız, bakış açısı veya yaşam tarzı açısından bugüne kadar bildiğiniz ve inandıklarınızın değişmesi şeklinde olabilir. Uzun süredir sıkı sıkıya bağlı kaldığınız ilkelerin ve prensiplerin yerini yenilerine bırakacağını yada başka bir deyişle ilkelerinizde ve prensiplerinizde yenilenmelerin olabileceğini söyleyebiliriz. Entellektüel olarak yada kültürel olarak yenilenme ihtiyacıda hissedebilirsiniz ve yaşamınızı yeni bir döneme adım atacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu anlamda radikal yaklaşımlar ve ciddi yenilenmeler sizi yeni çevrelere ve yeni insanlara götürebilir.

Zihinsel olarak çatışmaların yaşanabileceği ve kararsızlığın sizi en çok zorlayan konuların başında geleceğini hemen belirtelim. Bu sebeple, yol almak istiyorsanız kararlı olmaya ve aldığınız kararların arkasında durmaya hazır olmalısınız. Yukarıdaki satırlarda bahsettiğimiz tüm başlangıçların bu kararlar ışığında olacağını düşünürsek, kararsız kalmak ve zihinsel çatışmalardan kurtulmak çok önem kazanıyor. Karar almakta zorlandığınız durumlarda, seçimlerinizi neye göre yada kime göre yapacağınız gündeme gelecektir. Kriterlerinizde “elalem” baskısı olmamasına veya bu tip çevresel etkilerin sizi engellemesine müsaade etmeyiniz. Ruhunuz ve yüreğinizi dinleyerek çevrenizdekilerle birlikte hareket edip, onların desteğini alarak ilerlemeniz sizi kararsızlıktan kurtarabilir hatta güdüleyerek daha da motive edebilir. Aralık ayında motivasyon altın değerinde olacaktır. Çünkü motivasyonunuzun yükselmesi başarı şansınızı bir o kadar artıracaktır.

Aşk

Aşk ve özel ilişkilerde, geçmiş deneyimlerim etkisinden kurtulup yeni denizlere yelken açmanın vaktidir. Özellikle ruhunuza ve yüreğinizin sesine kulak verin ve dillendirin. Her zaman söylediğim bir söz vardır onu burada tekrar etmek istiyorum. Siz yolunuzda yürümeye devam ediniz size eşlik etmek isteyen yanınıza gelecektir. Aralık ayında kendinizi kapatmayınız. Hatta kendi değer ve inançlarınız neyse bunları açık şekilde ortaya koyunuz ki bu değer ve inançlar doğrultusunda yaşamınız şekillensin. Bunu yaşamınızın her alanı için yaparsanız gerçekten tüm yaşamınızda yeni bir dönem başlatmak için muhteşem bir adım atmış olursunuz. Yeni başlangıçlarınızın tüm bu ortaya koyduğunuz değer ve inançlarla örtüşmesi ve bu başlangıçları destekleyecek şekilde olması sizi doyumlu ve tatminkar bir yaşama götürecektir.

İş yaşamı

Bu ayın içinde sanatla ilgili çalışmalar, yaratıcılık gerektiren konular için destekleyici bir enerji olması sanatla yada işi tasarım konularında olan herkese farklı fırsatlar sunabilir. Diğer meslek kolları açısındanda yaratıcı fikirlerin ortaya rahatça konacağını söyleyebiliriz. Bu sebeple bunlardan faydanlanmak için iyi organize olmak gerekiyor. Takım çalışmaları açısından fırsatlar olmakla birlikte asıl önem takım içinde bulunan her bir bireyin yeteneklerini etkin şekilde kullanabilmesi. Bu sebeple özellikle yönetici durumunda yada takım lideri konumunda olan herkes için söyleyebileceğimiz en önemli konu, ekibinizdeki bireylerin yeteneklerini amaca hizmet edecek şekilde kullanmaları için onların ihtiyaç duyacağı alanı ve sorumlulukları onlara bırakmanız. Aşırı şekilde her şeyi kontrol etmeye çalışmak çok yorucu olabilir.

Aralık ayında, vizyonunuzu yenileyin yada eğer bir vizyonunuz yoksa o zaman bunu oluşturunuz. Vizyonunuzu oluşturmadan yeteneklerinizi etkin şekilde kullanmanız mümkün olmayabilir. Bu sebeple zihin-ruh-beden açısından dingin bir yapıya gelmek ve ne istediğinizi belirlemek çok önemlidir. Aralık ayında yolunuz açık. Kendi yeteneklerinizi bu yolu aydınlatacak ve bu yolda ilerleyecek şekilde etkin ve verimli kullanabilirsiniz, yeter ki isteyin.

Aralık Ayı İçin Olumlama: Aklım, duygularım , ruhum ve bedenimle bir bütünüm.Bana bahşedilmiş olan tüm yetenekleri , yeni bilgilerle ve öğrenmelerle cesur şekilde kullanmaya gönüllüyüm ve hazırım. Akıp giden zamanın yaşamımda ne kadar değerli olduğunu biliyorum. Anı anda yaşayarak, çalışkan ve bereketli bir enerji ile yaşamımı maddi ve manevi zenginlik içinde yaşıyorum. Şükürler olsun.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Mehmet Aktürk
Günerji ile günlerin enerjisini yorumlamaya başlamış ve ilk çalışmasını 2012 yılında kitap halinde sunmuştur. Günerji yazılarını halen www.gunerji.com adresinde ve bazı web siteleri ile ... Devam