Araba kapınızı açma şekliniz “hayat kurtarıcı” olabilir: Hollanda stili kapı açma yöntemiyle tanışın

“Kapı açmak ne kadar hayat kurtarıcı olabilir ki?” diye düşündüğünüzü duyar gibiyiz… Ancak oluyor. “Dutch Reach”i daha önce duymuş muydunuz?

Bu bir kural değil, yalnızca ince düşünülmüş bir yöntem, bir manevra adı. Öncelikle Hollanda’da uygulanmaya başlayan bu düşünceli hareket, sonradan Kopenhag, İngiltere gibi kalabalık şehirlerde de hızlıca uygulanmaya başlandı.

Peki nedir Dutch Reach ve nasıl uygulanır?

Dutch Reach, araç kapısını kapıya uzak olan el ile açmaya verilen ad. Bu da kapıyı açarken yüzünüzü arkaya döndürmek “zorunda kaldığınız” anlamına geliyor. Siz kapıya uzak elinizi kapıyı açmak için götürdüğünüzde istemsiz bir şekilde omzunuzun üzerinden arkanıza bakmak durumunda kalıyor, yani vücudunuzu kapıya doğru çeviriyor, dolayısıyla potansiyel kazalara karşı önlem almış oluyorsunuz. Arkanızdan gelen bisikletli ya da motorsikletlileri fark edebilmeniz için tasarlanan bu yöntem, çoğu gelişmiş ülkede hızla uygulanmaya ve yayılmaya devam ediyor.

Dutch Reach, bisikletin en yaygın kullanıldığı şehirlerden biri olan Hollanda’da okullarda öğrencilere ders olarak öğretilirken, ehliyet sınavlarında kullanıcıların karşısına soru olarak çıkıyor.

Dutch Reach, bisikletlilerin tabiriyle “dooring” (kapılanmak) kazalarına karşı alınan en etkili yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor.

İngiltere Ulaştırma Departmanı’na göre ise “dooring” kazaları 2015 yılında İngiltere’de 474 kazanın sebebi. 35 yaşındaki bir bisikletliyi, heyecanla ve dikkatsizce açtığı araba kapısıyla öldüren Chris Grayling kazası, bu kazalara verebileceğimiz en yakın zamanlı örnek.

The Dutch Project hakkında detaylı bilgi almak ve bu düşünceli harekete siz de dahil olmak istiyorsanız web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynaklar:
Telegraph.co.uk
Dutchreach.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!