Apple’dan Eylül 2023 haberleri: iPhone 15 Pro, yeni Apple Watch Series 9 ve çok daha fazlası

Teknoloji devi Apple, merakla beklenen gelişmeleri geçtiğimiz günlerde paylaşarak, yenilikçi yaklaşımlarını kullanıcılarıyla buluşturmak için gün sayıyor. Tüm ilgiyi şimdiden üzerinde toplamayı başaran iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in hayranlık yaratan özelliklerinden yeni AirPods Pro (2.Nesil)’e, yeni Apple Watch Series 9’undan karbon nötr olma yolundaki gelişmelere kadar pek çok haberi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Hazırsanız işte Apple’dan Eylül 2023 gelişmeleri ve çok daha fazlası:

Güçlü, hızlı ve profesyonel iPhone 15 Pro & iPhone 15 Pro Max

Apple geçtiğimiz gün, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’i tanıttı. Havacılık ve uzay sınıfı titanyum tasarımıyla güçlü fakat hafif bir yapıya sahip olan iPhone 15 Pro serisi, Apple’ın bugüne kadarki en hafif Pro modellerini içeriyor. Konturlu kenarlara sahip olan yeni tasarım, özelleştirilebilir Eylem düğmesi sayesinde kullanıcıların iPhone deneyimlerini kişiselleştirebilmelerini sağlıyor. Kameradaki güçlü gelişmeler, yedi profesyonel lense eşdeğer özelliklerle olağanüstü görüntü kalitesini mümkün kılıyor. Şimdi daha gelişmiş olan 48 MP Ana kamera sisteminin varsayılan yeni 24 MP süper yüksek çözünürlük seçeneği, Odak ve Derinlik Denetimi ile yeni nesil portre çekimi, Gece modu ve Akıllı HDR özelliklerinde iyileştirmeler ve yalnızca iPhone 15 Pro Max’te bulunan yepyeni bir 5 kat Telefoto kamera bu özellikler arasında öne çıkıyor. A17 Pro, yeni nesil oyun deneyimlerini ve profesyonel düzeyde performansı mümkün kılıyor. Yeni USB-C konnektör, USB 2’den 20 kata kadar daha hızlı olan USB 3 ile süper güçlere sahip. Üstelik yeni video formatlarıyla birlikte, daha önce mümkün olmayan güçlü profesyonel iş akışlarında çalışma imkanı sağlıyor.*

iPhone 15 Pro serisi, Apple’ın yenilikçi uydu altyapısından yararlanan uydu ile Yol Yardımı Desteği ile telefon şebekesi dışındaki bir yerde aracıyla sorun yaşayan kullanıcıların yardım çağırabilmelerini sağlıyor. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, dört yeni ve göz alıcı renk seçeneğiyle sunuluyor: siyah titanyum, beyaz titanyum, mavi titanyum ve natürel titanyum. Ön siparişler 15 Eylül Cuma günü başlayacak ve her iki model de 22 Eylül Cuma gününden itibaren satışta olacak.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’i detaylı keşfetmek için hemen tıklayın.

*10 Gbps hıza sahip USB 3 kablosu gerekir.

En gelişmiş Dynamic Island kamera sistemi

Apple bugün, sektörün ilk renkle işlenmiş, etkileyici dokulu mat arka camına ve kenarları konturlu alüminyum kasaya sahip iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modellerini duyurdu. Her iki model de kullanıcıların yaşamlarındaki her anı muhteşem şekilde fotoğraflamaları için tasarlanan gelişmiş Dynamic Island kamera sistemine sahip. Güçlü 48 MP Ana Kamera son derece yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyor ve yeni 2 kat Telefoto seçeneğiyle kullanıcılara sanki üçüncü bir kamera da varmış gibi toplamda üç ayrı optik zoom seviyesi sunuyor. iPhone 15 serisi ayrıca kullanıcıları yeni nesil portrelerle tanıştırıyor. Harika ayrıntılarla dolu ve loş ışıkta muhteşem performans gösteren portreler çekmek şimdi daha da kolaylaşıyor. Apple’ın yenilikçi uydu altyapısından yararlanan Yol Yardımı Desteği ile kullanıcılar telefon şebekesi dışındayken araçlarıyla ilgili bir sorun yaşadıklarında uydu üzerinden AAA hizmetine bağlanabiliyor. A16 Bionic çipin kanıtlanmış güçlü performansı, USB-C konnektörü, Bul uygulamasında arkadaşlarınızı görebilmek için Tam Konum Bulma ve sektör lideri dayanıklılık özellikleri ile iPhone 15 ve iPhone 15 Plus büyük bir ilerleme kaydediyor. Daha detaylı bilgi için hemen tıklayın.

İki kat daha güçlü AirPods Pro’yu (2. nesil)

AirPods Pro (2. nesil) sunduğu olağanüstü ses kalitesi, önceki nesle göre iki kat daha güçlü Aktif Gürültü Engelleme, gelişmiş Şeffaf mod, çok daha etkileyici Uzamsal Ses deneyimi ve daha da rahat uyum için daha fazla sayıda kulaklık ucu seçeneğiyle kişisel ses deneyiminde devrim yapmaya devam ediyor. AirPods Pro (2. nesil); USB-C şarj özelliği, toza karşı ekstra dayanıklılık ve Apple Vision Pro’da Kayıpsız Ses desteği ile yenilendi. iOS 17 ile tüm AirPods Pro’lar (2. nesil) Adaptif Ses ve Sohbet Farkındalığı gibi yeni ses deneyimlerine kavuşarak yepyeni bir seviyeye çıkıyor.1

AirPods Pro (2. nesil) ve MagSafe Şarj Kutusu (USB-C) bugünden itibaren sipariş edilebilecek ve 22 Eylül Cuma gününden itibaren mağazalarda satışa sunulacak. Daha dayanıklı, daha kullanışlı, çevre için daha iyi ve iOS 17 ile gelen yepyeni özelliklere sahip AirPods Pro (2. nesil) detaylı keşfetmek için tıklayın.

Yetenekli, dayanıklı ve çevreci Apple Watch Ultra 2

Apple’ın en yetenekli ve dayanıklı akıllı saatini yeni özelliklerle buluşturan ve çevre üzerindeki etkileri en aza indirme konusunda önemli bir dönüm noktasına ulaşan Apple Watch Ultra 2 karşınızda!

Apple Watch Ultra 2, kullanıcıların Ultra’da sevdikleri tüm özelliklerin yanı sıra yeni ve güçlü S9 SiP’e, sihirli ve yeni bir çift dokunuş hareketine, Apple’ın şimdiye dek en parlak ekranına, genişletilmiş rakım aralığına, aygıt içi Siri’ye, iPhone için Tam Konum Bulma özelliğine ve su sporları için gelişmiş özelliklere sahip. Apple Watch Ultra 2; yeniden tasarlanan uygulamalar, yeni Akıllı Gruplama özelliği, yeni bisiklet sürme deneyimleri, açık hava keşiflerine yardımcı olacak özellikler ve Modüler Ultra adlı yeni bir özel saat kadranı sunan watchOS 10 sürümüyle geliyor. Tüm bu yeni gelişmelerle birlikte Apple Watch Ultra 2, normal kullanımda 36 saatlik aynı pil ömrüne sahip ve Düşük Güç Modu’nda 72 saate kadar kullanım imkanı sunuyor.

Kullanıcılar ilk kez, her Apple Watch koleksiyonundan bir karbon nötr model seçebiliyor. Bu, Apple’ın 2030 yılına kadar tüm çalışmalarında, üretim tedarik zincirinde ve ürün yaşam döngüsünde karbon nötr olmayı hedefleyen Apple 2030 stratejisindeki önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Apple Watch Ultra 2, 22 Eylül Cuma günü satışa sunulacak. Daha fazlası için hemen tıklayın.

Hız kesmeyen temiz enerji çalışmaları

Apple, Apple ürünlerinin üretiminde 2030’a kadar yüzde 100 temiz enerji kullanımına geçme taahhüdünde bulunan 300’ü aşkın üreticisiyle, küresel tedarik zincirini karbondan arındırma çalışmalarını genişlettiğini duyurdu. ABD, Avrupa ve Asya’da taahhütte bulunan 50’yi aşkın yeni tedarikçi, Apple’ın doğrudan üretim harcamalarının şu an itibarıyla yüzde 90’ından fazlasına karşılık gelen Tedarikçi Temiz Enerji Programı’nın bu son büyümesine katkıda bulundu. Bu kilometre taşı, Apple’ı 2030’a kadar tüm ürünlerini karbon nötr hale getirme hedefine daha da yaklaştırıyor.

2020’den itibaren küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başaran Apple, 2030 stratejisiyle emisyonların 2030’a kadar yüzde 75 azaltılmasına ilişkin bilimsel kaynaklı bir hedefe odaklanıyor. Apple, ürünlerinin üretiminde kullanılan elektrik için 2015 yılından bu yana global tedarikçileriyle yakın çalışmalar yürütüyor. Üretim, şirketin karbon ayak izindeki en büyük emisyon kaynağı. Üretimde yüzde 100 temiz enerji kullanmak, yeni Apple Watch serisinde olduğu gibi tüm Apple ürünlerini karbon nötr hale getirme yolunda çok önemli bir adım. Kapsamlı bir okuma için tıklayın.

Temiz enerji çalışmalarının yanı sıra Apple, ilk karbon nötr ürünlerini de duyurdu. Apple, 2030 hedefleri ve şirketin çevreyi korumaya yönelik daha geniş kapsamlı çalışmaları doğrultusunda tüm ürün serilerinde deri kullanımını sonlandırdı, yeni Apple Watch serisi için tümüyle lif bazlı ilk ambalajını duyurdu* ve iPhone’da geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını artırmaya devam etti. Şirket aynı zamanda Şebeke Tahmini** adlı yeni bir aracı da kullanıma sundu. Bu araç, kullanıcılara şebekelerinde daha temiz elektrik olduğunda bilgi veriyor ve böylece kullanıcılar elektrik kullanacakları zamanı seçebiliyor.

“Apple olarak, iklim değişikliğiyle mücadelede kendini kanıtlamış ve süregelen bir kararlılık sergiliyoruz. Yenilenebilir enerjiye ve düşük karbonlu tasarımlara odaklanarak emisyonların azaltılmasında şimdiden sektör lideri sonuçlara ulaştık ve hızımızı azaltmadan bunu yapmaya devam edeceğiz.” diyen Apple Çevre, Politika ve Sosyal Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lisa Jackson sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın en popüler saatini karbon nötr yapma hedefimizde önemli bir kilometre taşına ulaştık ve bu önemli alanda yenilikler yapmaya devam edeceğiz.”

*ABD’deki perakende ambalajlarının dağılımı ağırlığa dayanır. Plastik içeriği ve ambalaj ağırlığı hesaplamalarına yapıştırıcı, mürekkep ve kaplamalar dahil değildir.

**Şebeke Tahmini, kıta ABD’sinde kullanıma sunulacaktır.

Çok daha fazlasını keşfetmek için hemen tıklayın.

Daha hızlı, daha yetenekli Apple Watch Series 9

Apple Watch Series 9; performansını ve yeteneklerini artıran yeni S9 SiP, yeni sihirli çift dokunuş hareketi, daha parlak bir ekran, şimdi sağlık verilerine erişip bunları kaydedebilen daha hızlı aygıt içi Siri, iPhone için Tam Konum Bulma ve daha fazlasıyla şimdi her zamankinden daha güçlü. Apple Watch Series 9; yeniden tasarlanan uygulamalar, yeni Akıllı Gruplama, yeni saat kadranları, yeni bisiklet ve doğa yürüyüşü özellikleri ve zihin sağlığını destekleyen araçlar sunan watchOS 10 ile geliyor.

Kullanıcılar ilk kez, her Apple Watch koleksiyonundan bir karbon nötr model seçebiliyor. Bu, Apple’ın 2030 yılına kadar tüm çalışmalarında, üretim tedarik zincirinde ve ürün yaşam döngüsünde karbon nötr olmayı hedefleyen Apple 2030 stratejisindeki önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.

Yeni Apple Watch serisi 22 Eylül Cuma günü satışa sunulacak. Detaylı bir keşif için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Apple Watch Sağlık Uygulaması ile bütüncül sağlığınızı destekleyin

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!