Apple Watch Ultra: En ekstrem aktivitelerden ilham alan, çığır açıcı özelliklere sahip, devrim niteliğindeki yeni tasarım

Apple 7 Eylül’de gerçekleşen etkinliğinde, yeni ve çarpıcı bir tasarımın yanı sıra dayanıklılık, keşif ve macera için geliştirilmiş çok çeşitli özelliklere sahip Apple Watch Ultra’yı duyurdu. Apple Watch Ultra, şimdiye kadarki en büyük ve en parlak Apple Watch ekranını ortaya çıkaran 49 mm titanyum kasa ve düz safir ön kristal ile geliyor. Özelleştirilebilir Eylem düğmesi çok sayıda yararlı özelliğe anında erişim olanağı sunuyor. Apple Watch Ultra, normal kullanımda 36 saate kadar pil ömrüyle şimdiye kadar bir Apple Watch’ta sağlanan en iyi pil ömrüne sahip.1 Üstelik bir günden uzun süren deneyimler için ideal olan yeni düşük güç ayarı, pil ömrünü 60 saate kadar çıkarabiliyor.2 Daha büyük Apple Watch Ultra ekranı için özel olarak tasarlanan Yol Rehberi saat kadranında, yerleşik olarak yer alan pusulanın yanı sıra sekiz adede kadar komplikasyon için alan bulunuyor. Apple Watch Ultra, her macera için bileğe rahat bir şekilde tamamen oturmasını sağlayan benzersiz tasarım özelliklerine sahip üç yeni kayışla birlikte geliyor: Trail Loop, Alpine Loop ve Ocean Kordon. İşte Apple Watch Ultra’nın öne çıkan özelikleri:

Daha Büyük, Daha Parlak, Daha Güçlü

Havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında titanyumdan üretilen Apple Watch Ultra ağırlık, sağlamlık ve korozyona dayanıklılık arasında mükemmel bir denge sunuyor. Kasa, düz safir ön kristalin tüm kenarlarını çevreleyecek şekilde yükselerek şimdiye kadarki tüm Apple Watch’lara göre 2 kat daha parlak olan 2000 nite kadar Retina ekranı koruyor. Yüksek kontrastlı uluslararası turuncu renkteki yeni Eylem düğmesi Antrenman, Pusula Ara Noktaları ve Backtrack gibi çeşitli özelliklere anında erişim için kolayca özelleştirilebiliyor.

Apple Watch Ultra sesli görüşmelerin ses kalitesini her koşulda önemli ölçüde iyileştiren üç yerleşik mikrofona sahip. Uyarlanabilir hüzmeleme özelliği algoritması, mikrofonları kullanarak sesi yakalarken ortamdaki arka plan seslerini azaltarak olağanüstü bir netlik sağlıyor. Rüzgarlı ortamların zorlu şartlarında Apple Watch Ultra, sesin görüşmeler sırasında net ve anlaşılabilir olmasını sağlamak için yapay öğrenme teknolojileri gibi gelişmiş rüzgar gürültüsünü azaltma algoritmalarından yararlanıyor.

Olağanüstü Açık Hava Aktiviteleri için Tasarlanan Yeni Kayışlar

Dayanıklılık sporcuları ve koşucular için özel olarak tasarlanan Trail Loop, şimdiye kadarki en ince Apple Watch kayışı. Yumuşak, esnek ve hafif örgü kumaş Trail Loop’un bileğe en iyi şekilde oturmasına olanak veriyor. Pratik kayış köprüsüyse kayışın hızla ve kolayca ayarlanmasını sağlayacak şekilde tasarlandı.

Gezginler düşünülerek tasarlanan Alpine Loop kayış, dikiş ihtiyacını ortadan kaldıran tek bir sürekli örgü işlemiyle üretilmiş iki entegre katmandan oluşuyor. Yüksek dayanıklılığa sahip iplikle güçlendirilen üstteki yüzeyler G şeklindeki titanyum kopçanın ayarlanabilmesini ve yerine sıkıca oturmasını sağlıyor.

Ocean Kordon, titanyum toka ve tokayla uyumlu yaylı kilit mekanizmasıyla ekstrem su sporları ve hobi amaçlı dalış aktiviteleri için özel olarak tasarlandı. Kalıbında esnek bir floroelastomer kullanılan kordon, esneyerek ve boru geometrisinden yararlanarak bileğe tam oturuyor. Ocean Kordon’un, kullanıcıların dalış elbiseleri üzerine rahatça takılabilmesini sağlayan isteğe bağlı ekstra uzun kordon seçeneği de bulunuyor.

Dayanıklılık Sporları ve Elit Sporcular

Apple Watch Ultra, dayanıklılık sporcuları ve sınırlarını zorlamak isteyen herkes için inanılmaz bir araç. Çift frekanslı hassas GPS, şimdiye kadar bir Apple Watch’ta ilk kez L1 ile en yeni frekans olan L5’i bir araya getiriyor ve yeni konumlandırma algoritmaları sunuyor. Apple Watch Ultra şimdiye kadar bir Apple Watch’taki en doğru GPS’i sunarak kullanıcılara antrenmanlar ve yarışlar için en hassas mesafe, tempo ve rota verilerini sağlıyor.

Apple Watch Ultra performansı ölçmek için Adım Uzunluğu, Yerle Temas Süresi, Dikey Salınım ve Koşu Gücü gibi yeni ve gelişmiş koşu ölçümleri sunan watchOS 9’dan güç alıyor. Bölümler, Tur Süreleri ve Yükseklik gibi yeni Antrenman Görünümleri önemli ölçümlerin bir bakışta görülmesini sağlıyor. Apple Watch Ultra, daha büyük ekranı sayesinde altı ölçümü aynı anda gösterebilen tek Apple Watch olma özelliğini taşıyor. Kullanıcılar Kalp Atış Hızı Bölgeleri, Özel Antrenmanlar, Pacer ve bu yılın ilerleyen zamanlarında sunulacak Race Route gibi özelliklerle antrenmanlarını daha üst seviyelere taşıyabilecek. Yeni Multisport antrenmanı, triatlonlar, duatlonlar veya birbirini izleyen yüzme, bisiklet ya da koşu aktiviteleri için otomatik algılama özelliğine sahip olması sayesinde antrenmanlar arasında kolayca geçiş yapıyor. Apple Watch Ultra, çoğu kullanıcının 3,9 km yüzme, 180 km bisiklet sürme ve 42 km tam maratondan oluşan uzun mesafeli bir triatlonu tamamlamasına yetecek pil ömrüne sahip.

Eylem düğmesi anında antrenman başlatabiliyor ve kullanıcıları Özel Antrenmanların bir sonraki aralığına veya Multisport antrenmanlarının bir sonraki etabına geçirebiliyor. Ayrıca segmentleri işaretlemek için de kullanılabiliyor. Böylece bir parkurda koşucular için en üstün tempo ve mesafe tahminlerini otomatik olarak sağlayan yeni Track koşu deneyimini tamamlıyor.3

Gezginler

Daha büyük, daha parlak ekranı ve dayanıklı tasarımıyla Apple Watch Ultra, maceracı ve gezginlerin gündelik kullanımdan ekstrem kullanımlara kadar çok çeşitli ortamlarda yararlanabileceği mükemmel bir teknik araç. watchOS 9’da tamamen yeniden tasarlanan Pusula uygulaması üç farklı görünümde daha ayrıntılı bilgiler gösteriyor. Uygulama aynı anda hem analog pusula kadranını hem de dijital görünümü gösteren yeni bir hibrit görünüme sahip. Digital Crown çevrildiğinde enlem, boylam, yükseklik ve eğim bilgilerinin yer aldığı ek bir görünümün yanı sıra Pusula Ara Noktaları ve Backtrack özelliklerini gösteren yön bulma görünümü de gösteriliyor.

Pusula Ara Noktaları, belirli bir konumu veya ilgi çekici bir yeri doğrudan uygulamanın içinde işaretlemek için kolay ve pratik bir yol sunuyor. Eylem düğmesine basıldığında veya Pusula Ara Noktası simgesine dokunulduğunda, görüntülenen simgeye dokunarak düzenlenebilen bir ara nokta ekleniyor. Pusula Ara Noktası komplikasyonu hem ara noktanın yönünü hem de yaklaşık mesafeyi gerçek zamanlı olarak dinamik şekilde güncelliyor.

Backtrack özelliği GPS verilerini kullanarak kullanıcının daha önce geçtiği yerleri gösteren bir yol oluşturuyor. Böylece yönünü şaşıran veya kaybolan kullanıcıların geldikleri yoldan geri dönebilmelerini sağlıyor. Özellik, ağ bağlantısının olmadığı yerlerde arka planda otomatik olarak etkinleştirilebiliyor. Kullanıcılar Eylem düğmesine bir kez basarak hızlı bir şekilde Pusula Ara Noktası ekleyebiliyor, Backtrack’i başlatabiliyor veya görüntüleyebiliyor. 86 desibel siren, kullanıcıların kaybolmaları veya yaralanmaları halinde bulundukları konuma dikkat çekebilmeleri için acil durumlara yönelik olarak tasarlandı. Benzersiz ses yapısı, dönüşümlü çalınan iki farklı ses modelini içeriyor. Bu ses modelleri birkaç saate kadar süreyle tekrarlanabiliyor. İlk model tehlike sinyali verirken ikinci model de evrensel olarak tanınan SOS sinyalini taklit ediyor. Düşük Güç Modu’nun yanı sıra GPS frekansını ve kalp atış hızı ölçümü sıklığını azaltan ek düşük güç ayarı sayesinde pil ömrü, sırt çantasıyla çıkılan ve bir günden uzun süren yolculuklarda 60 saate kadar ulaşabiliyor.

Bilekte çalışma sıcaklığı, -20° C seviyesindeki dondurucu dağ soğuklarından 55° C seviyesindeki yakıcı çöl sıcaklarına kadar en ekstrem ve uzak yerlerin keşfedilmesine yardımcı olacak biçimde tasarlandı.4 Apple Watch Ultra, askeri ekipman için kullanılan ve dayanıklı ekipman üreticileri arasında popüler olan MIL-STD 810H standardının ilgili özelliklerine göre onaylandı. Testler arasında Düşük Basınç (Yükseklik), Yüksek Sıcaklık, Düşük Sıcaklık, Sıcaklık Şoku, Sıvılara Bağlı Kontaminasyon, Yağmur, Nem, Suya Daldırma, Kum ve Toz, Donma/Çözülme, Buz/Dondurucu Yağış, Darbe, Titreşim ve diğer çeşitli durumlar yer alıyor. Yol Rehberi saat kadranı kullanılırken Digital Crown çevrildiğinde, arayüz karanlıkta daha iyi görülmesi için kırmızıya dönüşerek gece koşullarında optimum görünürlük sağlıyor.

Deniz ve Su Sporları Tutkunları

Apple Watch Ultra, kitesurfing ve wakeboarding gibi ekstrem aktivitelerin yanı sıra yeni Oceanic+ uygulamasıyla hobi amaçlı 40 metreye tüplü dalış dahil olmak üzere su sporları için tasarlandı. Apple Watch Ultra, bu su altı maceralarını desteklemek için WR100 sertifikasına sahip. Apple Watch Ultra, tüm dünyada hobi amaçlı dalgıçların güvendiği derinlik göstergeleri gibi dalış aksesuarları için uluslararası olarak kabul edilen EN 13319 standardı için de sertifika aldı.5

Yeni bir derinlik göstergesinden yararlanan Apple Watch Ultra’da kullanıcı dostu bir arayüzle tasarlanan Derinlik uygulaması bulunuyor. Derinlik uygulaması saati, mevcut derinliği, su sıcaklığını, su altında geçen süreyi ve ulaşılan maksimum derinliği tek bakışta gösteriyor. Kullanıcılar Eylem düğmesini Derinlik uygulamasını anında başlatacak şekilde programlayabiliyor.

Hobi amaçlı dalış aktiviteleri için yenilikçi ve güvenilir ekipmanlar sunmasıyla tanınan Huish Outdoors ile iş birliğiyle geliştirilen yeni Oceanic+ uygulaması, Apple Watch Ultra’yı yetenekli bir dalış bilgisayarına dönüştürüyor. Bu sonbaharın ilerleyen günlerinde App Store’da sunulacak olan uygulama, Bühlmann dekompresyon algoritmasından yararlanıyor. Ayrıca dalış planlama, okunması kolay dalış ölçümleri, görsel ve dokunsal uyarılar, sıfır dekompresyon limiti, çıkış hızı ve emniyet duruşu yönlendirmeleri gibi özellikler sunuyor. Oceanic+’ta kişiselleştirilmiş kullanıcı profili ve hem mevcut hem de yerel dalış koşullarıyla ilgili raporların yanı sıra aile üyeleri ve arkadaşlarla paylaşılabilen, iPhone ile otomatik olarak eşzamanlanan dalış günlüğü özelliği de bulunuyor.

Diğer Özellikler

Apple Watch Ultra, Apple Watch’u dünyanın en çok satan akıllı saati haline getiren tüm bağlantı, aktivite ve sağlık özelliklerini bir araya getiriyor. Bu özellikler arasında kalp atış hızı izleme, EKG ve Kanda Oksijen uygulamaları, Aktivite halkaları ve Farkındalık uygulamasının yanı sıra ek sağlık, güvenlik ve navigasyon özellikleri de yer alıyor.

Apple Watch Ultra çift sensörlü tasarımıyla sıcaklık algılamaya benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Sensörlerden biri saatin arka kısmında, tene en yakın bölgede, diğeriyse hemen ekranın altında bulunuyor. Böylece dış ortamdan kaynaklanan sapmalar azaltılıyor. Gece ölçülen bilek sıcaklığı genel vücut sıcaklığı için iyi bir gösterge olabiliyor. Apple Watch Ultra’daki sensörler uyku sırasında bilek sıcaklığını her beş saniyede bir kontrol ediyor ve 0.1 °C kadar küçük değişimleri bile ölçebiliyor. Kullanıcılar egzersiz, uçak yolculuğu sonrası yorgunluk, hatta hastalık gibi etkenlere bağlı olarak referans sıcaklıkta geceden geceye oluşabilecek değişimleri Sağlık uygulamasında görebiliyor.

İki yeni hareket sensörü ve gelişmiş sensör füzyonu algoritmasından yararlanan Apple Watch, Trafik Kazası Algılama özelliğiyle ciddi trafik kazalarını algılayabiliyor. Apple Watch, ciddi bir trafik kazası algıladığında kullanıcıyla iletişim kuruyor ve 10 saniyelik bir geri sayımın ardından kullanıcı tepki vermezse acil çağrı merkezini arıyor. Kullanıcının aygıtının konumu acil durum müdahale ekiplerinin yanı sıra kullanıcının acil durum kişilerine de gönderiliyor.

Apple Watch Ultra ve Çevre

Apple Watch Ultra, gezegenimiz üzerinde minimum etki yaratacak şekilde tasarlandı. Apple Watch için bir ilk olarak, Apple Watch Ultra’nın çok katmanlı baskı devre kartlarındaki kaplamalarda geri dönüştürülmüş altın bulunuyor. Ayrıca tüm mıknatıslarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri ve Taptic Engine’da yüzde 100 geri dönüştürülmüş tungsten kullanıldı. Ekran camında arsenik bulunmuyor ve Apple Watch Ultra cıva, BFR, PVC ve berilyum içermiyor. Hiçbir Apple Watch ambalajının dış kısmında plastik kaplama kullanılmıyor. Ambalajların yüzde 98’i veya daha fazlasında lif kullanılıyor. Bu da Apple’ı 2025 yılının sonuna kadar ambalajlarda plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yakınlaştırıyor.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zincirinin tamamı ve bütün ürün yaşam döngüleri dahil tüm çalışmalarında yüzde 100 karbon nötr olmayı planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye, müşteri kullanımı ve şarjdan geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olması demek.

Gizlilik

Gizlilik, Apple’ın tüm özelliklerinin tasarlanmasında ve geliştirilmesinde temel bir öneme sahip. Kullanıcının iPhone’u parola, Touch ID veya Face ID ile kilitli durumdayken, Tıbbi Kimlik’e eklenenler hariç Sağlık uygulamasındaki tüm sağlık ve fitness verileri şifreleniyor. iCloud’da yedeklenen tüm Sağlık verileri hem aktarılırken hem de Apple sunucularında saklanırken aynı şifreleme işleminden geçiyor. iOS ve watchOS varsayılan iki faktörlü kimlik doğrulama ve parola ile kullanıldığında, iCloud ile eşzamanlanmış Sağlık uygulaması verileri uçtan uca şifreleniyor. Böylece Apple bu verileri deşifre edecek anahtara sahip olmuyor ve dolayısıyla verileri okuyamıyor.

  1. Apple Watch Ultra’nın pil ömrü normal kullanımda iPhone ile beraberken 36 saate ulaşabilir.
  2. GPS frekansını ve kalp atış hızı ölçümü sıklığını azaltan düşük güç ayarı bu sonbaharın ilerleyen günlerinde kullanıma sunulacak.
  3. Bu yıl ABD’de kullanıma sunulacak.
  4. Aşırı sıcaklıklar bazı özellikleri etkileyebilir. Daha fazla bilgi için kullanım kılavuzunu inceleyin.
  5. Apple Watch Ultra, ISO 22810 standardı kapsamında 100 metre suya dayanıklılık derecesine sahiptir. Apple Watch Ultra, App Store’dan indirilebilecek uyumlu üçüncü taraf uygulamalarıyla birlikte 40 metreye kadar hobi amaçlı dalış ve yüksek hızlı su sporları için kullanılabilir. Apple Watch Ultra 40 metreden derin dalışlarda kullanılmamalıdır. Suya dayanıklılık kalıcı değildir ve zamanla azalabilir. Daha fazla bilgi için support.apple.com/tr-tr/HT205000 adresini ziyaret edin.
  6. Sıcaklık algılama özelliği tıbbi bir araç değildir ve tıbbi tanı veya tedavi amacıyla ya da başka herhangi bir tıbbi amaçla kullanıma yönelik olarak tasarlanmamıştır.

İlginizi çekebilir: Yeni nesil AirPods Pro ile rakipsiz ses kalitesi, Aktif Gürültü Engelleme özelliği ve daha fazla kolaylık

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!