Apple Watch Series 4: Fitness ve sağlık yetenekleri bir arada

Sağlıklı yaşam denildiğinde beslenmeden uyku düzenin pek çok önemli unsur ön plana çıkar ve bunlar arasında en önemlilerden biri de spordur. Kalori yakıp formda kalmanın yanı sıra spor, sağlıklı olmanın en önemli yardımcısı olarak ön plana çıkar. Teknolojiyle birlikte ise tüm bu aktiviteleri takip etmek çok daha kolay hale geldi ve böylelikle spor salonundaki aletlere mahkum olmadan da kişiler yaktıkları kaloriden yüzdükleri mesafeye kadar her şeyi hesaplamaya başladılar. 

Apple kullanıcıların iletişim halinde kalmalarına, daha aktif olmalarına ve sağlıklarını güçlü yeni yollarla yönetmelerine yardımcı olmak için yeniden tasarlanan ve geliştirilen Apple Watch Series 4’ü tanıttı. Dördüncü nesil Apple Watch, orijinal ikonik tasarımını korurken, yeni donanım ve yazılım iyileştirmeleri tek, birleştirilmiş bir formda bir araya getirilerek geliştirildi. Yüzde 30 daha geniş büyüleyici ekranı daha ince ve daha küçük kasasına entegre edilirken yeni arayüzü daha zengin ayrıntılarla daha fazla bilgi sağlıyor. watchOS 5 yüklü Apple Watch Series 4, sert düşüşleri algılayabilen yeni ivmeölçer ve jiroskop ve yeni ECG uygulamasını kullanarak elektrokardiyogram (EKG) çekebilen, FDA tarafından De Novo sınıflaması verilmiş bir elektriksel kalp sensörü gibi çığır açıcı sağlık özelliklerinin yanı sıra gelişmiş aktivite ve iletişim özellikleri sunuyor.        

Apple Watch Series 4: Fitness ve sağlık yetenekleri bir arada

Tasarım

Apple Watch Series 4 bir evrimden fazlası; Apple Watch’un tamamen farklı bir yeniden tasarımı. İki ayrı boyut seçeneğiyle sunuluyor: 40 mm ve 44 mm. Telefon görüşmeleri, Siri ve Walkie-Talkie için optimize edilmiş hoparlörü yüzde 50 daha yüksek ses verirken mikrofonunun yeri, ses kalitesini artırmak için yankıyı azaltacak şekilde değiştirildi. Aygıt özel bir 64 bit çift çekirdekli işlemciye sahip yeni nesil S4 çipe sahip ve yine tüm gün dayanan aynı pil ömrüyle iki kat daha hızlı.2

Apple Watch Series 4’ün arkası, daha iyi hücresel ağ kullanımı için radyo dalgalarının önden ve arkadan kolayca geçmesini sağlayan muhteşem siyah seramik ve safir kristalden oluşuyor. Artan tıklamalarının algılanmasını sağlayan yeni Digital Crown şimdi daha mekanik ve duyarlı bir his sunan dokunsal geri bildirim özelliğine sahip.   

Daha geniş ekran için optimize edilen kullanıcı arayüzü, uygulama simgelerinin ve yazı tiplerinin daha büyük görünmesini ve daha kolay okunmasını sağlıyor. Komplikasyonlar da şimdi daha kesin ve bilgilendirici olacak şekilde harika bir şekilde geliştirildi. Sonsuz bir şekilde özelleştirilebilen bilgi görseli kadranından animasyonunun derin bir nefese göre zamanlandığı Nefes kadranına kadar, yeni saat kadranları Series 4’ün ekranının tüm avantajlarından yararlanıyor. Ayrıca, Buhar, Sıvı Metal, Ateş ve Su gibi bir dizi hareketli kadran, kasanın yuvarlatılmış kenarlarına benzersiz bir şekilde tepki veriyor.    

Sağlık

Apple Watch Series 4, Digital Crown’a yerleştirilmiş elektrotlardan ve arkadaki kristalde bulunan yeni elektriksel kalp sensöründen yararlanan yeni ECG uygulamasını kullanarak, müşterilerin doğrudan bileklerinden EKG çekmelerini sağlar. Bu uygulamada, müşteriler Digital Crown’a dokunduklarında 30 saniye sonra bir kalp ritmi sınıflaması alırlar. Bu, kalbin normal bir düzenle attığı veya önemli sağlık sorunlarına neden olabilecek Atriyal Fibrilasyon (AFib) belirtileri olup olmadığını gösterilebilir. Tüm kayıtlar, ilgili sınıflandırmalar ve varsa, semptomlar Sağlık uygulamasında doktorlarla paylaşılabilecek bir PDF dosyasında saklanır.

watchOS 5 ile, Apple Watch kalp ritmini aralıklı olarak arka planda analiz eder ve AFib belirtisi olabilecek bir kalp ritmi düzensizliği varsa bir bildirim gönderir. Kalp atış hızı belirli bir eşiğin üzerinde çıkar ve altına düşerse de kullanıcıyı uyarır.

Düşme algılama özelliği, 32 g’ye kadar güçleri ölçebilen ve sert düşüşleri belirleyebilen özel algoritmalara sahip yeni nesil bir ivmeölçer ve jiroskop kullanır. Bileğin hareketini ve darbe hızlanmasını analiz eden Apple Watch düşüşten sonra kullanıcıya uyarı gönderir. Kullanıcı bu uyarıyı yok sayabilir veya acil servisleri aramak için kullanabilir. Apple Watch bu bildirimden sonra 60 saniye içinde hareket algılamazsa otomatik olarak acil servisi arar ve acil servis iletişim bağlantılarına konumu bildiren bir mesaj gönderir.

Apple Watch Series 4: Fitness ve sağlık yetenekleri bir arada

Fitness     

watchOS 5 ile, Apple Watch daha da iyi bir fitness ve antrenman arkadaşına dönüşüyor. Aktivite yarışmaları kullanıcıların diğer Apple Watch kullanıcılarına meydan okumasını, otomatik antrenman algılama özelliği geriye dönük kredi vererek bir antrenman başlatma uyarısı başlatır ve yeni özel antrenman türleri Yoga ve Hiking yakılan aktif kalorileri ve kazanılan egzersiz dakikalarını doğru bir şekilde izler. Koşu tutkunları, dış mekan antrenmanları için altı saate çıkarılan daha uzun pil ömründen yararlanabilir ve iç ve dış mekan koşuları için tempo, dış mekan koşuları ve koşulan son kilometrenin hızını gösteren son kilometre hız uyarıları gibi yüksek performans özelliklerinin keyfini çıkarabilir.   

Bağlantıda kalma     

Kullanıcılar Wi-Fi veya hücresel bağlantıyla tüm dünyada iletişim kurmanın yeni bir yolu olan saatten saate bağlantı yöntemi Walkie-Talkie ile, sadece bir bilek dokunuşuyla arkadaşlarına ulaşabilir.  Üçüncü taraf içeriklerine kısayollar ve üzerinde işlem yapılabilir içerikler sunan Siri saat kadranı daha öngörülü ve proaktif. watchOS 5 ayrıca kullanıcıların Apple Watch’ta Apple Podcasts ile favori podcast’lerini hareket halindeyken dinlemelerini ve Siri’yi kullanarak katalogdaki herhangi bir podcast’e ulaşmalarını sağlıyor. Apple Watch Series 4’ün zenginleştirilmiş komplikasyonları, glikoz seviyelerinin sürekli olarak izlenmesini sağlayan Dexcom veya görevlerin günlük ilerleme durumunu gösteren Streaks gibi yararlı üçüncü taraf uygulamaların daha ayrıntılı görünümlerini sunuyor.     

Apple Watch Series 4: Fitness ve sağlık yetenekleri bir arada

Apple Watch ürün serisi

Her ikisi de güncellenmiş bir tasarıma ve yeni sağlık özelliklerine sahip olan Apple Watch Series 4 (GPS) 399 ABD Doları ve Apple Watch Series 4 (GPS + Cellular) 499 ABD Doları’ndan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Series 3’ün yeni başlangıç fiyatı ise 279 ABD Doları. Böylece kullanıcılar için daha da erişilebilir olacak. Gümüş, altın ve uzay grisi renklerindeki üç anodize alüminyum kaplamanın yanı sıra, Apple Watch Series 4 şimdi gümüş ve uzay grisi paslanmaz çelik modellerine eklenmek üzere, Milano kayışla eşleşen bir altın rengi paslanmaz çelik modele de sahip. Sonbaharda yeni bir kayış koleksiyonu kullanıma sunulacak ve tüm kayışlar her Apple Watch nesliyle kullanılmaya devam edecek. 

Apple Watch Nike+ müşterilerin en sevdiği modellerden biri olmaya devam ediyor ve yeni koleksiyonu bir Saf Platin/Siyah Spor Kordon, iplikleri ışığı yansıtan Zirve Beyazı Spor Loop gibi yeni kayış renklerine uygun yeniden tasarlanmış Nike saat kadranları içeriyor. Apple Watch Hermès blok renkli kayışlar ve yelkovanın geçişiyle birlikte renk değiştiren saat kadranlarından oluşan zarif bir koleksiyon sunuyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!