Apple, iOS 16 ile paylaşmanın ve iletişim kurmanın yeni yollarını tanıttı

Apple, Kilit Ekranı’nda şimdiye kadar yapılan en büyük güncellemeyle birlikte kullanıcıların iPhone deneyimini dönüştüren yeni paylaşma, iletişim ve akıllı teknoloji özellikleri sunan iOS 16’nın ön tanıtımını yaptı. iOS 16; fotoğraf koleksiyonunun aile üyeleriyle sorunsuz şekilde paylaşılmasını sağlayan iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi, kullanıcıların kolayca iletişim kurmalarına yardımcı olmak için Mesajlar ve Mail uygulamalarında yapılan güncellemeler ve Canlı Metin ile Görsel Arama özelliklerinde yapılan güçlü iyileştirmelerle geliyor.

“iOS 16, iPhone ile yaşadığınız deneyimi dönüştürecek güncellemeler sunan kapsamlı bir sürüm.” açıklamasını yapan Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerini şöyle sürdürdü: “Kilit Ekranı’nın görünümünü ve işleyişini, bu ekranı daha kişisel ve kullanışlı hale getiren heyecan verici yeni özelliklerle tamamen yeniden tasarladık; aileler için iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi özelliğini sunduk; Mesajlar ve Mail uygulamalarına eklediğimiz yeni özelliklerle iletişimi daha da kolaylaştırdık ve akıllı teknolojilerden yararlanarak Canlı Metin ve Görsel Arama özelliklerinde yapılan güncellemelerle geliştirdik.”

Kişiselleştirilmiş bir kilit ekranı deneyimi

Kilit Ekranı, iOS 16’da daha kişiye özel, göz alıcı ve kullanışlı hale geliyor. Yani çok katmanlı efekt sayesinde, fotoğraflardaki süjeler Kilit Ekranı’ndaki saatin önüne etkileyici bir şekilde yerleştiriliyor ve bir derinlik hissi elde ediliyor. Dileyen kullanıcılar tarih ve saatin görünümünü etkileyici yazı stilleri ve renk seçenekleriyle değiştirebiliyor.  

Kilit Ekranı’nda, Apple Watch komplikasyonlarından ilham alan araç takımları bulunuyor. Bu araç takımları yaklaşan takvim etkinlikleri, hava durumu, pil seviyeleri, alarmlar, saat dilimleri, Aktivite halkalarının ilerleme durumunu ve daha birçok bilgiyi bir bakışta görmeyi kolaylaştırıyor.

Yeni Kilit Ekranı galerisinde, özel kültürel anları kutlayan Pride ve Birlik gibi Apple koleksiyonları, gün içinde değişen hava durumunu canlı olarak görüntüleyen Hava Durumu duvar kağıdı ve Dünya, Ay ve Güneş Sistemi’nin görünümlerini gösteren Astronomi duvar kağıdı gibi ilham veren çeşitli seçenekler yer alıyor. Kullanıcılar favori emoji’lerini veya renk kombinasyonlarını kullanarak da Kilit Ekranları oluşturabiliyor. Birden çok Kilit Ekranı sayesinde kullanıcılar favorileri arasında tek bir kaydırma hareketiyle geçiş yapabiliyor.

Canlı Etkinlikler, kullanıcıların spor karşılaşmaları, antrenmanlar, araç paylaşımı veya yemek siparişi gibi etkinlikleri doğrudan Kilit Ekranı’ndan gerçek zamanlı olarak takip etmelerine yardımcı olan yeni bir özellik.1

Ekranın alt kısmından yukarı kayacak şekilde yeniden tasarlanan bildirimler, kullanıcıların kişiselleştirilmiş Kilit Ekranlarını net bir şekilde görmelerine imkan veriyor.

Odak ile dengeyi bulma

Daha güçlü olan Odak özelliği daha kolay kurulabiliyor ve şimdi Kilit Ekranı’na da bağlanabiliyor. Böylece kullanıcılara Kilit Ekranı duvar kağıdını ve araç takımlarını belirli bir Odak’a bağlama olanağı sunuyor. Kullanıcılar ekranı kaydırıp ilgili Kilit Ekranı’na geçiş yaparak istedikleri Odak’ı etkinleştirebiliyor. Odak filtreleri sayesinde Takvim, Mail, Mesajlar ve Safari gibi uygulamalar yalnızca ayarlanan Odak ile ilgili içerikleri göstererek kullanıcının daha iyi bir denge bulmasını sağlıyor.

iCloud paylaşılan fotoğraf arşivi ile aile fotoğrafları tek bir yerde

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi, altı adede kadar kullanıcının ortak çalışabileceği, katkıda bulunabileceği ve keyfini çıkarabileceği ayrı bir iCloud arşivi sayesinde ailelere fotoğrafları sorunsuz şekilde paylaşmanın yeni bir yolunu sunuyor. Kullanıcılar kişisel arşivlerindeki mevcut fotoğrafları paylaşmayı tercih edebiliyor ya da başlangıç tarihine veya fotoğraflardaki kişilere göre paylaşımda bulunabiliyor. Dileyen kullanıcılar Kamera uygulamasındaki yeni açma/kapatma düğmesini kullanarak fotoğrafları otomatik olarak Paylaşılan Arşiv’e gönderebiliyor. Ayrıca kullanıcılar, Paylaşılan Fotoğraf Arşivi’ndeki katılımcıların bulunduğu fotoğrafları paylaşmaları için akıllı öneriler alıyor. Paylaşılan Fotoğraf Arşivi’ndeki tüm kullanıcılar, paylaşılan fotoğraf veya videolar ekleme, bu içerikleri silme, düzenleme ya da favori olarak işaretleme erişimine sahip oluyor. Böylece paylaşılan fotoğraf ve videolar her kullanıcının Anılar ve Öne Çıkan Fotoğraflar bölümünde görünüyor ve herkes ailesiyle paylaştığı anları yeniden yaşayabiliyor. 

Mesajlar uygulamasında yapılan güncellemeler

Kullanıcılar yeni gönderdikleri mesajları düzenleyebiliyor veya geri çekebiliyor, yakın zamanda sildikleri mesajları kurtarabiliyor ve daha sonra tekrar okumak istedikleri yazışmaları “okunmadı” olarak işaretleyebiliyor.2 Mesajlar uygulamasına gelen SharePlay özelliği sayesinde, sohbet ederken eşzamanlı olarak film izleyip şarkı dinleyebilmek ve oynatma denetimlerini paylaşmak mümkün. 

Mail için yeni araçlar

Kullanıcılar şimdi, mail’lerin gönderileceği zamanı önceden ayarlayabiliyor ve gönderdikleri bir mesajı alıcının gelen kutusuna ulaşmadan önce iptal etme fırsatına kavuşuyor. Mail uygulaması kullanıcının mail’e ek gibi önemli bir unsuru eklemeyi unuttuğunu algılayabiliyor. Kullanıcılara Daha Sonra Anımsat özelliğiyle bir mesajı herhangi bir tarih ve saatte yeniden öne çıkarma seçeneği de sunuluyor. Takip önerileri ise kullanıcılara henüz yanıt almadıkları mail’leri takip etmelerini otomatik olarak hatırlatıyor. Arama özelliğinde yapılmış en büyük yeniliklerle gelen Mail uygulaması, en yeni tekniklerden yararlanarak daha amacına uygun, doğru ve eksiksiz arama sonuçları veriyor. Kullanıcılar mail’lerde arama yapmaya başladıkları anda en son mail’leri, kişileri, belgeleri ve bağlantıları görebiliyor.

Canlı metin ve görsel arama özelliklerinde yapılan geliştirmeler

Aygıt içi akıllı teknolojilerden faydalanarak iOS genelindeki görsellerde yer alan metinleri tanıyabilen Canlı Metin özelliği, şimdi videoları da kapsayacak şekilde genişletiliyor. Kullanıcılar videoları diledikleri karede duraklatıp metinle etkileşim kurabiliyor. Canlı Metin ayrıca kullanıcıların para birimlerini hızla dönüştürmelerini, metinleri başka dillere çevirmelerini ve daha fazlasını sağlayan yeni bir özellik de sunuyor.

Görsel Arama, kullanıcıların bir fotoğrafın süjesine dokunup basılı tutarak süjeyi arka plandan kaldırmalarını ve Mesajlar gibi uygulamalara yerleştirmelerini sağlayan yeni bir özellik sunarak fotoğraf arama deneyimini bir adım öteye taşıyor. Görsel Arama özelliği şimdi kuşları, böcekleri ve heykelleri tanımlayabiliyor.

Wallet’a Apple Pay Later, Sipariş Takibi ve başka özellikler geliyor

Apple Pay Later, ABD’deki kullanıcılara Apple Pay ile yapılan bir satın alma işleminin maliyetini, sıfır faizle ve hiçbir ek ücret olmadan altı haftaya yayılan dört eşit taksitle ödemenin sorunsuz ve güvenli bir yolunu sunuyor.3 Apple Wallet içine yerleştirilen ve tüketicilerin finansal durumu düşünülerek tasarlanan Apple Pay Later sayesinde Cüzdan’dan Apple Pay Later ödemelerini görüntülemek, takip etmek ve yeniden ödeme yapmak kolaylaşıyor. Kullanıcılar Apple Pay ile ödeme yaptıkları sırada veya Cüzdan uygulamasından Apple Pay Later için başvuru yapabiliyor. Mastercard ağını kullanan Apple Pay Later, Apple Pay’in online olarak veya uygulama içinden kabul edildiği her yerde kullanılabiliyor.4 Apple Pay Sipariş Takibi ise kullanıcıların, Apple Pay ile katılımcı satıcılardan yaptıkları alışveriş işlemlerine ait ayrıntılı makbuzları ve sipariş takibi bilgilerini Cüzdan uygulamasından içinden almalarını sağlıyor.

Cüzdan uygulamasındaki anahtarlar ve kimlikler için sunulan desteğin kapsamı genişletiliyor. Kullanıcılar, kimlik ve yaş doğrulamasını zorunlu tutan uygulamalarda Cüzdan uygulamasındaki kimliklerini kullanabiliyor. Gizli ve güvenli bir deneyim sağlamak amacıyla, uygulamaya yalnızca işlem için gereken bilgiler aktarılıyor ve kullanıcılar, Face ID ya da Touch ID’lerini kullanarak bilgileri inceleyip bu bilgilerin paylaşılmasına izin verebiliyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar, Mesajlar, Mail ve daha birçok mesajlaşma uygulaması aracılığıyla Cüzdan uygulamasındaki ev, otel, ofis ve araç anahtarlarını güvenli bir şekilde paylaşabiliyor.

Yeni Nesil CarPlay

CarPlay, insanların araçlarıyla etkileşim kurma şeklinde temel bir değişim yarattı. Yeni nesil CarPlay ise aracın donanımıyla derin bir entegrasyon sağlayarak daha da ileri gidiyor. CarPlay araç içindeki birden çok ekranda içerik gösterebilmesi sayesinde benzersiz ve tutarlı bir deneyim yaratacak. Araçla daha derin entegrasyon, kullanıcıların radyoyu denetleme veya klima ayarlarını doğrudan CarPlay’den düzenleme gibi işlemler yapabilmelerine olanak tanıyor. Üstelik CarPlay, araç verilerini kullanarak hızı, yakıt seviyesini, sıcaklığı ve daha birçok bilgiyi gösterge paneline yansıtacak. Kullanıcılar farklı gösterge paneli tasarımları arasından seçim yaparak sürüş deneyimini kişiselleştirebilecek. Araç takımlarına yönelik ek destek ise kullanıcıların Hava Durumu ve Müzik uygulamalarındaki bilgileri aracın kontrol panelinde bir bakışta görmelerini sağlayacak. Yeni nesil CarPlay hakkında daha fazla bilgi önümüzdeki günlerde açıklanacak ve araçlarla ilgili duyurular gelecek yılın sonunda başlayacak.

Diğer özellikler

 • Safari, web sitelerini gruplar halinde arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmanıza olanak veren Paylaşılan Sekme Grupları özelliği sayesinde sekme eklemeyi ve başkalarının görüntülediği içerikleri görmeyi son derece kolay hale getiriyor. Geçiş anahtarları sayesinde Safari’de dolaşmak şimdi daha da güvenli. Kullanımı kolay ve daha güvenli benzersiz dijital anahtarlar olan geçiş anahtarları hiçbir zaman web sunucularında saklanmıyor ve aygıtta kalıyor. Böylece bilgisayar korsanları veri sızdırdıklarında bu geçiş anahtarlarını çalamıyor veya kullanıcıları kandırarak geçiş anahtarlarını paylaşmalarını sağlayamıyor. Parolaların yerini alacak şekilde tasarlanan geçiş anahtarları, biyometrik doğrulama için Touch ID ya da Face ID’den yararlanıyor ve iCloud Anahtar Zinciri’ni kullanarak uçtan uca şifrelemeyle iPhone, iPad, Mac ve Apple TV arasında eşzamanlanıyor. Üstelik kullanıcılar, uygulamalar ve web genelinde de çalışan geçiş anahtarları sayesinde yalnızca iPhone’larını kullanarak Apple dışındaki diğer markaların aygıtlarındaki web sitelerinde veya uygulamalarda oturum açabiliyor.
 • Apple Harita uygulaması, çok duraklı rota özelliğiyle geliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar 15 adede kadar durağı önceden planlayabiliyor ve yola çıkmaya hazır olduklarında Mac ile iPhone arasında rotaları otomatik olarak eşzamanlayabiliyor. Harita’da kullanıcılara toplu taşıma güncellemeleri de sunuluyor. Böylece yolcular Harita uygulamasından ayrılmadan yolculuğun ne kadara mal olacağını öğrenebiliyor, toplu taşıma kartlarını Cüzdan’a ekleyebiliyor, bu kartlardaki bakiyenin düşük olup olmadığını kontrol edip kartlara yükleme yapabiliyor.
 • Aile İçi Paylaşım en başından itibaren doğru ebeveyn denetimlerini uygulayarak çocuklar için hesap oluşturmanın daha kolay bir yolunu sağlıyor. Özellik uygulamalar, filmler, kitaplar, müzikler ve daha fazlası için belirli yaşlara uygun kısıtlamalar sunuyor. Ayrıca mevcut ebeveyn denetimlerini otomatik olarak uygulayan yeni bir aygıtın kurulumu için de daha basit bir süreç getiriyor. Çocuklar ekran süresini artırmak istediğinde, velileri bu isteği doğrudan Mesajlar uygulamasından onaylayabiliyor veya reddedebiliyor.
 • Dikte, kullanıcıların ses ile dokunma arasında daha akıcı bir şekilde geçiş yapmalarını sağlayan yeni bir aygıt içi deneyim sunuyor. Kullanıcılar Dikte özelliğini durdurmak zorunda kalmadan klavyeyle yazı yazabiliyor, metin alanına dokunabiliyor, imleci hareket ettirebiliyor ve QuickType önerilerini girebiliyor. Üstelik Dikte’de otomatik noktalama ve emoji diktesi özellikleri de yer alıyor.
 • Siri, bir uygulama indirildiği anda hiçbir ön kuruluma gerek olmadan kestirmelerin çalışmasını sağlayan yeni bir özellik sunuyor. Kullanıcılar mesaj gönderirken emoji ekleyebiliyor, onay adımını atlayarak mesajları otomatik olarak gönderebiliyor ve yalnızca “Hey Siri, telefonu kapat.” diyerek ellerini hiç kullanmadan telefonu ve FaceTime görüşmelerini kapatabiliyor.
 • Ev uygulaması, kullanıcıların aksesuarlarını kullanmalarını, düzenlemelerini ve görüntülemelerini kolaylaştırıyor. Temel mimaride yapılan geliştirmeler ise kullanıcılara akıllı evlerini daha verimli ve güvenilir bir biçimde denetleme olanağı sunuyor. iOS 16’da bu sonbaharda yapılacak bir yazılım güncellemesiyle Matter akıllı ev bağlantı standardına yönelik destek sağlanacak. Böylece birçok farklı aksesuar, platformlar arasında sorunsuz şekilde birlikte çalışabilecek ve akıllı ev vizyonu tam anlamıyla hayata geçecek.
 • Fitness uygulaması, fitness hedeflerini takip edip karşılamalarına yardımcı olmak için Apple Watch’u olmayanlar da dahil bütün iPhone kullanıcılarına sunuluyor. iPhone kullanıcıları Fitness uygulamasında günlük Hareket hedeflerini belirleyebiliyor ve aktif kalorilerin Hareket halkalarını kapatmaya nasıl yardımcı olduğunu görebiliyor. iPhone hareket sensörleri, üçüncü taraf uygulamalar tarafından ölçülen adım sayısını, mesafeyi, çıkılan kat sayısını ve antrenmanları izleyebiliyor. Bu veriler aktif kalori tahminine dönüştürülerek kullanıcıların günlük Hareket hedefine katkıda bulunuyor. Üstelik kullanıcılar motivasyonlarını artırmak için Hareket halkalarını arkadaşlarıyla da paylaşabiliyor.
 • Sağlık uygulamasına eklenen İlaçlar özelliği sayesinde kullanıcılar kolaylıkla ilaç listeleri oluşturup bu listeleri yönetebiliyor; planlar ve anımsatıcılar oluşturabiliyor; aldıkları ilaçları, vitaminleri veya besin takviyelerini takip edebiliyor. ABD’deki kullanıcılar iPhone’larının kamerasını ilaç etiketine doğrultarak listelerine ilaç ekleyebiliyor, aldıkları ilaçlarla ilgili bilgileri okuyabiliyor ve ilaçla ilgili olası kritik etkileşimler olduğunda uyarı alabiliyor.5Kullanıcılar ayrıca Sağlık verilerini doğrudan Sağlık uygulamasından sevdikleriyle paylaşabiliyor ve bağlantılı sağlık kurumlarından alınan mevcut sağlık kayıtlarını gösteren PDF belgelerini kolayca oluşturabiliyor.6
 • Apple News’ta favori takımları ve ligleri kolayca takip etme, önde gelen yüzlerce yayıncının sunduğu haberleri alma, önemli profesyonel liglerin ve üniversite liglerinin skorlarına, programlarına, sıralamalarına erişme ve maçların önemli anlarını doğrudan News uygulamasından izleme olanağı sunan yeni bir My Sports bölümü yer alıyor. 
 • Game Center, arkadaşların oyunlardaki aktivitelerini ve başarılarını tek bir yerde gösteren yepyeni tasarıma sahip bir kontrol paneliyle geliyor. Böylece oyuncular arkadaşlarıyla birlikte kolayca oyun oynayabiliyor veya onlara karşı yarışabiliyor.
 • Kişiye Özel Uzamsal Ses özelliği, daha da hassas ve etkileyici bir dinleme deneyimi yaşatıyor. Dinleyiciler iPhone’daki TrueDepth kamerayı kullanarak tamamen kendilerine göre ayarlanmış bir müzik deneyimi sunan, kişiye özel bir Uzamsal Ses profili oluşturabiliyor.
 • Güvenlik Kontrolü adlı yeni gizlilik aracı, kullanıcıların başka kişilere verdikleri erişim izinlerini hızla kaldırmasına imkan vererek aile içi şiddet veya eş şiddeti nedeniyle kişisel güvenliği tehlikede olan kullanıcılar için yararlı olabilecek bir ayar. Bu araç kullanıcıların diğer tüm aygıtlarında iCloud oturumunu kolayca kapatmalarını, gizlilik izinleri sıfırlamalarını ve mesajlaşmayı yalnızca ellerindeki aygıtla sınırlamalarını sağlayan bir acil durum sıfırlama seçeneği sunuyor. Ayrıca kullanıcıların kimlere ve hangi uygulamalara erişim izni verdiklerini görmelerine yardımcı oluyor.
 • Erişilebilirlik konusunda gelen güncellemeler arasında görme engeli veya görme bozukluğu olan kullanıcıların iPhone’larını kullanarak hedeflerine kalan son birkaç metrede yönlerini bulma imkanı sunan Kapı Algılama ve Sesle Denetim ve Anahtarla Denetim gibi yardımcı özelliklerden yararlanan, fiziksel ve motor engelleri olan kullanıcıların Apple Watch’larını tamamen iPhone’larından kontrol etmesini sağlayan Apple Watch Yansıtma gibi özellikler bulunuyor.7 Ayrıca, Canlı Altyazılar özelliği de işitme engeli ya da işitme bozukluğu olan kullanıcılar topluluğunun telefon veya FaceTime aramaları sırasında, video konferans ya da sosyal medya uygulamalarını kullanırken, internet üzerinden medya içeriklerini izlerken veya yanlarındaki bir kişiyle konuşurken altyazıları takip etmelerine imkan veriyor.8

Bulunabilirlik

iOS 16’nın geliştirici önizlemesi bugünden itibaren  developer.apple.com adresinde Apple Geliştirici Programı üyelerine, halka açık beta sürümü ise gelecek ay beta.apple.com adresinde iOS kullanıcılarına sunulacak. Yeni yazılım özellikleri bu sonbaharda, iPhone 8 ve daha yeni modeller için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak kullanıma sunulacak. Daha fazla bilgi için lütfen apple.com/tr/ios/ios-16-preview sayfasını ziyaret edin. Özellikler değiştirilebilir. Bazı özellikler her bölgede veya her dilde kullanılamayabilir.

 1. Canlı Etkinlikler API bu yılın ilerleyen günlerinde kullanıma sunulacaktır. 
 2. Kullanıcılar gönderdikleri bir mesajı 15 dakika içinde düzenleyebilir veya geri çekebilir, yakın zamanda silinen mesajları ise silme işleminden sonraki 30 gün içinde kurtarabilir.
 3. Kullanıcının kartını veren banka, kullanıcının banka kartındaki bakiye yetersiz olduğu takdirde ücret uygulayabilir. 
 4. Bu seçenek Amerika Birleşik Devletleri’nde koşulları sağlayan adaylar için geçerli olacaktır.
 5. İlaç ve etkileşim bilgileri, sağlık ve bilimle ilgili bilgilerin önde gelen yayıncılarından biri olan Elsevier’den lisanslanmış, kanıtlara dayalı içeriklerdir. İlaçlar özelliği profesyonel tıbbi değerlendirmeler yerine kullanılmamalıdır. İlaç etiketlerinde ek bilgiler sunulmaktadır ancak kullanıcılar sağlıklarıyla ilgili herhangi bir karar vermeden önce sağlık hizmetleri sağlayıcılarına danışmalıdır. 
 6. iPhone’daki Sağlık Kayıtları ABD, Birleşik Krallık ve Kanada’daki katılımcı kurumlarda sunulmaktadır.
 7. Büyüteç’teki Kapı Algılama ve Kişi Algılama özellikleri için iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, 11 inç iPad Pro (2. ve 3. nesil) ve 12.9 inç iPad Pro (4. ve 5. nesil) modellerinde yer alan LiDAR Tarayıcısı gerekir. Apple Watch Yansıtma özelliği Apple Watch Series 6 ve daha yeni Apple Watch modellerinde kullanılabilir. Kapı Algılama özelliği kullanıcıların zarar görebileceği veya yaralanabileceği durumlarda ya da yüksek riskli veya acil durumlarda kullanıma yönelik değildir.
 8. Canlı Alt Yazılar özelliği iPhone 11 ve daha yeni iPhone modellerinde, A12 Bionic çipe sahip iPad modelleri ve daha yeni iPad modellerinde ve Apple çipe sahip Mac modellerinde kullanıma sunulacaktır. Canlı Alt Yazılar özelliğinin doğruluğu değişebilir ve bu özellik yüksek riskli durumlarda kullanıma yönelik değildir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!