Apple, Apple Watch Series 8’i ve yeni Apple Watch SE’yi duyurdu

Apple Watch Series 8’de yenilikçi bir sıcaklık sensörü de dahil olmak üzere sınıfının en iyisi sağlık özellikleri ve ciddi trafik kazaları için Trafik Kazası Algılama özelliği bulunuyor. Yeniden tasarlanan Apple Watch SE ise temel Apple Watch deneyimini yeni bir başlangıç fiyatıyla sunuyor.

Apple 7 Eylül’de geçekleşen etkinliğinde, en çok satan iki akıllı saat modeline çığır açıcı teknolojiler ve performansın yanı sıra güvenlikle ilgili önemli inovasyonlar getiren Apple Watch Series 8’i ve yeni Apple Watch SE’yi tanıttı. Apple Watch Series 8’in çok sevilen tasarımı büyük bir Hep Açık Retina Ekran’a ve çatlamaya dayanıklı güçlü bir ön kristale sahip. Tüm gün süren 18 saatlik pil ömrüyle Apple Watch Series 8 sıcaklık algılama becerileri, Trafik Kazası Algılama ve uluslararası dolaşım gibi yenilikler getirerek EKG uygulaması ve düşme algılama gibi sınıfının en iyisi sağlık ve güvenlik özelliklerini daha da ileriye taşıyor. Yeni Apple Watch SE ise Aktivite takibi, yüksek ve düşük kalp atış hızı bildirimleri ve Acil SOS özelliği dahil olmak üzere temel Apple Watch deneyimini sunuyor. Buna ek olarak yeni Trafik Kazası Algılama özelliğine ve üç klasik kasa rengiyle mükemmel bir uyum içinde olan tümüyle yeniden tasarlanmış bir arka kasaya sahip Apple Watch SE, 5.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Her iki model de Ay ve Metropolitan gibi yeni ve daha özelleştirilebilir kadranlar, gelişmiş Antrenman uygulaması, uyku evreleri, türünün ilk örneği bir AFib Geçmişi özelliği ve yepyeni bir İlaçlar uygulaması sunan watchOS 9’dan güç alıyor.

“Müşterilerden Apple Watch’un sevdikleriyle bağlantıda kalmalarına, daha aktif olmalarına ve daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine nasıl yardımcı olduğunu duyuyoruz.” açıklamasını yapan Apple COO’su Jeff Williams sözlerine şöyle devam etti: “Apple Watch Series 8, öncü teknolojilerin eklenmesiyle bu konulara verdiğimiz önemi pekiştirirken Apple Watch SE de gelişmiş temel özellikleri yeni bir başlangıç fiyatıyla sunuyor. Gücünü watchOS 9’dan alan bu en üstün akıllı saatler her zamankinden daha fazla özelliğe sahip.”

Bilekten Sıcaklık Algılama Özelliği

Apple Watch Series 8 çift sensörlü tasarımıyla sıcaklık algılamaya benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Sensörlerden biri saatin arka kısmında, tene en yakın bölgede, diğeriyse hemen ekranın altında bulunuyor. Böylece dış ortamdan kaynaklanan sapmaları azaltıyor.

Gece ölçülen bilek sıcaklığı genel vücut sıcaklığı için iyi bir gösterge olabiliyor. Apple Watch Series 8’deki sensörler uyku sırasında bilek sıcaklığını her beş saniyede bir kontrol ediyor ve 0.1 °C kadar küçük değişimleri bile ölçebiliyor. Kullanıcılar egzersiz, uçak yolculuğu sonrası yorgunluk, hatta hastalık gibi etkenlere bağlı olarak referans sıcaklıkta geceden geceye oluşabilecek değişimleri Sağlık uygulamasında görebiliyor.

Trafik Kazası Algılama 

Apple, Trafik Kazası Algılama özelliğini sunabilmek için gelişmiş bir sensör füzyonu algoritması geliştirdi. Bu algoritma Apple Watch’taki yeni ve daha güçlü jiroskop ve ivmeölçerden yararlanıyor. Apple Watch’taki ivmeölçer, tüm akıllı saatlerdeki en yüksek dinamik aralığa sahip ivmeölçer olma özelliğini taşıyor. Algoritmayı oluşturmak amacıyla, profesyonel çarpışma testi laboratuvarlarında bu yeni hareket sensörlerinden elde edilen veriler toplandı. Yaygın olarak kullanılan binek otomobillerle gerçekleştirilen testlerde önden, arkadan, yandan darbe ve devrilme dahil, yaşanmış gerçek kazaların simülasyonları kullanıldı. Trafik Kazası Algılama özelliği, hareket verilerine ek olarak barometreyi, GPS’i ve iPhone’daki mikrofonu da girdi olarak kullanarak ciddi bir trafik kazasının göstergesi olabilecek benzersiz modelleri algılayabiliyor.

Apple Watch, ciddi bir trafik kazası algıladığında kullanıcıyla iletişim kuruyor ve 10 saniyelik bir geri sayımın ardından kullanıcı tepki vermezse acil çağrı merkezini arıyor. Kullanıcının aygıtının konumu acil durum müdahale ekiplerinin yanı sıra kullanıcının acil durum kişilerine de gönderiliyor. Apple Watch’taki Trafik Kazası Algılama özelliği ve iPhone kusursuz biçimde birlikte çalışarak kullanıcılara etkili bir şekilde yardım ulaştırılmasını sağlıyor. Ciddi bir trafik kazası algılandığında, kullanıcının yakınında bulunma olasılığı yüksek olan Apple Watch’ta acil çağrı merkezini arama arayüzü gösteriliyor. Ardından olabilecek en iyi bağlantı için erişim alanında bulunuyorsa iPhone üzerinden arama yapılıyor.

Düşük Güç Modu

Kullanıcıların daha da uzun süre bağlantıda kalmalarını sağlayan yeni Düşük Güç Modu, Apple Watch Series 8’de pil ömrünü uzatarak iPhone ile beraberken 36 saate kadar ulaştırabiliyor.2 Bu yeni mod Hep Açık Retina Ekran, otomatik antrenman başlatma, kalp sağlığı bildirimleri dahil birçok sensörü ve özelliği geçici olarak devre dışı bırakıyor veya sınırlıyor.

watchOS 9

Yazılımın en yeni sürümü, dünyanın lider giyilebilir işletim sistemine yeni özellikler ve gelişmiş deneyimler getiriyor:

 • Bu sonbaharda gelecek uluslararası dolaşım sayesinde kullanıcılar yurt dışı seyahatlerinde hücresel ağa bağlı kalabiliyor. Dünya genelinde 30’dan fazla iletişim operatörü üzerinden sunulacak tarifeler, düşük bir ek ücret karşılığında veya ek ücret ödemeden iPhone’dan Apple Watch’u kapsayacak şekilde genişletilebiliyor.3
 • AFib tanısı konulmuş kullanıcılar, FDA onaylı AFib Geçmişi4 özelliğini etkinleştirdiklerinde kalp ritminin ne sıklıkta AFib belirtileri gösterdiğine dair tahminler gibi önemli bilgilere erişebiliyor, böylece kendi durumları hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinebiliyor. Kullanıcılar önceki haftaya ilişkin bir ölçüm içeren bildirimler alıyor, ayrıca iPhone’daki Sağlık uygulamasından uyku, alkol tüketimi ve egzersiz gibi AFib’i etkileyebilecek yaşam tarzı etkenlerini de kapsayan detaylı geçmiş görünümüne erişebiliyor. Üstelik kullanıcılar AFib geçmişini ve yaşam tarzı etkenlerini detaylı bir şekilde gösteren, daha bilinçli görüşmeler yapabilmek için doktorlar ve sağlık görevlileriyle kolayca paylaşabilecekleri bir PDF belgesini de aygıtlarına indirebiliyor. watchOS 9’daki türünün ilk örneği olan AFib Geçmişi özelliği, dünyanın dört bir yanındaki sağlık otoritelerinden bir dizi yerel izin ve onay aldı. Özellik ABD, Avustralya,5 Kanada, Avrupa, Hong Kong, Meksika, Güney Afrika ve Birleşik Krallık dahil 100’den fazla ülke ve bölgede kullanıma sunulacak.
 • watchOS 9’da tamamen yeniden tasarlanan Pusula uygulaması üç farklı görünümde daha ayrıntılı bilgiler gösteriyor. Uygulama aynı anda hem analog pusula kadranını hem de dijital görünümü gösteren yeni bir hibrit görünüme sahip. Digital Crown çevrildiğinde enlem, boylam, yükseklik ve eğim bilgilerinin yer aldığı ek bir görünümün yanı sıra Pusula Ara Noktaları ve Backtrack özelliklerini gösteren yön bulma görünümü de gösteriliyor. Backtrack özelliği GPS verilerini kullanarak kullanıcının daha önce geçtiği yerleri gösteren bir yol oluşturuyor. Böylece yönünü şaşıran veya kaybolan kullanıcıların geldikleri yoldan geri dönebilmelerini sağlıyor. Özellik, şebeke sinyalinin olmadığı yerlerde arka planda otomatik olarak etkinleştirilebiliyor. Pusula Ara Noktaları, belirli bir konumu veya ilgi çekici bir yeri doğrudan uygulamanın içinde işaretlemek için kolay ve pratik bir yol sunuyor. Kullanıcılar Pusula Ara Noktaları simgesine dokunarak ara nokta ekleyebiliyor. Ara noktalardan biri seçildiğinde, ara nokta yönünün hedeflenmiş görünümü ve ara noktanın yaklaşık ne kadar uzakta olduğu gösteriliyor.

 • watchOS 9’daki Antrenman uygulaması Bölümler, Tur Süreleri ve Yükseklik gibi daha hassas antrenman verileri sağlayan yeni seans içi görünümler sunuyor. Kullanıcılar ayrıca Özel Antrenmanlar, Kalp Atış Hızı Bölgeleri ve bu yıl içinde kullanıma sunulacak Race Route gibi gelişmiş antrenman deneyimleriyle antrenmanlarını iyileştirebiliyor. Yeni Multisport antrenmanı, triatlonlar veya birbirini izleyen yüzme, bisiklet ya da koşu aktiviteleri için otomatik algılama özelliğini kullanarak antrenmanlar arasında kolayca geçiş yapıyor ve geçiş zamanlarını kaydediyor. watchOS 9 ayrıca kullanıcıların ne kadar verimli koştuklarını takip edebilmeleri için daha da fazla veri ve özellik sunuyor. Adım Uzunluğu, Yerle Temas Süresi ve Dikey Salınım gibi yeni koşu stili ölçümleri Antrenman Görünümleri’ne eklenebiliyor.
 • watchOS 9’daki Uyku Takibi özelliği ise yeni eklenen uyku evreleri ile daha da fazla bilgi sunuyor. Apple Watch ivmeölçer ve kalp atış hızı sensörü sayesinde kullanıcıların REM, Yüzeyel veya Derin uyku evrelerine ne zaman geçtiğini tahmin edebiliyor. Uyku evresi verileri doğrudan Apple Watch’taki Uyku uygulamasında görüntüleniyor. Kullanıcılar interaktif uyku evreleri grafiklerinin yanı sıra uykuda geçen süre, kalp atış hızı veya solunum hızı gibi daha detaylı bilgilere iPhone’daki Sağlık uygulamasında gösterilen uyku karşılaştırma grafiklerinden erişebiliyor.
 • Apple Watch ve iPhone’daki yeni İlaçlar deneyimi kullanıcıların ilaçları, vitaminleri ve besin takviyelerini kontrol ve takip etmelerine yardımcı oluyor. Bu deneyim sayesinde kullanıcılar ilaç listeleri hazırlayıp programlar ve anımsatıcılar oluşturabiliyor ve Sağlık uygulamasında ilaçlarıyla ilgili bilgileri görebiliyor.6

Apple Watch Series 8 Ürün Serisi

Apple Watch Series 8, farklı kişisel stillere uyum sağlamak üzere çeşitli kasa, renk ve kayış seçenekleriyle sunulacak. Tüm kayışlarla uyumlu olan Apple Watch Series 8, 41 mm ve 45 mm olmak üzere iki farklı boyutta alüminyum ve paslanmaz çelik kasa seçeneğiyle sunuluyor. Apple Watch Series 8 için alüminyum kasa renk seçenekleri yıldız ışığı, gece yarısı, gümüş rengi ve (PRODUCT)RED’den oluşuyor. Paslanmaz çelik kasa için ise gümüş rengi, grafit ve altın rengi seçenekleri bulunuyor. Apple Watch Studio ile Apple Watch Series 8 aynı koleksiyondaki herhangi bir kayış ile eşleştirilebiliyor. 

Apple Watch Nike ve Apple Watch Hermès de bu sonbaharda özel yeni kayışlar ve kadranlar sunacak. Nike yeni ve canlı Spor Kordon renklerine ve üzerinde “Just Do It” logosu bulunan yeni bir Spor Loop kordona sahip. Bu sonbahardan itibaren watchOS 9 yüklü bir Apple Watch’a sahip olan tüm kullanıcılar, bir Nike modeli kullanmıyor olsalar bile, Bounce kadranı için sunulacak yeni renk seçenekleri dahil olmak üzere tüm Nike saat kadranlarına erişebilecek.

Apple Watch Hermès de iki yeni kayış sunuyor: Yüzlerce mikro perforajdan oluşan sportif bir Hermès H motifine sahip H Diagonal ve parlak paslanmaz çelik zincirli, bileği iki tur saran noir deriye sahip Gourmette Metal. Ayrıca Lucky Horse adlı yeni ve eğlenceli Hermès saat kadranı yeni kayışları mükemmel bir şekilde tamamlıyor ve bileğinizi indirdiğinizde uyuyan, kaldırdığınızda ise canlanan animasyonlu bir at ile moda evinin binicilik köklerini vurguluyor.

Apple Watch SE 

Gelişmiş özellikleri yeni ve uygun bir fiyatla sunan yeni Apple Watch SE, kullanıcıların Apple Watch yolculuğuna başlamaları, Aile Ayarları ile birlikte kullanmaları veya sevdiklerine hediye etmeleri için harika bir seçenek. Apple Watch SE’deki güçlü gelişmeler arasında Apple Watch Series 8’dekiyle aynı olan ve bir önceki nesle göre yüzde 20 daha fazla hız sağlayan gelişmiş çift çekirdekli işlemciye sahip S8 SiP’nin yanı sıra Trafik Kazası Algılama ve uluslararası dolaşım özellikleri yer alıyor.

Aynı kasa tasarımına sahip Apple Watch SE, yeniden tasarlanan ve naylon kompozit malzemeden üretilmiş uyumlu arka kasasıyla şimdi her zamankinden daha hafif. watchOS 9 sayesinde Apple Watch SE kullanıcıları gelişmiş fitness ve sağlık özelliklerine ek olarak yeni Pusula uygulamasının avantajlarından da yararlanabiliyor. Tüm kayışlarla uyumlu olan Apple Watch SE, 40 mm ve 44 mm olmak üzere iki farklı boyutta alüminyum kasa ve gece yarısı, yıldız ışığı ve gümüş rengi seçenekleriyle sunuluyor. 

Apple Watch ve Çevre 

Apple Watch Series 8 ve Apple Watch SE, gezegenimiz üzerinde minimum etki yaratacak şekilde tasarlandı. Her iki modelde de kasada yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyum, Taptic Engine’da yüzde yüz geri dönüştürülmüş tungsten ve tüm mıknatıslarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri kullanılıyor. Apple Watch için bir ilk olarak, Apple Watch Series 8’in çok katmanlı baskı devre kartlarındaki kaplamalarda ve yeni Apple Watch SE’deki SiP kaplamalarında olmak üzere, her iki modelde de yüzde 100 geri dönüştürülmüş altın kullanıldı. Ayrıca her iki model de cıva, BFR, PVC ve berilyum içermiyor. Hiçbir Apple Watch ambalajının dış kısmında şeffaf plastik kullanılmıyor ve ambalajların yüzde 94’ü veya daha fazlasında lif kullanılıyor. Bu da Apple’ı 2025 yılının sonuna kadar ambalajlarda plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yakınlaştırıyor.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zincirinin tamamı ve bütün ürün yaşam döngüleri dahil tüm çalışmalarında yüzde 100 karbon nötr olmayı planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye, müşteri kullanımı ve şarjdan geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olması demek.

Gizlilik

Gizlilik, Apple’ın tüm özelliklerinin tasarlanmasında ve geliştirilmesinde temel bir öneme sahip. Kullanıcının iPhone’u parola, Touch ID veya Face ID ile kilitli durumdayken, Tıbbi Kimlik’e eklenenler hariç Sağlık uygulamasındaki tüm sağlık ve fitness verileri şifreleniyor. iCloud’da yedeklenen tüm Sağlık verileri hem aktarılırken hem de Apple sunucularında saklanırken aynı şifreleme işleminden geçiyor. iOS ve watchOS varsayılan iki faktörlü kimlik doğrulama ve parola ile kullanıldığında, iCloud ile eşzamanlanmış Sağlık uygulaması verileri uçtan uca şifreleniyor. Böylece Apple bu verileri deşifre edecek anahtara sahip olmuyor ve dolayısıyla verileri okuyamıyor.

 1. Sıcaklık algılama özelliği tıbbi bir araç değildir ve tıbbi tanı veya tedavi amacıyla ya da başka herhangi bir tıbbi amaçla kullanıma yönelik olarak tasarlanmamıştır.
 2. Apple Watch Series 8’in pil ömrü normal kullanımda iPhone ile beraberken 36 saate ulaşabilir. 
 3. Uluslararası dolaşım, watchOS 9 yüklü Apple Watch SE, Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra ile Apple Watch Series 5’ten itibaren tüm cellular modellerde kullanılabilir. Daha fazla bilgi için apple.com/tr/watch/cellular/ adresini inceleyin.
 4. AFib Geçmişi özelliği, atriyal fibrilasyon tanısı konulmuş 22 yaş ve üzerindeki kişilerin kullanımı için uygundur.
 5. Avustralya’da bu sonbaharda kullanıma sunulacak.
 6. İlaçlar özelliği profesyonel tıbbi değerlendirmeler yerine kullanılmamalıdır. İlaç prospektüslerinde ek bilgiler sunulmaktadır ancak sağlığınızla ilgili herhangi bir karar vermeden önce lütfen bir sağlık görevlisine danışın.

 

İlginizi çekebilir: Apple Watch Ultra: En ekstrem aktivitelerden ilham alan, çığır açıcı özelliklere sahip, devrim niteliğindeki yeni tasarım

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!